Ma reggel sem enyhül a forintra nehezedő nyomás: az eurót továbbra is a tegnapi 316-317 forintos sávban jegyzik a bankközi devizapiacon. Az árfolyam tegnap napközben egészen 317 forint 35 fillérig szaladt, estére 316 alá süllyedtek az euróval szembeni jegyzések. Ehhez képest 1 forinttal került feljebb reggel az euró-forint jegyzés. A dollárral szembeni jegyzések ehhez nagyon hasonlóan alakultak, az árfolyam jelenleg 236,5-ös szint körül mozog, míg egy svájci frankért 260,3 forintot kérnek a bankközi devizapiacon.
Már az MNB is megszólalt forintügyben, szerinte a feltörekvő piaci devizák mozgása magyarázza a gyengülést. Veres István Attila, a Magyar Nemzeti Bank pénz- és devizapiaci igazgatója azt mondta: a forint azért süllyedt két és féléves mélypontra, mert kiéleződött az orosz-ukrán helyzet. Szerinte a forint árfolyamának az elmúlt napokban tapasztalt változékonyságát nem befolyásolja érdemben a jelenleg történelmi mélyponton tartott jegybanki alapkamat és az sem, hogy az MNB nemrégiben betétté alakította át kéthetes kötvényeit.
Az elmúlt napokban tapasztalt forintgyengülés kapcsán a megszokott forgalom kétszeresére, háromszorosára ugrott a pénzváltóknál - mondta a Privátbankár.hu megkeresésére Kósa Zoltán, a Magyarországi Pénzváltók Országos Egyesületének elnöke. Elsősorban természetesen a valutával rendelkezők váltják forintra eurójukat és egyéb külföldi pénzeszközeiket, így realizálva az árfolyamnyereséget.
A K&H Bank 70 milliárd forintos céltartalékot képez a devizahiteles ügy miatt. A bank szerint a törvény egészének jogszerűségét is bíróságnak kellene vizsgálnia. Emellett szól az Európai Központi Bank állásfoglalása is, amely szerint úgy fogadták el a törvényt és annak módosításait, hogy azt az EKB véleményezhette volna.
A devizahiteles-törvény ellenére sem függesztik fel a végrehajtók azokat az eljárásokat, amelyeket külföldi székhelyű pénzintézetek kezdeményeztek magyar adósokkal szemben. Az Igazságügyi Minisztérium szerint viszont nincs kivételezett bank, a törvény minden pénzintézetre kiterjed - írja a Magyar Nemzet.
Júniusban az export gyorsabban bővült, mint az import, a külkereskedelmi mérleg többlete is nőtt: 2013 azonos időszakához képest 72 millió euróval. Az első félév mérlege pedig 245 millió euróval nagyobb, mint tavaly - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal adataiból.
A befektetők kivárnak az Európai Központi Bank délutáni kamatdöntő üléséig. Ma is az ukrajnai helyzet befolyásolhatja legjobban a tőzsdei hangulat alakulását. Ha a konfliktus nem terjed tovább, az hozhat megnyugvást a piacokon. Addig is elképzelhető, hogy az EKB elnöke további növekedésélénkítő intézkedést jelenthet be.