A Guardian cikke szerint Csin Kang kínai külügyminiszter három hete, Sri Lanka-i kollégájával folytatott pekingi megbeszélése óta nem jelent meg a nyilvánosság előtt, és a furcsa eltűnés okairól már Kínán belül is találgatások indultak meg.
A külügyminiszter "igazolatlan hiányzását" még különösebbé teszi, hogy a korábban washingtoni nagykövetként dolgozó Kangra elméletben fontos szerep jutna a feszült kínai-amerikai viszony javítására tett erőfeszítések idején, amelyek keretében az elmúlt hetekben több magas rangú amerikai diplomata is járt Kínában, ám Kang helyett más kínai tisztviselők fogadták őket. A külügyminiszter helyét más foglalta el a múlt heti Aesan csúcstalálkozóra elutazott kínai küldöttségben is, nem részletezett "egészségügyi okok" miatt.
A kínai vezetés ezen kívül semmilyen formában nem kommentálta Kang "eltűnését", és az sem csökkenti a bizonytalanságot, hogy a kínai közösségi médiaplatformon, a Weibón valószínűleg cenzúrázzák a hollétére vonatkozó posztokat, ugyanis a "Hol van Csin Kang" kifejezés nulla találatot ad ki a keresőben. A pekingi befolyás alatt álló South China Morning hongkongi újságban a megjelenés előtt, a szerző értesítése nélkül vágtak ki a külügyminiszterre vonatkozó mondatokat egy neves elemző cikkéből.
A nyugati bulvárlapok tudni vélik, hogy az eltűnés hátterében a politikus egy ismert műsorvezetővel folytatott viszonya áll, de az átláthatatlanságáról híres kínai rezsimben ennél sokkal kevésbé izgalmas, de akár súlyosabb okai is lehetnek az ilyen eltűnéseknek. Maga Hszi Csin-ping például 2012-es hatalomra kerülése előtt tűnt el két hétre a nyilvánosság elől, hogy aztán elfoglalja pozícióját - azóta sem tudni, pontosan mi zajlott le akkor a színfalak mögött. Lehetséges, hogy Kang hiányzása egyszerűen valami egészségügyi problémára vezethető vissza, de az sem elképzelhetetlen, hogy valamilyen politikai vagy magánéleti baklövés áll a háttérben.