6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Gulyás Gergely a cégeknek béremelést ajánl, amivel a munkavállalók rosszabbul járnak, de a minisztériumában megtartja a cafeteriát. A miniszter szerint jó dolog az, ha az alkalmazottnak rekreációs célú juttatást ad a munkaadója. De mi lesz így a béremelési tervekkel? A kormány ugyanis arra játszik, hogy a mesterségesen felpumpált, statisztikailag felhúzott bruttó bérekkel tudja teljesíteni a bérnövekedésre tett vállalását.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter sajtótájékoztatót tart a Miniszterelnöki Kabinetiroda sajtótermében 2018. augusztus 14-én. MTI Fotó: Kovács Attila

Miközben a kormány azt propagálja, hogy a cégek adják oda inkább bérben az eddig cafeteriában nyújtott jövedelmet, mert a dolgozó jobban tudja, mire akarja elkölteni a fizetését, a költségvetési intézményeknél mégis megtartanák a béren kívüli juttatásokat. Nehéz másképpen értelmezni a Miniszterelnökséget vezető miniszter, Gulyás Gergely szavait.

A legutóbbi Kormányinfón kérdezte meg az Mfor.hu Gulyást arról, hogy a közszférában hogyan változik 2019-től a cafeteria juttatás, tekintettel a jogszabályi változásokra. A nyáron elfogadott törvénymódosítás értelmében ugyanis az idei rendszer teljesen megváltozik, és lényegében csak a SZÉP-kártya marad meg kedvezményesen adózó juttatási elemként (emellett a sport- és kulturális rendezvényekre szóló belépők, bérletek maradnak még ebben a körben a minimálbér erejéig, amint azt elsőként megírtuk). A keret nem változik, a versenyszférában 450 ezer, a közszférában 200 ezer forint adható évente.

A kormány nem titkolt célja volt ezzel az intézkedéssel, hogy a munkaadók inkább bérben adják oda a jövőben a cafeteriára fordított pénzt. Gulyás ezt mondta erről egy nyár eleji Kormányinfón:

"Amikor a cafeteria bevezetése megtörtént, akkor a magas adók miatt az volt a cél, hogy a munvavállalók a jövedelmük egy részét kedvezőbb adózás mellett kaphassák meg. Miután mára az adózás feltételei lényegesen kedvezőbbek, ezért azt javasoljuk minden munkáltatónak, hogy béremelésben adják oda az adócsökkentés és a gazdasági növekedés miatt felszabadult, illetve megszerzett pénzeket a munkavállalóknak."

Arról már nem esett szó, hogy a jövedelmek átcsatornázása a bérekhez statisztikai értelemben emelné jövőre a kereseteket, vagyis még nagyobb bruttó bérnövekedést lehetne kimutatni – írta az Mfor.hu hónapokkal ezelőtt. A nettók azonban a bérek és a cafeteria - még hatályos - eltérő adózása miatt már nem mutatnának olyan szépen. Viszont a bruttóknál garantálni lehetne a bőven 10 százalék feletti emelést, amivel négy-öt éves távlatban statisztikailag biztosítani lehetne a felzárkózást Nyugat-Európához.

A kormány tehát azt szeretné, ha minél több jövedelem lenne bérként kifizetve a dolgozóknak. De csak a versenyszférában. A múlt heti Kormányinfón Gulyás elárulta, hogy az állami alkalmazottaknál milyen jövedelempolitikát tartanak követendőnek.

Kérdésünkre, hogy a megváltozó jogszabályok hogyan értintik a közszféra cafeteria-keretét jövőre, bérben fogják ezt megkapni, vagy SZÉP-kártyában, ezt válaszolta:

"A saját minisztériumomról tudok beszélni, ott SZÉP-kártyában fogják megkapni."

Újabb kérdésünkre, hogy ezek szerint az a kormányzati szándék, hogy minél több pénz legyen bérként elszámolva, nem fog megvalósulni a közszférában, ezt volt a reakciója:

"De, meg fog valósulni, hiszen most van az Országgyűlés előtt egy törvény, aminek az elfogadása jelentős béremelést fog eredményezni a közszférában. De ezen kívül mindig egyértelművé tettük, hogy bár szűkítettük a SZÉP-kártya felhasználásának lehetőségét, de a rekreációt a kormány rendkívül fontosnak tartja, e tekintetben pedig helyesnek tartjuk, hogyha a SZÉP-kártyát megkaphassák, használhassák a dolgozók."

Érdemes felhívni a figyelmet, hogy a miniszter két intézkedést mosott össze a válaszéban, az egyik a közszolgák bérrendezése, a másik a cafeteria jövő évi szabályozása, amit még nyár elején véglegesített a parlament.

Ezzel együtt is kiszűrhető, hogy a kormány saját hatáskörben nem gondolja szükségesnek a jövedelmek átrendezését a bérek javára, holott a versenszféra számára ezt tanácsolja.

De mit gondol minderről a cégvilág? A Privátbankár.hu a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkárát kérdezte meg erről. Perlusz László nyilatkozata szerint értik a kormány szándékát, hogy bérben kell odaadni a juttatásokat. Mint mondta: "Van ennek létjogosultsága, mert a béren kívül juttatás nem képez nyugdíjalapot. Tudjuk, hogy a nyugdíjrendszer fenntarthatatlanná válhat, vagy legalábbis nagyon alacsony reálértékű nyugdíjakra lehet számítani a későbbiekben, ha béren kívüli juttatásokat adnak a vállalatok”.

A főtitkár ugyanakkor hozzátette: a cafeteria-rendszer évek alatt épült ki, azok a vállalatok alkalmazzák, akik legálisan működnek, amelyek ezzel egyfajta lojalitási programot tudnak biztosítani a munkavállalóknak. S a mostani munkaerőhiányos gazdasági környezetben logikusabb lépés lett volna a munkaerő-mobilitást segítő támogatás fenntartása, semmint a SZÉP-kártyáé.

„Sajnáljuk, hogy ezt ennyire megnyirbálták. Ez már veszett fejsze nyele, vélhetően ebben már nem lesz előrelépés” – tette hozzá.

Mégis mennyi pénzről van szó?

Portálunk egyébként szűk két hete összefoglaló információkért fordult a Miniszterelnökségi Kabinetirodához az egyes minisztériumok cafeteria-kereteiről, de választ egyelőre nem kaptunk. A kormány honlapjáról azért meg lehet tudni ezt-azt, így például a Miniszterelnökség 2018. évi elemi költségvetéséből kiderül, hogy a béren kívüli juttatásokra a mostani évre összesen 479 099 444, azaz csaknem 480 millió forintot terveztek be. Ez a Miniszterelnökség alá tartozó 1716 dolgozó között oszlik meg (ennyivel számoltak legalábbis tavaly év végén). Átlagosan tehát 279 195 forint jön ki egy hivatalnokra. A hatályos szabályok szerint ebben a körben egyébként évi 200 ezer forint lehet maximum a keretösszeg, amit ilyen célokra fordíthatnak.

Az egyik magyarázat arra, hogy miért nagyobb az átlag a törvényileg meghatározottnál, az lehetne, hogy a foglalkoztatottak közül 1551 fő a köztisztviselő, kormánytisztviselő, állami tisztviselő, a többiek más besorolásúak, akikre más szabályok vonatkoznak. De ez nem állja meg a helyét. A Miniszterelnökség adatközléséből megtudjuk ugyanis, hogy a legfelső szinten - a helyettes államtitkároktól felfelé, egészen a miniszterelnökig, illetve a miniszterelnök-helyettesig - évente 149 009 forint áll rendelkezésre fejenként béren kívüli juttatásra, ennél lejjebb viszont bővebb a keret, átlépi a 200 ezer forintot egy főre esően. Összességében az 1551 tisztviselőre 281 ezer forint jön ki átlagosan. Az eltérést magyarázhatja még, ha az elemi költségvetésben bruttó összegeket tüntetett fel a Miniszterelnökség, a jogszabályi keret ugyanis nettó összegre vonatkozik.

Ide kapcsolódik, hogy egy a parlament előtt lévő törvényjavaslat alapján a kormányhivatalokban dolgozó kormánytisztviselők és kormányzati ügykezelők jogviszonyát tisztázó rendelkezések közül kikerülne a cafeteria juttatás. Az érdekvédelmi szervezetek szerint ez azt jelenti, hogy az érintett állami alkalmazottak nem kapnak ilyen juttatást a jövőben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
Makro / Külgazdaság A lakáshitelezés padlót fogott tavaly
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 12:57
A lakáshitelállomány tavaly kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt - foglalta össze az adatokat a Bank360.hu. 
Makro / Külgazdaság 2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:05
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18 százalékkal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben.
Makro / Külgazdaság Budapest helyett már a Kreml mellett lakik az amerikaiak által kiebrudalt orosz kémbank
Vég Márton | 2024. április 25. 08:58
Végleg törölték a budapesti címét az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Banknak, egy év kellett hozzá.
Makro / Külgazdaság A benzinárak csökkentésére szólított fel a magyar kormány, szankciókra is kész
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 16:41
Ezt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közölte rendkívüli sajtótájékoztatón a Karmelita kolostorban.
Makro / Külgazdaság Medgyessy Péter nem hisz abban, hogy Magyar Péter és csapata nagyon nagy áttörést érne el
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 15:01
Ugyanakkor Magyarország 2002-2004 közötti miniszterelnöke biztos abban, hogy fognak mandátumokat szerezni az európai parlamenti (EP) választáson. Medgyessy Péter szerint Orbán Viktornak nagyon el kéne gondolkodnia azon, hogy itt pár perc alatt megszületik egy ilyen szerveződés, mondván, ez mutatja az emberek gondolkodását és lelkivilágát, erre oda kellene figyelni. Földrengésszerű változást nem vár az exkormányfő, de már néhány EP-mandátum megszerezése is egy figyelmeztetés. Medgyessy Péterrel a Klasszis Klub április 22-ei adásában beszélgettünk.
Makro / Külgazdaság Ez nekünk is jó lehet, megfordult a magyarok fő üzleti partnerének szerencséje
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:51
A vártnál jobban javult az ifo németországi üzleti hangulatindexe áprilisban.
Makro / Külgazdaság Órákon belül dönthet a kormány az újabb üzemanyagár-sapkáról, de addig is van egy jó hírünk
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:29
A benzinért és a gázolajért is kevesebbet kell majd fizetni péntektől. Egyelőre 3, illetve 6 forinttal, de ha a kormány szerdai ülésén rábólint Nagy Márton javaslatára, akkor jóval nagyobb árzuhanás jöhet.
Makro / Külgazdaság Kilőttek a reálbérek, Ön mire költi?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) reálkereset 9,9 százalékkal nőtt a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 3,7 százalékos növekedése mellett.
Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG