Az utóbbi hetekben a viszonylag kis számú nyugati harckocsi Ukrajnának történő szállításáról szóló kiterjedt vita bizonyos körökben azt a benyomást keltette, hogy ezek a páncélosok megváltoztatják a harctéri dinamikát. Márpedig nem valószínű, hogy ez a helyzet.
Magasan van a léc
A modern harckocsik ugyanis olyan összetett eszközök, amelyek hatékony működéséhez magas szintű legénység kiképzése és szakértelem szükséges. Például az M1 Abrams tankokra az amerikai kiképzés hat hónapig tart.
A harmadik generációs nyugati harckocsikat egy világ választja el a régi, alapvetően szovjet kori tankoktól, amelyeket az ukrán hadsereg megszokott. Ezeket a nyugati harckocsikat kompozit páncélzat és számítógép-stabilizált tűzvezérlő rendszerek jellemzik, amelyek lehetővé teszik a lövések leadását mozgás közben, valamint nagyon nagy az első találat valószínűsége akár 2000 méternél távolabbi célokra.
Ukrajna jelen állás szerint valószínűleg 14 darab brit Challenger 2-, 112 darab német Leopard 2-t (rövid távon csak 14-t) és 31 darab amerikai M1 Abrams tankot kap. Az M1-ek szállítását késleltetheti az Egyesült Államok szövetségi politikája, amely megtiltja a titkos technológiákat tartalmazó harckocsik exportját, amelyek többek között csökkentett urántartalmú páncélzatot is tartalmaznak. A kínálat ezért az M1 kevésbé kifinomult exportváltozatának elérhetőségétől függ.
Logisztikai rémálom
Ukrajna kaphat Leopard 2-t más adományozóktól, valamint 100 felújított Leopard 1 harckocsit. Katonai szervezettséget tekintve 14 harckocsi alkot egy harckocsi századot, 56 pedig egy harckocsizászlóaljat alkot. A tank-típusoknak megvannak a saját egyedi jellemzői, valamint erősségeik és gyengeségeik, de közös bennük, hogy mindegyikük üzemanyag-faló, különösen az M1, ami óriási taktikai kihívás lesz az ukrán haderő számára.
Ukrajnának 2022-ben sikerült korlátoznia Oroszország tankhasználatát azáltal, hogy megcélozta sebezhető, vékony falú üzemanyag-szállító tartályait. Üzemanyag nélkül pedig még a világ legjobb tankja is lebénult tüzérségi célponttá válik.
Mind üzemanyag, mind karbantartási okokból a tankokat a csatatérhez a lehető legközelebb kell szállítani. Már önmagában a szállítás kihívást jelenthet, mert egy modern tank súlya körülbelül 60-70 tonna.
Leamortizált eszközök
Egyelőre nem világos, hogy az Ukrajnának szállított tankok új állapotban lesznek-e. Az adományozó hadseregek hajlamosak megszabadulni a régebbi felszerelésektől, amelyek már leamortizálódtak.
A nagyszámú páncélozott jármű adományozása politikailag jól nézhet ki, de az elhasznált járművek értéke korlátozott lesz Ukrajna számára, mivel nem képes karbantartani a régi nyugati berendezéseket. Ukrajna új felszerelést szeretne, amelyet minimális karbantartással be lehet vetni.
Páncéltörő rendszerek mérkőzése
2022-ben Ukrajna jól használta a nyugati páncéltörő rendszereket, hogy súlyos csapást mérjen az orosz páncélosokra, különösen az invázió első hónapjaiban, amikor Oroszország hosszú és sebezhető logisztikai vonalakkal rendelkezett.
A leghatékonyabbak az USA által szállított FGM-148 Javelinek és az Egyesült Királyságból származó NLAW-k (következő generációs könnyű páncéltörő fegyverek) voltak. Az ukrán fegyveres erők számára döntő jelentőségű volt, hogy a rakétákat könnyű szállítani és egyszerű használni.
Egy másik figyelembe veendő tényező Oroszország páncéltörő képességeinek hatékonysága és a páncéltörő fegyverek elérhetősége a csatatér első vonalaiban.
Eddig erről kevés szó esett, márpedig Moszkva számos olyan fegyverrel rendelkezik, amelyet kifejezetten a NATO harmadik generációs tankjainak megsemmisítésére terveztek. Ezek közé tartozik a „9M133 Kornet”, egy hordozható páncéltörő irányított rakéta, amelyet először 1998-ban állított hadrendbe az orosz hadsereg. Ez az amerikai Javelin orosz megfelelője.
Oroszországnak is van RPG-29 és RPG-30 hordozható rakétája is, amelyeket arra terveztek, hogy legyőzzék a NATO harmadik generációs harckocsijait, amelyek kompozit páncélzattal és robbanékony reaktív páncélzattal rendelkeznek. A robbanásveszélyes reaktív páncélt a harckocsi külsejére szerelik. Amikor egy áthatoló robbanófej nekiütközik a páncélnak, a robbanóanyag felrobban, megakadályozva a lövedék további behatolását. A reaktív páncélt több találattal is le lehet győzni ugyanarra a pontra célozva, például tandem töltésű fegyverekkel, amelyek két vagy több alakú töltetet lőnek ki gyors egymásutánban.
Csak a morálnak tehet jót
Oroszország hadműveleti harckocsiflottája három fő típus különféle módosításaiból áll: T-72, a T-80 és T-90. Oroszországnak jelenleg valószínűleg körülbelül 1500 működő harckocsija van. Ukrajna valószínűleg körülbelül 600 tankot tud kiállítani, főleg T-72-eseket, köztük olyan sértetlen orosz tankokat, amelyekből kifogyott az üzemanyag.
Valószínűtlennek tűnik, hogy Ukrajna képes lesz egy hatékony nyugati harckocsi-erőt felállítani kiképzett legénységgel, mielőtt Oroszország megkezdi az idei nagy offenzíváját. A NATO 157 darab harmadik generációs harckocsit kínál Ukrajnának, amelyből 129 darab később érkezik. Márpedig ez nem lesz elegendő ahhoz, hogy jelentős változást hozzon a harctéren – viszont segíthet az ukrán hadsereg moráljának további javításában.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)