Egyelőre még várni kell az inflációs fordulatra. Hiszen januárban a fő inflációs mutató szerint az egy évvel korábbinál 25,7 százalékkal voltak magasabbak az árak, ez pedig gyorsulást jelent a decemberi 24,5 százalékos adathoz képest. Az árak szinte minden területen emelkednek, így például az autóknál is. Januárban az új autóknál több mint 24 százalékos volt az éves áremelkedés, a használtaknál pedig 6,8 százalékos drágulásról volt szó. Az áremelkedés miatt pedig fokozatosan csökkent a kereslet a piacon, ez látható az autók forgalomba helyezési statisztikáit követő Datahouse adataiból is.
Az új autók ára a múlt év során hónapról hónapra emelkedett, emiatt sok vásárló a használtak felé fordult, így utóbbiaknál is nőttek az árak. Az is látható, hogy miközben az új autók ára emelkedőn maradt, havi összevetésben a használtaknál megállt a drágulás. Tavaly novemberben az egy hónappal korábbihoz képest több mint 1 százalékos, decemberben 0,5 százalékos volt az árcsökkenés, januárban pedig stagnálásról szól a statisztika havi alapon. Mindez arra utal, hogy a használt autóknál tartósnak látszik a folyamat, a vásárlóerő és a kereslet csökkenésére reagáltak az eladók, azaz már nem emelik az árakat, esetleg szinten tartják., Esetenként pedig csökkentésre is hajlandóak lehetnek. Hasonló folyamat játszódik le a lakáspiacon, ahol a vevők a korábbinál sokkal kedvezőbb alkupozícióba kerültek, azaz lokációtól és lakásmérettől függően jelentősebb diszkontot kaphatnak a vételárból.
5 millió autóra, mennyibe kerül havonta?
Az autóvásárlásnál a lízingkonstrukciók jelentik az egyik megoldást, a másik alternatíva lehet a személyi kölcsön, amely szabadon felhasználható, így autót is lehet vásárolni belőle.
Ha valaki mondjuk 5 millió forintos és 7 éves futamidejű személyi kölcsönből szeretne autót vásárolni, akkor a legkedvezőbb hiteleknél a money.hu személyikölcsön-kalkulátora szerint a havi törlesztő alig több mint 92 ezer forint lesz, miközben több bank 100 ezer feletti részlettel kínálja ugyanezt. A személyi kölcsön mellett akár a szabad felhasználású jelzáloghitel is alternatíva lehet az autóvásárlásra, de ebben az esetben egy ingatlant kell felajánlani a banknak fedezetként. Ezek a jelzáloghitelek olcsóbbak, például a money.hu szabad felhasználású jelzáloghiteleket összehasonlító kalkulátora szerint a fenti paraméterekkel rendelkező legjobb hitelek havi 83-85 ezer forintos törlesztéssel igényelhetőek.
A money.hu szakértői felhívják a figyelmet arra is, ha a már említett infláció lassulni, csökkenni kezd, akkor az a kamatkörnyezetre is hatással lehet, vagyis csökkenhetnek a kamatok. Mindez azért lényeges, mert aki most magasabb kamattal vesz fel például autóvásárlásra személyi kölcsönt vagy szabad felhasználású jelzáloghitelt, a későbbiekben hitelkiváltással akár alacsonyabb kamatozású konstrukcióra cserélheti majd a hitelét. Fontos azonban, hogy az esetleges hitelkiváltásról csak a későbbi, aktuális feltételek alapján lehet majd megfontolt döntést hozni, de a lehetőséggel mindenesetre érdemes számolni.