3p
Ami 10 éve történt, szinte mindenki életét máig hatóan meghatározta, ami 20 éve, az „csak” a Buda-Cash károsultjaiét, na meg azokét, akik részt vettek a 90-es évek egészen páratlan hazai részvényár-száguldásában. A válságok azonban elmúlnak, szerencsére mindig hosszas fellendülések következnek utánuk.

Orosz válság

20 évvel ezelőtt ezekben a napokban az orosz válság bontakozott ki teljes erejével: ez azonban az oroszokon kívül csak a tőzsdézőket érintette, igaz, őket világszerte. Az akkori tőzsdei összeomlásnak lett áldozata, mint kiderült, a Buda-Cash brókercég is, amely azonban még bő 16 évig tudta takargatni a hiányt, közben a pilótajáték szabályai szerint egyre növelve azt.

Összességében annyi történt, hogy az olajár hirtelen 10 dollár alá esése miatt az amúgy is gyengén muzsikáló, Jelcin vezette Oroszország gazdaságilag összeomlott, és ez összedöntötte az előtte rengeteget emelkedő, hirtelen felfedezett piacokat, köztük a hazai tőzsdét is. Az olajár azonban emelkedni kezdett, a válság elmúlt, a részvényárak újra szárnyaltak, a tönkrementek szomorkodtak, mindenki más elégedett volt.

Amerikai bajok

10 évvel ezelőtt azonban teljesen más történt, noha lezajlása sokáig hasonlónak tűnt. Akkor Amerikából indult ki a fertőzés, ahol egy páratlan ingatlanpiaci pilótajátékban felelőtlenül, a mai terminológia szerint tőkepiaci csalásokat elkövetve vettek részt befektetési bankok és biztosítók, majd a veszteséget egymásra, illetve más szereplőkre sózták értékpapírosított jelzáloghitelek és ezekre kötött biztosítások formájában.

Amikor a pilótajáték végképp összeomlott, sorra fizetésképtelenek lettek a pénzügyi intézmények. Először csak a jelzálogbankok dőltek be, majd a két legnagyobb ilyen intézmény, a Freddie Mac és a Fannie Mae is bajba került, de a dolgok akkor vettek drámai fordulatot, amikor szeptember 15-én csődbe ment egy nagynevű befektetési bank, a Lehman Brothers.

Világválság

Először úgy tűnt, hogy ennyivel meg lehet úszni, de nem így lett: jöttek sorban a többiek. Azonban mindenki nem mehet csődbe, hisz működésképtelenné válik a bankrendszer, így kisebb bizonytalankodás után, ami alatt a tőzsdék összeomlottak, és nagyobbat estek, mint 1929 kritikus időszakában, az amerikai állam kénytelen volt az összeomló pénzintézetek megmentése és ezzel arányos állami átvétele mellett dönteni.

Más országokban is ezt kellett tenni, bár jóval kevesebb bankról volt szó, mint Amerikában. A bizalom átmeneti megrendülése, a pénz áramlásának elakadása azonban világszerte komoly kárt okozott: mély recesszió lett belőle. A pénzügyi rendszer végül is hamar újra működni kezdett az állami, sőt a G20-ak összehangolt beavatkozásának köszönhetően, a félelmek azonban csak a következő évben szűntek meg, az akkor elindított gazdaságélénkítő programok pedig sok helyen azóta is tartanak, immár 10 évvel később, igaz, hogy cserébe a modern gazdaságtörténelem leghosszabb fellendülését éljük.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
Makro / Külgazdaság Eddig jó, mondják a britek, de mi lesz azután?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:08
Gyorsult a brit gazdaság növekedési üteme az első negyedévben, a kilátások azonban nem biztatóak.
Makro / Külgazdaság Ön TikTokozik? Akkor most reménykedhet
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 10:17
Donald Trump amerikai elnök a Fox Newsnak adott interjúban közölte, hogy egy „nagyon gazdag emberekből” álló csoport készen áll megvásárolni a TikTokot.
Makro / Külgazdaság Fontos gesztust tett Kína Japánnak
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:50
Hszi Csin-pingék újra megnyitja a piacaikat a japán tengeri termékek előtt.
Makro / Külgazdaság Ettől még jobban kiverhet minket a víz
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:30
Áprilishoz képest ugyan májusban az ipari termelői árak csökkentek, ám az előző év azonos időszakához képest közel 7 százalékkal nőttek, alapvetően az élelmiszeripar átlagnál nagyobb drágulása miatt.
Makro / Külgazdaság Elvileg nyilvánosságra kerülhet, kik a NER-es magántőkealapok gazdái – de gyakorlatilag is?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 07:46
Bár egy uniós direktíva alapján január 1-jétől kötelesek felfedni a magántőkelapok a tulajdonosaik kilétét, az nem mindenegyikőjükre vonatkozik, ráadásul az átlagembernek az adatokhoz sem könnyű hozzáférnie.
Makro / Külgazdaság Fontos bejelentésre készül az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 06:55
Az ipari termelői árak májusi adatait közli ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Drágult a bevásárlás: berúgta az ajtót a burgonya a diszkontokban
Kollár Dóra | 2025. június 30. 05:37
Pánikra még nincsen ok, de enyhe áremelkedést mértünk június végén a három nagy diszkontlánc áraiban. Itt a legújabb Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés.   
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG