4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Komoly hatása nem lesz, de még így is sokat jelent, amikor éppen csak kapálózik Oroszország az kétszázalékos GDP-növekedésért.

Londoni pénzügyi elemzők véleménye szerint nem valószínű, hogy az amerikai szankciók tervezett kiterjesztése jelentős hatást gyakorolna az orosz gazdaságra, de Moszkvát valószínűleg meglepte a washingtoni törvényhozási kezdeményezés.

A nagyhalakat már kilőtték

William Jackson, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piacokkal foglalkozó vezető elemzője pénteki helyzetértékelésében kiemelte, hogy a szenátus által elfogadott, még képviselőházi jóváhagyásra és elnöki aláírásra váró szigorítási tervezet korlátozottabb körre terjed ki, mint a korábbi szankciók.

Hozzátette: Oroszország legnagyobb vállalatai - a Gazprom, a Rosznyeft, a Lukoil, a Sberbank - ellen már évek óta szankciók vannak érvényben, a mostani kiterjesztési tervezettel célba vett szektorok - a gázvezeték-építés, a vasúti és tengeri áruszállítás - cégei sokkal kisebbek.

A szakértő szerint a külső finanszírozási kondíciók feszesebbé válhatnak az érintett orosz cégek számára, mivel szűkülhet hozzáférésük az amerikai adósságpiacokhoz, de az orosz gazdaság most sokkal jobb állapotban van e szigorítások elviseléséhez, mint néhány éve. Az orosz folyómérleg-egyenleg a hazai össztermék (GDP) 2,5 százalékának megfelelő többletet mutat, és a magánszektorbeli tőkekivonás üteme jelentősen enyhült az elmúlt másfél évben - hangsúlyozza a Capital Economics londoni elemzője.

Nem is az oroszokat, hanem Európát sújtják majd az új szankciók? A német és osztrák álláspont szerint finoman szólva is gyanús lépésről van szó. Részletek >>>

Moszkva nem örül

Jackson szerint az orosz kormány privatizációs terveinek árthat a szankciók kiterjesztése - szó van egyebek mellett a VTB bank és a tartályhajókat üzemeltető Szovkomflot hajózási cég idei részleges privatizációjáról -, de a Capital Economics elemzője szerint nem valószínű, hogy a potenciálisan kieső bevételek miatt az orosz kormány költségvetési politikája szigorodna. A közfinanszírozás meglehetősen jó állapotban van, és egyébként sem volt sok jele annak, hogy az orosz kormány költségvetési terveiben e privatizációs bevételek jelentős súllyal szerepeltek volna - hangsúlyozza a Capital Economics szakértője.

Jackson szerint a cég mindezek alapján nem módosítja az orosz gazdaság teljesítményére adott előrejelzését, és továbbra is azzal számol, hogy az orosz hazai össztermék az idén 1,5 százalékkal, jövőre 2,3 százalékkal, 2019-ben 1,8 százalékkal nő.

A jegybank gyorsan lépet

Timothy Ash, a BlueBay Asset Management kötvényalap-kezelő társaság londoni részlegének vezető feltörekvő piaci stratégiai elemzője ugyanakkor pénteki helyzetértékelésében kifejtette: véleménye szerint a geopolitikai fejlemények is szerepet játszottak abban, hogy az orosz jegybank pénteken csak 0,25 százalékponttal csökkentette alapkamatát a szélesebb konszenzus által valószínűsített 0,50 százalékpont helyett.

Ash szerint az orosz kormányt aggasztja, és valószínűleg meg is lepte az amerikai szankciók kiterjesztésének lehetősége, mivel Moszkvában inkább az volt a várakozás, hogy ha a már meglévő szankciókat nem is lesz könnyű feloldani, legalább újabb szankciók nem lesznek.

A BlueBay Asset Management vezető londoni elemzője szerint a szankciók kiterjesztésének terve meglehetősen rosszkor jön Vlagyimir Putyin orosz elnök számára, mivel jóllehet az orosz gazdaság az idén már valószínűleg növekedési pályára áll, az 1-2 százalék közötti GDP-növekedés aligha nevezhető kiugrónak, és a gyenge növekedés mélyre nyúló szerkezeti problémák következménye.

Timothy Ash szerint mindemellett úgy tűnik, hogy az olajárakra is lefelé ható nyomás nehezedik, és ez ismét sebezhetővé teszi a nyersanyag- és olajexport-függő orosz gazdaságot, éppen a jövőre esedékes elnökválasztás előtt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kéri Lászlót kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 08:07
A politológus, szociológus, tanár január 23-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz lapcsoportunk, a Klasszis Média élő adásának a vendége. A szokás szerint egyórásra tervezett beszélgetés témája mi más is lehetne, mint a hazai belpolitikai helyzet, amely Magyar Péter üstökösszerű felbukkanásával az elmúlt egy évben gyökeresen megváltozott. Kitarthat-e Orbán Viktor immár közel másfél évtizede tartó kormányzása jövő tavaszig vagy elkerülhetetlen lesz belemennie a választások előrehozatalába? Egyebek mellett erről is kikérjük Kéri László véleményét, ám ahogy eddig, önök is kérdezhetnek – ehhez elég csak egy ingyenes regisztráció.
Makro / Külgazdaság Pompás hír érkezett a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 16:54
Az amerikai termelőiár-index havi és éves összevetésben egyaránt az elemzők által vártnál kisebb mértékben emelkedett decemberben.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor kívülállóként tekint az Európai Unióra
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 15:44
Valóban repülőrajtot vesz a magyar gazdaság 2025-ben, ahogy azt Orbán Viktor várja? Bejönnek-e Nagy Márton várakozásai most, hogy gazdasági csúcsminiszter lett? Mi lesz Magyarországgal az Egyesült Államok és Kína közt várható vámháború idején? Megérte-e Magyarországnak tavaly 4000 milliárd forinttal támogatni zömmel távol-keleti beruházásokat? Tényleg lesz 8 százalékos bérnövekedés? Kollégánk, Dobos Zoltán az ATV Csatt című műsorában ezekről vitázott Lentner Csabával, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem közgazdász professzorával, Pogátsa Zoltán közgazdásszal és Regős Gáborral, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdászával.
Makro / Külgazdaság Kőkemény lépés a lakáspiacon: Madridban betelt a pohár
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:55
A madridi kormány megelégelte, hogy a külföldiek lakásvásárlása súlyosbítja a lakhatási válságot, ezért ki akarja szorítani az EU-n kívüli vevőket a lakáspiacról. A britek újra ráfáznak a brexitre.
Makro / Külgazdaság Mi lett az orosz szellemhajókkal?
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:33
Egymás után érik a csapások az orosz energiaágazatot, az amerikai szankciók szigorítása után tucatszámra álltak le az olajexportot lebonyolító tankerek, a Gazprom pedig karcsúsításra kényszerül.
Makro / Külgazdaság Megszületett az új állampapírkamat, jöhet a nagy átrendeződés
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:04
Megtudták a magyar befektetők azt a számot, ami alapján óriási pénznek kereshetnek új helyet. A friss inflációs adat szerint a PMÁP sorozatok kamata 13,9 százalékponttal csökken, kérdés, hogy mi lesz a 7 ezer milliárd forintnyi inflációkövető állampapír sorsa?
Makro / Külgazdaság Elon Musk rámegy a TikTokra is?
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 10:44
A Bloomberg értesülései szerint Elon Musk vásárolhatja meg a TikTok amerikai üzletágát.
Makro / Külgazdaság Ez így elég karcsú: mínuszban Magyarország
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:44
Elég rosszul festenek az ipari adatok. 
Makro / Külgazdaság Felpörgött az infláció
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:30
Jelentős gyorsulással zárta a múlt évet az infláció. 
Makro / Külgazdaság Ami nem illik a putyini táncrendbe: foszladozik Oroszország perifériája
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:02
Korgó gyomorra hasonlító morgás hallatszik Oroszország mélyéről, az etnikai kisebbségek lakta távoli régiókból, amelyek megoldatlan problémái csendben növelik az ott élők elégedetlenségét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG