A szupersztár véleménye
A szavazás kimenetele az utolsó pillanatokban megjósolhatatlan, nem is érdemes tippelgetni, legfeljebb reménykedni. Az viszont biztató, hogy az utóbbi 20-25 év talán legnépszerűbbe angolja (és egyben britje) David Beckham az Európában maradást támogatja, és ezt hangosan propagálja. Ennek pedig nem kicsi a jelentősége, mert ha valaki bizonytalan (és nem kevesen vannak), akkor az egyik legnépszerűbb angol véleménye és üzenete döntő lehet számukra.
David Beckham. Forrás: Wikimedia Commons |
David Beckham a fociban lett legenda, ami már önmagában garancia a népszerűségre, miután a sportág Angliában igen népszerű. Beckham pályafutása azonban nem maradt abba, amikor kiöregedett az aktív focizásból, hanem ikonikus reklámarc maradt, népszerűségét majdnem változatlan intenzitással megőrizve. Most azt nyilatkozta: „Gyermekeink és az ő gyermekeik érdekében a világ problémáival nem egyedül, hanem együtt kell szembenéznünk”.
Harry Potter és a Beatles
Több más, számunkra is ismert híresség ugyancsak a maradás mellett szállt síkra. A Harry Potter írója, J.K. Rowling rajongóit is erre biztatja, mondván: „Sokan nincsenek tisztában vele, milyen előnyöket nyújt az EU tagság, így tévesen azt hiszik, ezek továbbra is megmaradnak”. Ugyancsak nyilatkozott az X-faktort megalkotó Simon Cowell, szerinte ma már nem jó ötletet az angoloknak magukra maradni egy (világviszonylatban) kis szigeten. Elton John csak annyit mondott: „Építsünk hidakat, ne falakat”.
Az egyik leghíresebb brit, aki már 55 éve népszerű világszerte, a két, még élő Beatles-tag egyike, Paul McCartney. Ő nem hozott döntést, legalábbis ezt kommunikálja. Véleménye nyilván van a dologról, de lehet, hogy nem akarja megosztani, pontosabban nem akar megosztóvá válni. Korára való tekintettel (74) ez elnézhető, hisz esetleg arra gondol, hogy miután 55 évig az egész világon népszerű volt, nem akarja, hogy rajongóinak egy része emiatt elpártoljon tőle, és az utókornak ne az a kép maradjon meg róla, pályafutása alatt kialakult. Az utókor pedig hosszú lesz: dalait még vélhetően több száz év múlva is énekelni és játszani fogják. Persze még az is lehet, hogy az utolsó pillanatban mégis nyilatkozik sir Paul.
A többiek
Az ellenzők listáján is sok ismert brit személyiség van, de ők inkább otthon ismertek, máshol nemigen hallottak róluk. Ez talán nem is véletlen, véleményük össze is függhet azzal, hogy ismertségük csak a szigetországra korlátozódik, a külvilág nem érdekli őket. Az viszont már aggasztóbb, hogy komoly médiák: TV-k és újságok tulajdonosai kilépés-pártiak, ráadásul Angliában a tévének és a nyomtatott sajtónak még nagyobb a szerepe mint máshol.
Meg kell említeni a bennmaradás-pártiak közül még néhány hírességet. Az egyik sir Richard Branson, az ország talán legjelentősebb modern kori vállalkozója, aki a Virgin cégbirodalmat létrehozta, és az űrhajózás fejlesztésének is egyik úttörője lett. Ő hónapok óta kampányol a bennmaradásért, nem kevés pénzt áldozva az ügynek. A másik két jelentős támogató az ország két korábbi, hosszabb ideig regnáló miniszterelnöke: John Major és Tony Blair. Mindketten kiemelik azt a veszélyt, hogy Nagy-Britannia kilépésével mindjárt meg is szűnik Nagy-Britannia, miután Skócia kilépne belőle és független országgá válna, egyúttal gyorsan vissza is lépne az EU-ba.
A Tisztelt Ház
Ami a parlamenti képviselőket illeti, rajtuk nem múlna a dolog. A 650 fős parlament nagy része a maradást pártolja, a kilépést összesen kb. 160-170-en szeretnék, nagyjából 30 fő véleménye nem ismert, így nagyjából 450 fő az Európa-párti, azaz megvan a kétharmad. A különböző pártokat illetően a kormányon lévő Toryk a leginkább megosztottak: 175-180 áll David Cameron mellett és maradna, 123 Brexit-párti, 20 bizonytalan. A Munkáspárt tiszta ügy: közel 220 maradó, 10 kilépő, 1-2 bizonytalan. A Skót Nemzeti Párt mind az 54 képviselője természetesen Európa-párti, akárcsak a walesi nacionalista Plaid Cymru, és ide tartoznak a liberális demokraták is. Az északírek megosztottak, a UKIP pedig természetesen Brexit-párti.