Szerbia lakosságának több mint 50 százaléka fával fűt, mivel ez a legolcsóbb megoldás – mondta Miloš Banjac, gépészmérnök egyetemi professzor a vajdasági Szabad Magyar Szónak nyilatkozva.„Az emberek gazdasági szempontból racionálisan viselkednek, ezért nem meglepő a fa magas fogyasztása.”
A szakértő szerint a legdrágábban azok fognak fűteni, akik elektromos áramot használnak, de szerinte a távfűtési rendszerben lévők is magas költségekkel számolhatnak. Ugyanakkor ez a kiadás valamivel alacsonyabb, mint az áram használata fűtésre. „Ez egy kicsit furcsa, mert a legtöbb távfűtőmű földgázzal működik, így a fűtésnek valamivel olcsóbbnak kellene lennie.” Arra a kérdésre, hogy egy 60 négyzetméteres lakás fűtésére mennyit kell költeni, Banjac elmondta, hogy a távfűtési rendszerben havonta körülbelül 9-10 ezer dinárt (31-35 ezer forint) kell fizetni, mégpedig egész évben. A legolcsóbb megoldás az olcsó tűzifa, amely a fűtési szezonban körülbelül 50 ezer dinárba (173 ezer forint) kerül.
A gázfűtés körülbelül 60 ezer dinár (208 ezer forint). Ennél valamivel drágább a szén, amely Szerbiában viszonylag olcsó energiahordozó. Ezután jön a drágább tűzifa, végül pedig az elektromos áram és a távfűtés, amelyek a legköltségesebbek.
A fafűtés rontja a levegő minőségét, amit társadalmi szinten kellene kezelni. A szakértő szerint minél több háztartásnak csatlakoznia kellene a városi távfűtési rendszerhez, valamint növelni kellene a gázhoz való hozzáférést, hogy minél több otthon közvetlenül csatlakozhasson a gázhálózatra. A harmadik lehetőség jelenleg a legdrágább, de rendszerszintű intézkedésekkel és állami támogatásokkal – amelyeket az állam már alkalmaz is – az elektromos vagy más energiaforrásokat használó rendszereket hőszivattyúkra lehetne átállítani.