A kiemelkedően magas növekedési ütem nem csak bázishatásoknak köszönhető, hanem a beruházások érdemi gyorsulásának, mivel egy negyedév alatt szezonálisan kiigazítva 7,4 százalékkal emelkedett a beruházások volumene. A KSH pontos adatairól itt írtunk bővebben is. >>>
A beruházások bővülésében szerepet játszott, hogy a vállalkozások kapacitásnövelő beruházásainak élénkülése mellett a 2014–2020-as uniós költségvetési ciklus elindított projektjeinek tényleges megvalósítása is nagyobb lendületet vett – írja kommentárjában Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője.
Az elemző a következő negyedévekben továbbra is erőteljes növekedésre számít, noha a javuló bázishatás miatt a növekedési ütem lassulhat. A növekedést a felfutó EU támogatások mellett a lakás és irodaépítési boom, a jelentős autóipari beruházások és az állami építkezések is támogatják, amelyek hatásai – a tavaly elindított lakásépítések és irodaépítések átadásával - döntően a második félévtől lesznek láthatóak és a következő évekre is átnyúlnak. Így idén 20%-hoz közeli, jövőre pedig további 10 százalékos növekedésre számít a Takarékbank a beruházásoknál a tavalyi 20 százalékos visszaesés után.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint számítani lehetett a kiemelkedő adatra az alacsony bázis miatt, azonban a 2015-ös szintet még nem érték el. A friss adat alapján a beruházások elkezdték ledolgozni a tavalyi hátrányt, a múlt év egészében ugyanis 20 százalékos volt a hanyatlás.