Egy átlagos magyar az éves fizetésének közel háromszorosát elérő megtakarítással rendelkezik, azonban ha az egy főre eső megtakarítást nézzük, akkor tizedannyija van, mint egy nyugat-európainak - derül ki a Bankmonitor.hu felméréséből, amelyben európai összevetésben vizsgálta a magyar lakosság megtakarításainak és hiteleinek alakulását.
Eszerint átlagosan fejenként 2,6 millió forint pénzügyi megtakarítással rendelkezünk, amely közel 20 százalékkal marad el a közép-európai átlagtól (annak ellenére, hogy az elmúlt években jelentősen nőtt a hazai megtakarítások volumene).
Forrás: Bankmonitor.hu |
Óriási különbségek vannak az egyes háztartások között, nagyobb számban találunk olyanokat, melyek nem is tudnak megtakarítani, míg van egy szűk csoport, akik jóval az átlag felett képesek félretenni. Nemzetközi viszonylatban viszont igazán jól állunk, a régiós átlag 2,38, vagyis a versenytársak közül pozitív értelemben lógunk ki a sorból.
A lemaradásunk viszont kézzel fogható a mediterrán és nyugat-európai országokhoz képes, míg mi az éves fizetésünk közel háromszorosának megfelelő megtakarítással rendelkezünk, addig a fejlettebb országokban 5-6-szoros megtakarítások tekinthetők átlagosnak. Ezen nincs mit csodálkozni, történelmi okokkal magyarázható (rendszerváltás, gazdasági sokkok), hogy bár a lemaradásunk fokozatosan csökkent, nem tudtuk a különbséget érdemben ledolgozni. A két végletet Európában egyébként Észtország és Hollandia jelenti, ahol rendre 1,15-szörös és 9,44-szeres a megtakarítások keresetekhez viszonyított aránya - derült ki a felmérésből. A teljes elemzést itt találja >>>>
Szemben a trendekkel
Az elemzés készítői is megvizsgálták, hogy mennyi hitellel rendelkezik az átlag magyar.
Míg a V4-ek és Szlovénia országaiban (Magyarország nélkül) átlagosan 52 százalékkal nőtt a lakosság hitelállománya az elmúlt 7 évben, addig hazánkban 26 százalékos visszaesés tapasztalható. Fejenként mintegy 367 ezer forint hitellel nőhetne minden magyar adóssága ahhoz, hogy a közép-európai átlagra emelkedjen a magyar lakosság eladósodottsága.
A Bankmonitor.hu az éves teljes lakossági jövedelem tükrében is megvizsgálta a hitelállományt. A hitelt ugyanis a lakosság döntő része jövedelemből törleszti. Az alábbi grafikonon jól látszik, hogy a jövedelem arányéban is hazánkban a legkisebb a lakosság hitelállománya, az egy éves teljes jövedelem mintegy 80 százaléka.
Az elmúlt másfél évben pozitív jelek kezdtek körvonalazódni a lakáshitel piacon. Az ingatlanárak újból beinduló látványos emelkedésével a hitelfelvételi kedv is némi pozitív elmozdulást mutatott. A lakáshitel kamatok a jelenlegi 4 százalékos szintnél már vélhetően nem fognak érdemben lejjebb mozdulni, így várhatóan itt körvonalazódhat először érdemi növekedés. A teljes elemzés itt található >>>>