Már megvan az a 6 dolog, ami egész biztosan drágul a vámok kivetése után. Hogy mik ezek?
1. Autók: az autók körülbelül 3000 dollárral fognak többe kerülni. Ennek az az oka, hogy az alkatrészek többször átlépik az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó határait, mielőtt egy járművet összeszerelnének. Az autók gyártásához szükséges alkatrészek importja után fizetett magasabb adók eredményeként a költségeket pedig valószínűleg az ügyfelekre hárítják majd.
2. Sör, Tennessee whisky és tequila: a népszerű mexikói Modelo és Corona sörök drágulhatnak az amerikai vásárlók számára, ha az őket importáló amerikai cégek áthárítják a megemelt importadókat. De az is lehetséges, hogy a költségek növekedésének továbbhárítása helyett a cégek kevesebbet importálnak majd. A röviditalok ágazata az 1990-es évek óta nagyrészt vámmentes. Az amerikai, kanadai és mexikói iparági testületek a vámok bejelentése előtt közös nyilatkozatot adtak ki, mondván, hogy „mélyen aggódnak”. Bizonyos márkákat, mint például a Bourbon, a Tennessee whisky, a tequila és a kanadai whisky „megkülönböztetett termékként ismerik el, és csak a kijelölt országokban gyárthatók”.
###cikkajanlo,2172
Mivel tehát ezeknek az italoknak a gyártása nem mozgatható egyszerűen, ez hatással lehet a készletekre, ami áremelkedésekhez vezethet. A kereskedelmi testületek azt is kiemelték, hogy sok cég mindhárom országban különböző szeszesital-márkákkal rendelkezik.
3. Könnyűszerkezeteks házak: a kanadai faáru behozatalát az Egyesült Államokba irányuló importvámok sújtják. Trump azt mondta, hogy az Egyesült Államoknak „több faanyaga van, mint amennyit valaha felhasználunk”.
A Lakásépítők Országos Szövetsége sürgeti az amerikai elnököt, hogy az építőanyagokat mentesítse a javasolt vámdíjak alól, „a lakhatási árra gyakorolt káros hatásuk miatt”. Az iparági testületnek „komoly aggályai vannak”, hogy a faárukra kivetett tarifák növelhetik a lakások építésének költségeit – és elriaszthatják a fejlesztőket az új otthonok építésétől.
4. Juharszirup: ha a Kanadával vívott kereskedelmi háborúról van szó, a „legnyilvánvalóbb” háztartási hatás a kanadai juharszirup árára vonatkozik. Kanada milliárd dolláros juharszirup-ipara a világ teljes juharszirup-termelésének 75 százalékát adja. Az édes alapanyagok többségét – mintegy 90 százalékát – Quebec tartományban állítják elő, ahol 24 évvel ezelőtt a világ egyetlen stratégiai juharszirup-tartalékát hozták létre.
5. Üzemanyagárak: Kanada Amerika legnagyobb külföldi kőolajszállítója. A legfrissebb hivatalos kereskedelmi adatok szerint tavaly január és november között az Egyesült Államokba importált olaj 61 százaléka Kanadából származott. Míg 25 százalékkal sújtották az Egyesült Államokba importált kanadai árukra, az energiára alacsonyabb, 10 százalékos vámot kell fizetni.
6. Avokádó: az egyik élelmiszerimport, amelynél az amerikai fogyasztók jelentős áremelkedést tapasztalhatnak, az avokádó. A meleg, párás éghajlat miatt elsősorban Mexikóban termesztett mexikói avokádó évente az Egyesült Államok avokádópiacának közel 90 százalékát teszi ki.
(via BBC)