Hongkong Nagy-Britanniától Kínához való visszatérésének 26. évfordulóján, szombaton Hongkong vezetője kijelentette: a városnak védekeznie kell „a puha ellenállásban megnyilvánuló pusztító erők” ellen. John Lee kijelentette, hogy Hongkongban immár „többnyire stabil” a helyzet, de a város továbbra is azon országok célpontja, amelyek ellenzik Kína hatalmának növekedését. „Vannak pusztító erők, amelyek puha ellenállást fejtenek ki Hongkongon belül elrejtőzve” – tette hozzá az egykori biztonsági főnök. „Ezért ébernek kell maradnunk, és saját magunknak kell kezdeményezünk a nemzetbiztonság megvédelmezését”.
Hongkong 1997-ben tért vissza brit fennhatóság alól Kínához, miután Peking ígéretet tett, hogy ötven éven át megőrzi az „egy ország, két rendszer” néven ismert kormányzati modellt, amely hivatott volt Hongkong számára garantálni az alapvető szabadságjogokat, illetve bizonyos autonómiát.
2019-ig július 1. a város által a Kína többi részéhez képest élvezett szabadságjogok demonstrálásának napja volt, az ünnepségen felvonuló több ezer hongkongi politikai és társadalmi követeléseit hangoztatta. Az elmúlt években azonban a rendőrség hivatalosan egészségügyi és biztonsági okokra hivatkozva betiltotta a menetet.
A kormány bírálói szerint a 2019-es tüntetések után Peking nyomására 2020-ban elfogadott nemzetbiztonsági törvény nullára csökkentette a szabadságjogokat. A törvény hatályba lépése óta több ember került börtönbe, illetve távozott emigrációba.
Szombaton nyugalom uralkodott az utcákon, a rendőrség szerint senki nem kért engedélyt felvonulni.
Beszédében John Lee azt is kijelentette, hogy a pénzügyi központ, amelynek a gazdasága súlyos korlátozásokat szenvedett el a koronavírus-járvány idején, „gyorsan ütemben halad a normálishoz történő visszatérés felé”.
John Lee, aki a város biztonsági vezetője volt a 2019-es tüntetések után, 2022. július 1-jén tette le a hivatali esküt, miután Kína támogatásával győzött a választásokon.
(MTI)