3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Görögország gyakorlatilag csődbe ment kedden, miután elmulasztotta visszafizetni az 1,6 milliárd eurós tartozását a Nemzetközi Valutaalapnak. Két választási lehetősége van az országnak ebben a helyzetben: vagy folytatja az ellenállást, és kidobja az IMF, vagy együttműködik és újra fizetőképes lesz. Az utóbbi esetet vizsgáltuk meg.
Az IMF tárt karokkal várja vissza Görögországot.

A keddi mulasztás után konkrét büntetést nem kapott Görögország a Nemzetközi Valutaalaptól: az egyetlen hátrány, hogy az IMF elzárja a pénzcsapokat, a mediterrán ország nem hívhat le további forrásokat, ezek azonban szükségesek az életben maradáshoz.

A Privátbankár is megírta csütörtökön az IMF álláspontját a görög helyzettel kapcsolatban: 9 kérdésre adott válaszban közölték, hogyan látja a Nemzetközi Valutaalap a válságot és az abban betöltött szerepét. Az intézmény - azon kívül, hogy felvázolta, mi történik, ha továbbra sem fizetnek a görögök - kitért arra is, hogy milyen eljárás alá esik az ország, ha mégis visszatérne a hitelezők által kijelölt útra és rendezni akarja a tartozását.

Mindennek alapja az együttműködés

Az IMF érdeke, hogy hitelfelvevő országok tudjanak fizetni. Amint egy tagország nem tud tovább törleszteni, életbe lép a Nemzetközi Valutaalap keretrendszere, amelynek célja, hogy az országgal közösen elindítsanak egy olyan reformot, amely végül ismét fizetőképességhez vezet és pozitív pályára állítja a gazdaságot.

Görögország folyamatosan veszíti el az IMF-hez köthető jogait, ha elmarad a fizetéssel - ilyen jog például a forráslehívás vagy a szavazás. Azonban, ha az állam együttműködik a szervezettel, van rá mód, hogy visszaszerezze jogait.

Szerezd meg hát mind!

Az úgynevezett Joghalmozási Program (Right Accumulation Program) 1990 óta működik a Valutaalapnál, amely az Elkülönített döntések című IMF-dokumentumban foglalta össze a keretrendszert (913. oldal). Ennek lényege, hogy azok az országok, amelyek hátralékban vannak, visszaszerezhetik a befagyasztott jogaikat úgy, hogy alávetik magukat Alap kiigazítási programjának, a teljesítményt pedig folyamatosan monitorozzák az IMF szakemberei. A kiigazítási program három évig tart, ezalatt az idő alatt kell elérni a szigorúan meghatározott célszámokat, negyedévenkénti ellenőrzés mentén.

Ahhoz, hogy az összes jogosítványt visszakapja egy tag, nem elég elfogadni a kiigazító programot: vissza kell fizetni a tartozást, majd el kell fogadni az IMF következő reformcsomagját.

Összegyűlnek a srácok

A görög válságról írt valamennyi cikkünket itt találja >>

Egy sokkal lazább megoldás az úgynevezett Megfigyelési Program (Staff-Monitored Program). Ez az eljárás ugyanakkor csak olyan országok esetében jöhet szóba, amelyek jelentős hátrányban vannak és egyáltalán nincs finanszírozási képességük. Ebben az esetben az IMF egy szakértőcsapatot rendel a kormány mellé, amely szakpolitikai, gazdasági tanácskozások mentén próbálják segíteni az államot abban, hogy visszatérjen a növekedési pályára.

De mit akar az IMF?

Christine Lagarde, az IMF vezérigazgatója szerdán beszélt arról a Reutersnek, hogy a hitelezők mindenképp látni szeretnék Görögország eltökéltségét a reformok felé, mert anélkül nem tudnak lépni. A Nemzetközi Valutaalap vezetője azt sem zárta ki, hogy az IMF elengedi az adósság egy részét, ám Lagarde szerint erről majd csak akkor beszélnek, ha elindultak a reformok. Arról, hogy pontosan mit is tartalmaznak a hitelezők - az IMF, az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank - itt írtunk bővebben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vannak, akik fityiszt mutatnak Trump vámjainak
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 16:20
A Fidelity szerint továbbra is bőséges lehetőség kínálkozik a közép- és kelet-európai részvénypiacokon.
Makro / Külgazdaság Szabadesésben az ország életbiztosítása
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 15:49
Állami milliárdok, ipari zuhanás – nem tér magához az akkugyártás.
Makro / Külgazdaság Öt nap alatt szétkapkodták a kkv-k az állami százmilliárdokat
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 14:41
Egy hét alatt kimerült az EXIM Jövő Exportőrei Forgóeszközhitelének keretösszege.
Makro / Külgazdaság Egyre pesszimistább a hazai gazdasággal kapcsolatban a CIB Bank
Herman Bernadett | 2025. május 15. 14:12
  A kereskedelempolitikai feszültségek miatt rendkívül nagy bizonytalanság jellemzi a külső gazdasági környezet alakulását 2025-ben, amely a magyar gazdaság teljesítményére is rányomhatja a bélyegét – vélik a CIB Bank elemzői. A korábban vártnál jóval szerényebb – kevéssel egy százalék feletti – ütemben növekedhet a magyar GDP.   
Makro / Külgazdaság Ezért sem lenne rossz, ha már lenne eurónk
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 13:55
Az euróövezet ipari termelése éves és havi szinten egyaránt gyorsuló ütemben nőtt márciusban.
Makro / Külgazdaság Ez a harc lehet a végső a vergődő Nissannál?
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 11:22
A Nissan új vezérigazgatója ugyan brutális átalakítási tervvel próbálja megmenteni a súlyos válságban lévő autógyártót, ám szakértők szerint a kísérlet kétesélyes.
Makro / Külgazdaság Felébredtek a britek
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 10:06
A brit gazdaság a vártnál kissé gyorsabban növekedett 2025 első negyedévében azt követően, hogy 2024 második felében nem sok életjelet mutatott. Szakértők szerint nem tart sokáig a lelkesedés.
Makro / Külgazdaság Brüsszel megszorongathatja Trumpot
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 09:09
Amióta Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke kirobbantotta vámháborúját, azt találgatják a szakértők, mely ágazatok bukhatják a legnagyobbat rajtuk. Amerikának van egy gyenge pontja.
Makro / Külgazdaság Hiába az eredeti terv: Trump és Putyin egyelőre nem áll kézen fogva a fotósok elé
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 08:31
Vlagyimir Putyin kihagyja az Oroszország és Ukrajna közti tűzszüneti tárgyalásokat, amivel egyben Donald Trump amerikai elnök is elvesztette az esélyt, hogy találkozzon vele. 
Makro / Külgazdaság Új intézkedésre készül Putyin
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 07:07
Orosz sajtóértesülések szerint a moszkvai kormány arra készül, hogy visszahozza a szovjet idők egyik jellegzetes intézkedését, az import korlátozását, ami persze nem lehet ugyanolyan, mint régen.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG