Virrasztó Trump-ellenes tüntetők a Fehér Ház előtt, 2016. 11. 09-én. Forrás: EPA/Michael Reynolds |
Már a kampányidőszakban látni lehetett, hogy – dacára annak, hogy valójában egyik jelöltet sem fogadták szívesen – gyakorlatilag két táborra szakadt az Egyesült Államok lakossága. Donald Trump győzelmére számítottak a legkevésbé, és bár a világ végül üdvözölte az új elnököt, mi több, Clinton maga is gratulált vetélytársának, a lakosság cserbenhagyott fele úgy döntött: utcára vonulva fejezi ki nemtetszését.
A Bloomberg cikke szerint New Englandtől Kansas City-n át a nyugati part főbb városaiban táblákkal, sípokkal és nagy hanggal felfegyverkezve vonultak a Trump ellenes tüntetők. A mozgalom békésen zajlott, erőszakoskodás mindössze egyetlen helyen történt. Lássuk, hogy zajlott mindez a nagyobb városokban!
Chicagóban meglehetősen aktív volt mostanság az utcai élet, míg azonban néhány nappal ezelőtt még a Chicago Cub első világkupa-győzelmét ünnepelték az utcákon, most Trump ellenes táblákkal és molinókkal felfegyverkezve vonult több ezer ember a Trump Tower elé, „Nem az én elnököm!”-et skandálva. Hasonlóan zajlott a tüntetés Manhattenben is, itt szintén az Ötödik utca sarkán álló Trump Tower elé sorakozott fel mintegy ezer tüntető. A rendőrség mindkét helyen kordonokkal kerítette el az épületet.
Egy spanyol nő "Trump egy idióta" táblát tart a Los Angeles-i tüntetésen, 2016. 11. 09-én. Forrás: EPA/Eugene Garcia |
A hideg és esős idő ellenére több száz ember gyűlt össze a philadelphiai City Hall környékén, a tömeg elsősorban Clinton és a független induló, Vermont Sen támogatóiból állt. A tüntetők között Bernie Sanders – aki elveszítette az előválasztást Clintonnal szemben – mélységes csalódottságát és dühét fejezte ki mind a demokrata, mind a republikánus szavazók felé, meglátása szerint mindkét fél tehet a végső eredményről.
Szintén több ezer ember gyűlt össze Bostonban, ahol „Trump rasszista” és ehhez hasonló feliratokat vittek magukkal, a tömeg a massachusets-i szövetségi parlament épületéig vonult, megerősített rendőri kísérettel. Erre valószínűleg a biztonság kedvéért volt szükség, durvaság itt sem történt.
Minnesotában összefogtak a különböző anyanyelvűek, itt nagyjából száz ember vonult utcára, akadályozták a forgalmat, és angolul és spanyolul szidták Trumpot. Hasonló felvonulások voltak egyébként Omahában, Nebraskában, illetve a Kansas Cityben is. Az iowai Des Moines-ben középiskolás diákok vonultak ki délelőtt fél 11-kor az utcára, a közösségi médián szervezett tüntetésgócok 15-45 percig tartottak.
Trump ellenes tüntetők New Yorkban, 2016.11.09-én. Forrás: EPA/Peter Foley |
Washington D.C-ben sem állták meg szó nélkül Trump győzelmét, itt a – szintén az elnökhöz köthető – Trump International Hotel előtt sorakozott fel pár száz ember az éjszaka folyamán, „Le a rasszista Amerikával, le Trumppal, le a KKK-val” jelmondatot skandálva. A tüntetők egy másik csoportja a Fehér Ház előtt gyűlt össze, itt gyertyákat gyújtottak, beszédeket tartottak és énekeltek.
Dallasban néhány tucat ember gyűlt össze a helyi sportaréna előtt. Oregonban a rendőrség utakat zárt le Portlandben. Itt már durvább megmozdulások történtek, az itt összegyűlt néhány tucatnyi ember zászlókat égetett, emellett akadályozták a helyi vonatközlekedést is. Egyedül itt történt egy erőszakos incidens, a helyi Trump támogatók ugyanis szintén utcára vonultak és provokálták az összegyűlteket, az egyiküket válaszul megkergette egy ellentüntető és hátba verte egy gördeszkával, őt végül a saját társai fogták vissza. A kaliforniai Oaklandben még a szavazatok számlálása alatt kezdődött rendbontás, több ablakot betörtek a városban, és további károkat okoztak.
Tüntetők a Los Angeles-i City Hall lépcsőjén, 2016. 11. 09-én. Forrás: EPA/Eugene Garcia |
A melegekért vonultak fel San Franciscóban, az itt összegyűlt pár száz ember az elsősorban melegek lakta Castro negyedben tartott virrasztást. Los Angelesben a City Hall lépcsőin gyűltek össze a tüntetők, itt egy hatalmas Trump piñata fejet vertek szét. New Yorkban a szitáló eső ellenére tüntetők több csoportja vonult fel, kisebb közlekedési káoszt okozva az akciójukkal.
Seattleben előkerültek a feministák és a feketék jogait védők is, itt az általános Trump-ellenesség mellett Black Lives Matter táblákat is cipeltek magukkal, az általános elnökellenes jelmondatokat pedig a „le a hímsovinizmussal” és „az egységet nem lehet legyőzni” bekiabálások tarkították. Itt egyébként a tüntetés közelében lövöldözések voltak, öt ember megsérült, a rendőrség közleménye szerint ezeknek azonban nem volt köze a felvonuló tömeghez.
Trump és a kor szelleme - véget ért egy korszak, és nem tudjuk, mi jön A 20. század nemzetközi intézményei és doktrínái a szemünk előtt üresednek ki. A fehér munkásosztály lázadása a Clinton által képviselt washingtoni politikai kaszt globalizációs és bevándorlási politikája ellen a tegnapi napon átütőnek bizonyult. Trump szándékolt közeledése Moszkvához és komoly szintű érdektelensége a NATO irányába fontos kérdéseket vet föl a balti országok, Ukrajna és Grúzia biztonságával kapcsolatban. Káncz Csaba jegyzetét itt olvashatod a Privátbankár.hu-n. >>> |