5p
Végre alakulni látszik az Iszlám Állam elleni fellépés koalíciója, de a lényegi kérdéseket nem látjuk. Sem azt, hogy lesz ténylegesen felszámolva a terrorszervezet, sem azt, hogy annak mai területén és tágabb értelemben Szíria és Irak területén hogy lesz stabilitás. Felvázoljuk a lehetőségeket.

Korábbi rossz stratégia

Ami a békefolyamatokat illet, a konfliktusos helyeken a nyugati, de leginkább amerikai beavatkozások után az volt a rendezőelv, hogy a korábbi országok határai sérthetetlenek, azokon belül kell létrehozni új, demokratikus rendszereket, melyekben egymás mellett élnek az egyébként összebékíthetetlen népek.

Ez a módszer teljes kudarcot vallott, aminek legékesebb példája Irak. Megpróbálták a síita többséget, az északnyugati részen élő szunnitákat és a kurdokat egy államban tartani. A kurdokkal nem volt gond, mivel ők létrehozták kvázi-államukat, ami jól is működik. A szunnitákat viszont elnyomta a síita többségű kormányzat, elegük lett, és az Iszlám Államot létrehozó szélsőségesek karjaiba szaladtak, akik innentől már gyorsan teret nyertek a polgárháború sújtotta Szíriában.

A dogma megbukott

És hogy miért pont Szíriában lett az arab tavaszból véget nem érő, több mint 4 éve tartó véres polgárháború, szemben Egyiptommal és Tunéziával? Leginkább azért, mert nemzetiségi és vallási csoportok harcává szélesedett az eredetileg csak a diktatúra megdöntésére irányuló kísérlet. És mivel Szíria az etnikailag legszínesebb ország, a probléma is itt lett a legsúlyosabb.

Az amúgy is mesterségesen, 100 évvel ezelőtt létrehozott országok egyben tartására épülő stratégia tehát megbukott. Jugoszlávia szerencsére előbb felbomlott és elismerték tagállamait, minthogy ott is sor elkerülhetett volna egy ilyen értelmetlen dologra. Viszont a Szerbia részét képező albán többségű Koszovót a NATO elragadta Szerbiától, majd népszavazással biztosította a függetlenségét. Ezzel viszont példát mutatott minden függetlenségre vágyó népnek és az anyaországaikhoz csatlakozni vágyó kisebbségeknek (leginkább oroszoknak).

Ezek után a határok megváltoztathatatlanságának dogmája merő formalitás, hiába mondják Koszovóra, hogy kivétel. Ráadásul a világban az utóbbi egy-két évtizedben nem egy terület elszakadt és függetlenné vált: Eritrea, Kelet-Timor vagy Dél-Szudán.

Vallási szétválasztás

Mindazonáltal a közel-keleti zűrös békefolyamatban csak azon országok határaihoz lenne érdemes hozzányúlni, melyek már a gyakorlatban amúgy sem léteznek: ezek Szíria és Irak. A gond úgyis ezekben van, az Iszlám Állam is itt terjeszkedik.

A nemzetiségi és vallási viszonyok a területen

A legfontosabb kérdés, amit meg kéne oldani, az a síita és szunnita vallású területek elkülönítése. A két vallási irányzat most olyan állapotban van, mint Németországban a katolikusok és a protestánsok a 30 éves háborúban, ott tudjuk, mi lett az eredmény: 30 év alatt kiirtottak a lakosság 2/3-adát. Ott azóta eltelt pár évszázad, és túlléptek a kérdésen. Talán egyszer majd az araboknál is így lesz, de erre most nem lehet építeni.

Irak és Kurdisztán

Irakban a legegyszerűbb a helyzet. Ott, amint a térképen is látszik, egy csoportban vannak a síiták, a Tigris és az Eufrátesz alsó folyása mentán. Az ő területükön nagyjából szilárd is az iraki állam, így kézenfekvő lenne, hogy ez nemzetközileg elismerten is külön ország legyen. Ez maradhatna Irak, de ha nem akarnák, hogy a korábbi nagyobb országgal összemossák, lehetne más neve, akár a régebbi görög név, Mezopotámia is. Normál esetben egy országot a benne lakó népről neveznek el, de miután van legalább egy tucat arab ország, nehéz lenne mindegyiket Arábiának nevezni.

Az iraki Kurdisztán már most is jól üzemel, akár elismerik, akár nem, az már egy önálló ország marad. Már csak az a kérdés, hogy a szíriai kurdok is csatlakoznának-e hozzá, és ami nagyon fontos, Iránt és Törökországot biztosítani kell, hogy az ő kurd területeiket nem akarják leválasztani. Nem mintha nem járna az önálló haza az összes kurdnak, de jól működő országokat tényleg nem lehet az akaratuk ellenére szétszedni.

Szíria népei

Marad a neheze, az iraki szunnita területek. Ezek a szíriai szunnita arab területekkel együtt képezik most az Iszlám Állam bázisát, és ezek felszabadítása után érdemes lehet létrehozni ezen a területen egy egységes szunnita arab államot. Ennek a neve akár Észak-Arábia is lehetne, miután egyértelműen a legészakabbi területeken élő arabokról van szó. A határ meghúzásakor nagyon körültekintőnek kellene lenni: Ausztria és Magyarország határának meghúzása lehet erre jó példa, ahol a vitatott területen népszavazást is tartottak.

A terület ésszerű felosztása, balról jobbra: alavita állam, szunnita állam, Kurdisztán, síita Irak

Ezek után marad még Szíria nyugati része. A síita alavita csoport, akiknél Aszad népszerű, egy egyértelmű ügy, nekik lehetne egy önálló államuk. A kérdés ezek után már csak az lenne, hogy a sok kisebb csoport: a drúzok, a keresztények, türkmének, szórványban élő kurdok hova tartozzanak, bár most némelyikük létszáma igencsak megcsappant, miután elhagyták Szíriát, és jó eséllyel ők lesznek azok, akik már nem térnek vissza.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Valaki megmagyarázná, mi történik a forinttal?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 07:39
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Makro / Külgazdaság Autópályás rekord született Romániában
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 15:33
Romániában megdőlt az autópálya-építés 11 éves rekordja. A hálózat 2024-ben jelentősen bővült. 
Makro / Külgazdaság Íme Trump legújabb fenyegetése
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 14:02
Trump visszavenné a Panama-csatornát a magas használati díjak miatt.
Makro / Külgazdaság Az ukránok felé billen a legfrissebb matek, előzik az oroszokat
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 10:11
Az ukrán vállalatok alkalmazkodtak a katasztrofális üzleti környezethez, így a gazdaság külföldi támogatását kihasználva működőképesek maradtak. Egy évig még amerikai támogatás nélkül is kihúzhatják.
Makro / Külgazdaság Valakinek 394 milliárd forintos ajándékot hozhat a Jézuska
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 09:19
Különleges éve volt a szerencséseknek 2024 az Egyesült Államokban, ugyanis a Mega Millions játékban, ami a magyarországi ötöshöz lottóhoz hasonlít, sokan lettek multimilliomosok.
Makro / Külgazdaság Magyarország is szeretne róla példát venni, Németországból viszont egy pofon jöhet
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 08:22
Az OECD elkészítette a különböző országokra vonatkozó GDP-előrejelzéseit. India jókora előnnyel vezeti a mezőnyt. 
Makro / Külgazdaság „Nem vagyok biztos benne, hogy megvan az a 280 milliárd forint” – milyen csontvázak vannak Matolcsy György szekrényében?
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:35
Úgy tűnik, szabad elvonulást engedélyezett Matolcsy Györgynek Orbán Viktor, cserébe a távozó jegybankelnök is szépeket mond róla búcsúzóul. De mi van, ha esetleg mégis megkapargatják kicsit az ügyeit, például a a Kúria és az Alkotmánybíróság döntése szerint „közpénz-jellegüket el nem vesztett” milliárdokat kezdik keresni?
Makro / Külgazdaság Több tucatnyian kerültek kórházba romlott osztriga miatt
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:05
Több mint 80 beteg lett rosszul, miután nyers osztrigát ettek a Los Angeles-i étterembemutató rendezvényén. 
Makro / Külgazdaság Egy napja nem kap olajat több uniós ország sem a Barátság vezetéken keresztül
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:35
Magyarország is érintett, de a vezetéket üzemeltető orosz cég nem reagál.
Makro / Külgazdaság 4122 milliárdos hiánycéllal, 100 milliárdos tartalékkal vág bele Magyarország 2025-be – megszavazták a költségvetést
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 12:22
Megszavazták a jövő évi költségvetést, vajon utoljára még jól számolt Varga Mihály?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG