Recep Tayyip Erdogan elnök támogatói török zászlókat lengetnek az isztambuli Taksim téren 2016. július 16-án. A török hadsereg egy része július 15-én megkísérelte átvenni a hatalmat, és összecsapásokat folytatott a rendőrséggel Ankarában és Isztambulban. A Recep Tayyip Erdogan elnök ellen lázadó katonák államcsínykísérletét meghiúsították. Az összecsapásokban több mint 200 ember életét vesztette. (MTI/EPA/Marius Becker) |
A Honvéd Vezérkar Tudományos Kutatóhelyének kutatója szerint "amatőr módon" szervezték meg szombatra virradóra a törökországi puccskísérletet. "Az államcsínyek alapszabályait is figyelmen kívül hagyták" - tette hozzá Kiss Álmos Péter az M1-en.
Mint kifejtette: elmulasztották a legfontosabbat, vagyis az államfőnek és azoknak az embereknek a semlegesítését, akikre a nyilvánosság hallgathat. Emellett azon katonai egységeket és parancsnokokat sem semlegesítették, akik nem vettek részt a puccsban. Mindemellett nem figyeltek oda a stratégiai kommunikációra sem - jegyezte meg. Kiss Álmos Péter kiemelte: napjainkban nem lehet figyelmen kívül hagyni az elektronikus médiumokat, a közösségi médiát. A török elnök Recep Tayyip Erdogan is a Facetime-on jelezte híveinek, hogy szabadlábon van, s nem sikerült a puccs.
Szombatra virradóra sikertelen puccskísérletet hajtottak végre Törökországban. A török vezérkari főnököt is túszul ejtették, de őt végül sikerült kiszabadítani. A megkísérelt török katonai hatalomátvétel során összesen mintegy 250 ember halt meg és több mint 1400-an megsebesültek. Ankara szerint a történtek mögött egy, a hadseregben is kiépült "párhuzamos struktúra" húzódik meg. Erdogan szombaton hívei előtt kijelentette, hogy parlamenti vita tárgya lehet a halálbüntetés újbóli bevezetése a meghiúsult puccskísérlet nyomán. A puccskísérlettel itt és itt foglalkoztunk bővebben! >>> |
Erdogant nem lehet megdönteni?
Szalai Máté, a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója az M1-en arra mutatott rá: a puccskísérlet során bebizonyosodott, Erdogan hatalma erős lábakon áll, a török elnök és pártja mögött komoly társadalmi támogatottság van.
Aki biztosan nyert: maga Erdogan
A puccskísérletből Erdogan elnök egyértelműen megerősödve került ki: leszámolhatott az ellene felkelőkkel, megtisztíthatta a hadsereget és az igazságszolgáltatást is azoktól, akik ellene áskálódnak. Ő maga is úgy fogalmazott: a puccskísérlet Isten ajándéka. Saját támogatottságáról is erős képet mutathatott belföldre és külföldre is, hívó szavára a civilek a rendőrséggel karöltve szembeszálltak a lázadó katonákkal, sőt még az ellenzék is elítélte a hatalom megdöntésére irányuló ilyen próbálkozást.
Szakértők szerint mindazonáltal egy puccskísérlet eredménye mindig kétséges, túl kockázatos lett volna maga ellen szervezni egyet Erdogannak - akár még sikerülhetett is volna adott esetben. Sokkal inkább arról lehet szó, hogy valaki az ellenlábasok közül csúnyán elszámította magát.