Az ipar számára 2016 utolsó negyedéve egy hullámvasúthoz hasonlított, hiszen a gyenge október után jött egy novemberi felkapaszkodás, ám a december ismét lassulást hozott - vélekednek egybehangzóan a hazai makrogazdasági szakértők, miután napvilágot látott az ipari termelésről szóló decemberi adat. Itt írtunk róla. Havi összevetésben az ipari termelés csupán 0,5 százalékos emelkedést mutatott, míg éves bázison 0,5 százalékkal esett a termelés.
Virovácz Péter az ING szenior makrogazdasági elemzője szerint az éves teljesítményben ebben komoly szerepet játszott, hogy 2015 decemberéhez képest egy munkanappal kevesebb volt 2016 utolsó hónapjában. Szerinte nagyjából kedvező az adat, ami azért meglepő, mert az Audi már decemberben megkezdte a termelés átmeneti (2017-ben is tartó) csökkentését a gyártósorok átállása miatt. Ráadásul a ma közzétett német ipari termelési adatok óriási negatív meglepetést okoztak, hiszen a német ipar 3 százalékkal zsugorodott havi összehasonlításban.
"Jellemzően a német és a magyar ipari adatok szorosan korrelálnak, így ezért is tekinthető pozitív meglepetésnek a hazai ipar év végi teljesítménye" - véli az elemző, aki szerint az idei évi teljesítmény is nagyban azon múlik majd, hogy miként lesz képes a többi ágazat ellensúlyozni az Audi által okozott termeléskiesést. Összességében azonban hasonlóan lassú növekedéssel számol 2017-ben, mint 2016-ban.
Az autógyártók vihetik el a balhét
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a kifejezetten kedvező konjunktúramutatók ellenére tavaly gyenge teljesítményt nyújtott az ipari termelés, ezen belül pedig különösen gyenge volt a járműgyártás kibocsátása, amit részben a hazai autógyárakban elvégzett modellfrissítések is okozhattak.
A következő hónapokban újra élénkülhet az ipari termelés, amit a határozottan javuló hazai és európai konjunktúramutatók is alátámaszthatnak, azonban a tavaly decembertől az Audinál tervezett műszak visszafogás fékezheti a növekedés ütemét. A feldolgozóipari foglalkoztatás növekedése szintén az ipar várható élénkülését jelzi előre. Suppan lapunkhoz eljuttatott elemzésében úgy vél, idén 3,5-4 százalékra gyorsulhat a növekedés. Lényegesebb gyorsulásra 2018-ban számít, amikor újabb jelentős autóipari kapacitások lépnek üzembe.
Nem lesz itt gond
Az ipari teljesítményt a tavalyi év egészében jellemző hullámzás, a decemberi adatokra is hatással volt Ürmössy Gergely, az Erste elemzője szerint.
A havi növekedési értékek pozitívak voltak végig a negyedik negyedévben, ami azt sugallhatja, hogy 2016 első három negyedévében látott jelentős ingadozást követően egy stabilabb időszak következhet 2017 elején. "Véleményünk szerint a szeptember óta napvilágot látott beszerzési menedzser index értékek is az ipar stabilizálódásának jeleit mutatják. Idén erősebb ipari termelés növekedésre számítunk, mint 2016-ban, azonban a világgazdasági konjunktúrát övező kockázatok miatt nem számolunk jelentős ipari fellendüléssel" - közölte az Erste szakembere a Privátbankárral.