Egymás után cserélődnek a nagy nyugati országok diplomáciai képviseleteinek vezetői Budapesten: Volkmar Wenzel német nagykövet július elején, Iain Lindsay brit nagykövet a héten távozott posztjáról, ugyanekkor pedig David Cornstein amerikai nagykövet is bejelentette, hogy november elsejével elköszön Budapesttől.
Bár mindez első blikkre akár gyanúsnak is tűnhet, a jelek szerint csak véletlen egybeesésről van szó.
Volkmar Wenzel nyugdíjba megy – háttéranyagunkat az új német nagykövetről, Johannes Haindlről és a magyar-német viszonyról itt olvashatják –, Iain Lindsay szintén visszavonul a diplomáciai szolgálattól, David Cornstein pedig egyszerűen lemondott.
Hazatér Trump barátja
Arra hivatalosan nincs magyarázat, hogy az amerikai nagykövet miért távozik – Magyarországot méltató búcsúüzenetében erre nem tért ki.
A korábban üzletemberként ténykedő, kőgazdag Cornstein
nem rendelkezett diplomáciai tapasztalattal, amikor régi barátja, Donald Trump kiválasztotta magyarországi nagykövetnek.
2018 júniusától töltötte be a posztot, azaz bő két évig vezette az itteni diplomáciai képviseletet.
A közelmúltban a pekingi amerikai nagykövet is bejelentette távozását: a CNN értesülései szerint Terry Branstad részben azért köszönt le, mert Trump segítséget vár tőle az elnökválasztási kampányában. (Az elnökválasztásokat november 3-án tartják.)
Arról, hogy Cornstein hasonló okból fog távozni, már februárban felreppentek pletykák. Ezek szerint
a diplomata támogatni akarja Trumpot, akinek népszerűségét alaposan megtépázta a vírusválság, amúgy pedig az izraeli nagykövetségen szeretné folytatni pályafutását.
Cornstein nagykövetként gyakran osztogatott bókokat Orbán Viktornak, és – a New York Times (NYT) szerint – Trumphoz fűződő több évtizedes barátságát is felhasználta annak érdekében, hogy a magyar kormányfő meghívást kapjon a Fehér Házba. (Az amerikai elnök 2019 májusában fogadta a miniszterelnököt.)
Több százezer dolláros buli
A nagykövet tavaly, a Budapest Kongresszusi Központban tartott függetlenség napi ünnepségen
„tökéletes partner”-nek, valamint „nagyon-nagyon erős és jó vezetőnek” nevezte Orbán Viktort,
és ezzel az amerikai lap szerint zavarba ejtette a hallgatóság egy részét.
Utóbbi parti egyébként meglehetősen nagyvonalúra sikeredett. Cornstein több százezer dollárt költött arra, hogy a 800 vendég jól érezze magát – például idehozatta Kaliforniából Paul Anka énekest, aki a My Way személyes verzióját adta elő a magyar kormányfőnek.
A pazar fogadások – tesszük hozzá – persze nem csak az amerikaiak kiváltságai. Egy másik nagy nyugati ország követsége például a Vigadóban vagy a Nemzeti Galériában tartja éves ünnepségeit, amelyek ugyan nem luxuspartik, de mégis a lazaság és gazdagság érzete lengi körbe őket.
Visszatérve a politikára: Cornstein több interjúban is bagatellizálta a magyar demokrácia leépülésével vagy éppen a korrupcióval kapcsolatos aggályokat.
Van korrupció Magyarországon? Biztos vagyok benne, hogy van. Van korrupció New Yorkban és Chicagóban? Biztos vagyok benne, hogy van
– idézte egyik nyilatkozatát a NYT.
Míg a korábbi amerikai elnök, Barack Obama megpróbálta izolálni a magyar kormányt – egy Obama-Orbán találkozó a Fehér Házban elképzelhetetlen volt –, addig a Trump-adminisztráció kvázi szövetségesként tekint rá, és ebben nyilvánvalóan komoly szerepe van a távozó nagykövetnek is.
A jó viszony persze nem meglepő, hiszen
a trumpi és az orbáni ideológia számos ponton fedi egymást, ráadásul Washingtonnak nem érdeke, hogy Magyarország tovább sodródjon Moszkva vagy Peking irányába.
Gazdasági szempontból nyilván jól jön, hogy a két kormány egy húron pendül. Az Egyesült Államok Magyarország első számú exportpartnere Európán kívül, az amerikai vállalatok a legjelentősebb befektetők közé tartoznak, a mintegy 1700 amerikai cég pedig több mint százezer magyarnak ad munkát.
Arról egyelőre nincs információ, hogy ki lesz Cornstein utódja.
Új magyar főnök Washingtonban
Alighanem véletlen egybeesés, de nem csak az Egyesült Államok budapesti, hanem
Magyarország washingtoni nagyköveti posztján is változás lesz: utóbbi posztot Takács Szabolcs kaphatja meg – jelentette be Szijjártó Péter kedden.
A külgazdasági és külügyminiszter javaslatát Orbán Viktor elfogadta.
Takács Szabolcs jelenleg miniszteri biztos – a Brexit Magyarországot érintő külpolitikai és külgazdasági hatásai kezelésének összehangolásáért felel –, és komoly diplomáciai múlttal bír.
Korábban volt már uniós ügyekért felelős államtitkár, biztonságpolitikáért felelős helyettes államtitkár, valamint globális ügyekért felelős helyettes államtitkár is. A 2010-es évek elején a külügyminisztérium Ázsiai és Csendes-óceáni Főosztályát vezette, előtte pedig a katari nagykövetségen dolgozott különböző pozíciókban.
A korábbi washingtoni magyar nagykövet, Szabó László idén áprilisban távozott posztjáról,
miután elfogadott egy felkérést a gazdasági szférából. A külügyminisztérium szerint munkájával teljes mértékben elégedettek voltak.
A távozás hátteréről szerettük volna megkérdezni a diplomatát is, a washingtoni nagykövetségtől azonban akkor azt a választ kaptuk, hogy egyelőre nem elérhető a média számára.
A diplomáciai képviseletet jelenleg Zombori Dóra ideiglenes ügyvivő vezeti.