Tavaly december végén egy orosz férfi érkezett az Egyesült Államok egyik határátkelőjéhez a mexikói határon. A férfi menedékjogot kért az amerikai hatóságoktól, és cserébe azt ígérte, hogy szigorúan titkos, az orosz légierővel kapcsolatos információkat osztana meg az amerikaiakkal.
Az esetet a Yahoo News írta meg egy a lap birtokába került, január 11-ei keltezésű, egyébként titkosítatlan határőrségi jelentésre hivatkozva. A Customs and Border Protection (CBP) jelentése szerint a férfi és családja egy golyóálló SUV-ban érkezett meg a határra, és arra hivatkozva kért menedékjogot, hogy részt vett a bebörtönözött orosz ellenzéki vezető, Alexij Navalnij melletti tüntetéseken, és attól fél, ezért eljárás indulhat ellene Oroszországban.
Hozzátette azt is, hogy mérnök, 2018 és 2021 között Kazany városában, a Tupoljev cég alkalmazásában dolgozott, ahol részt vett a Tu-160-as bombázógéppel kapcsolatos munkában.
A CBP illetékesei a Yahoo News kérdésére nem kívánták kommentálni az értesülést, és a dokumentum valódiságát sem akarták sem cáfolni, sem megerősíteni.
Mire képes a Fehér Hattyú?
A Tu-160-ast ugyan még az 1970-es években kezdték tervezni, és 1987-ben állt szolgálatba, de még mindig a legmodernebb orosz stratégiai bombázógépnek számít. 40 tonnányi fegyverzetet képes szállítani, a hagyományos és precíziós bombák mellett akár 12 darab Kh-55-ös cirkálórakétát is egyszerre a levegőbe tud emelni. A világ legnagyobb, leggyorsabb és legnagyobb felszállási súllyal rendelkező harci repülőgépeként ismert nehézbombázó szuperszonikus sebességre képes, és eddig összesen 16 darab épült meg belőle, ezeket az Ukrajna elleni hadműveletekhez is használja az orosz légierő: Tu-95-ös és Tu-22M bombázók mellett ezekről indítják Ukrajna felé a mostanában elsősorban az energiainfrastruktúra lerombolására használt cirkálórakéták egy jó részét (a maradékot az orosz fekete-tengeri flotta egységei lövik ki).
A menedékjogot kérő férfi „sztorija” első hallásra reális lehet, ugyanis a Tu-160-asokat a Tupoljev kazanyi üzemében gyártották, és itt zajlik az a 2000-es évek közepe óta futó program, amelyben a gépeket a Tu-160M specifikációra igyekeznek fejleszteni. A fejlesztések a navigációs rendszert, a pilótafülkét és a kommunikációs rendszereket érintik elsősorban, de a NATO hírszerzőit elsősorban az érdekelné, hogy e fejlesztések lehetővé teszik-e a gépek számára szuperszonikus rakéták, például a híres Kh-47M2 Kindzsal rakéta indítását. Ezeket eddigi tudásunk szerint csupán a MiG-31-es vadászgépek voltak képesek kilőni, de ha a Tu-160-asok új verzióiról is indíthatók, az új, és nagyon értékes információ lenne. Az amerikai hírszerzés nyilván arról is szívesen megtudna minél többet, hogy milyen nukleáris csapásmérő képességekkel rendelkezik a NATO-kódnéven Blackjackként, orosz kódnéven Fehér Hattyúként emlegetett gép.
Ráadásul 2015-ben azt is bejelentette az orosz légierő, hogy újraindítja a gép gyártását, és újabb 40-50 darab szolgálatba állítását tervezik. Ez azt is jelenti, hogy a Tu-160M a következő évtizedekben is az orosz stratégiai légierő alapját fogja képezni, így pontos képességeire, esetleges gyenge pontjaira vonatkozó minden információ nagyon érdekelheti az amerikai hírszerzést, különös tekintettel például arra, hogy egy orosz-amerikai háború esetén a Tu-160-asok lehetnének azok a gépek, amelyek az Északi-sarkvidék irányából közvetlenül is támadni tudnának amerikai célpontokat.
„Egy a Tupoljev-gyárhoz hasonló üzemben dolgozó mérnök számos információhoz hozzáférhet, jelen esetben ismerheti például a Tu-160-as bombázó és a modernizált változatának specifikációit, a gyártási folyamatokat, és ezeknek kitettségét például bizonyos beszállítók felé”
- fogalmazott egy Oroszországgal foglalkozó katonai szakértő, Michael Kofman, akit a Yahoo News megkérdezett az üggyel kapcsolatban.
Egy név nélkül nyilatkozó, a hírszerzésben dolgozó tisztviselő pedig azt mondta, hogy ilyen esetekben a CBP és a Department of Homeland Security (Belbiztonsági Minisztérium – DHS) feladata, hogy megállapítsák az értékes információt felkínáló illető személyazonosságát, és ellenőrizzék, valóban birtokában van a hírszerzés érdeklődésére számot tartó adatoknak. Ha az első vizsgálatok alapján a története hihető, akkor az FBI veszi át az „ügyfelet” további kihallgatásra.
Két kormányzati tisztviselő úgy nyilatkozott a Yahoo News-nak, hogy január 11-éig a CBP és a DHS megvizsgálta a férfi személyazonosságát és a korábbi munkahelyeiről adott információt, és ezek alapján hitelesnek ítélték az általa elmondottakat, a tőle megszerezhető információkat pedig potenciálisan érdekesnek találták, ezért átadták az FBI-nak. Az összes szóba került szervezet megtagadta, hogy nyilatkozzon az ügy kapcsán, a férfi jelenlegi sorsáról csak annyit lehet tudni, hogy feltehetően amerikai területen van, és zajlik további kikérdezése.