Német hírportálok beszámolói szerint a német kormány egy szóvivője megerősítette, hogy a kancellár telefonált a görög miniszterelnökkel vasárnap. Mint mondta, Merkel és Ciprasz megállapodott abban, hogy bizalmasan kezelik a megbeszélés tartalmát.
A Bild szerint a görög kormányfő azért hívta fel a német kancellárt, mert az athéni kormánynak elfogyott a pénze és a görög állam két héten belül fizetésképtelenné válhat. Alekszisz Ciprasz telefonon beszélt az euróövezeti pénzügyminiszteri tanács elnökével, Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszterrel is. Mindkét partnerét megpróbálta meggyőzni arról, hogy még a héten rendkívüli uniós csúcsértekezletet kell tartani a görög válság kezeléséről.
Egy uniós diplomata a Bildnek azt mondta, hogy a görögöknél "a helyzet több mint drámai", mert "tűz van, és egy csepp vizük sincs oltani".
A Handelsblatt című német üzleti lap hétfőn az Európai Bizottság (EB) készülő gazdasági előrejelzéséről számolt be, az új prognózis szerint Brüsszel arra számít, hogy a görög gazdaság a korábban vártnál gyengébben növekedést ér el az idén. "Télen még 2,5 százalékos növekedéssel számoltunk, de a tavaszi prognózis borúlátóbb lesz" - mondta a Handelsblattnak Valdis Dombrovskis, a bizottság euróért és társadalmi párbeszédért felelős alelnöke.
Az EB a legutóbbi, téli előrejelzés összeállításakor még abból indult ki, hogy sikeresen be lehet fejezni a görög államadósság-válság kezelését szolgáló második nemzetközi hitelprogramot, most viszont már nem teljesen biztos ebben - írta a német lap.
Ugyanakkor szimbolikus jelentősége van annak, hogy Janisz Varufakisz görög pénzügyminiszter helyett a kormányfő Ciprasz folytat tárgyalásokat Európa erős embereivel. A görög vezető a múlt pénteki, ellenséges hangulatú rigai tárgyalás után utasította a kabinetet, hogy készítsenek elő Euklidesz Cakalotosz, külgazdasági felelőssel az élen egy "politikai tárgyalási csapatot", amelyek talán puhítanak a bevállalós Varufakisz hozzáállásán.
Két másik munkacsoportot is felállított Ciprasz: az egyik az athéni és a brüsszeli technikai csoportoknak segít, míg egy másik csoport a gazdasági növekedés lehetőségeit méri fel.
Ha valóban hihetünk a Ciprasz korábbi állításainak és hajlandó a kompromisszumra - amelyet egyébként a görögök több mint fele szeretne - akkor két héten belül eljöhet a megegyezés napja. Leginkább azért, mert elfogy minden pénzük.