Amikor tavaly júniusban Ben Stiller belépett az ukrán elnök irodájába, megölelte, és azt mondta neki: „Te vagy az én hősöm”. Stiller nem volt rest a hosszú utat megtenni Kijevig, éjszaka indult Lengyelországból vonattal, mert biztonsági okokból repülővel nem mehetett.
Stiller előtt a szintén színész Sean Penn járt Zelenszkijnél, aki az invázió óta már háromszor látogatott el hozzá, mert dokumentumfilmet készít a háborúról, amelyben Zelenszkij is szerepelni fog. Utolsó látogatása alkalmával novemberben Penn odaajándékozta az egyik Oscar-díját, amelyet Ukrajna győzelméig megtarthat. Penn ezzel is demonstrálta, mennyire hisz abban, hogy Ukrajna megnyeri ezt a háborút.
"Ez a tiéd. Ez csak szimbolikus butaság, de ha tudom, hogy itt van veled, akkor jobban átérzem a küzdelmedet” – mondta a színész a találkozón.
A Zelenszkijt kedvelő sztárok közé tartozik a brit kalandor Bear Grylls, a Virgin alapítója, Richard Branson, a színész Jessica Chastain, Bono a U2-ból, a műsorvezető David Letterman, a spanyol-amerikai híres séf, José Andrés, vagy Timothy Snyder történész.
De Angelina Jolie is Ukrajnába látogatott, ahogy az 1980-as évek akciósztárja, Jean-Claude Van Damme, aki két évvel ezelőtt Kijevben forgatott egy Netflix-produkciót. Az akcióhős decemberben ukrán katonákkal pózolt videókon, és résztvett a hagyományos ukrán háborús kiáltásban: „Dicsőség Ukrajnának, dicsőség a hősöknek”.
Sok olyan híresség van, aki még nem tett látogatást Ukrajnában, de platformjaik segítségével pénzt gyűjtöttek az országnak. Az ukrán származású színész, Mila Kunis és férje, Ashton Kutcher, akik a háború előtt váltak Zelenszkijékkel barátokká, több mint 30 millió dollárt gyűjtöttek össze a háború elején.
A Star Wars színésze, Mark Hamill, aki önként jelentkezett Zelenszkij adománygyűjtő platformján, mára az Ukrajnára kiterjedő légiriadó-alkalmazás angol nyelvű hangja lett – veszi számba a The Guardian az ukrán elnököt kedvelő és támogató sztárokat, hírességeket.
Zelenszkij, a könnyedén kommunikáló húsvér hős
Sokan elismerik Zelenszkij kommunikációs erőfeszítéseit, aki bizony maga ment Hollywood után, mikor a kezdeti médiaérdeklődés alábbhagyott. Nikki Fowler, a Hollywood Critics Association elnöke szerint Hollywood azért is tiszteli Zelenszkijt, mert a való élet hőse.
"Ki ne akarna támogatni egy valódi húsvér hőst, olyat, amilyet még filmeken sem látni? Zelenszkij nem csak Hollywood, hanem az egész Egyesült Államok figyelmét is felkeltette” – mondja Fowler.
A Hollywood Reporter újságírója, Etan Vlessing szerint Zelenszkij azon képessége, hogy „a közösségi média segítségével 24 órában irányítsa a híreket, inkább tiszteletet váltott ki Hollywoodban, mintsem röpke hírnevet”.
Idén Zelenszkij cannes-i beszéde is nagy tapsot kapott. A Time magazin, a Politico és a Financial Times az év emberévé választotta, mialatt talán színészi múltja miatt, létrehozta az ukrán hírességek sétányát, ahol emléktáblával tüntetik ki Ukrajna legnagyobb támogatóit. Így Penn és Andrés olyan politikusok mellett szerepelnek, mint a brit Boris Johnson, - aki hivatali ideje alatt lett híres Ukrajnában -, vagy Lengyelország, Lettország, Csehország, Szlovénia és az EU vezetői.
"Egykori kollégaként Zelenszkij nagyra értékeli a színészek erejét, különösen a hollywoodiakét" - állítja korábbi sajtótitkára, Iuliia Mendel, az Életünk harca című könyv szerzője, aki szívesen közvetített olyan hírességekkel, mint Elon Musk, aki eleinte lelkesen támogatta Ukrajnát.
„Az, hogy Zelenszkij könnyedén kommunikált a nyugattal, sokat számít abban, hogy az emberek, köztük a sztárok, ne a politikusoktól hallják, mi történik Ukrajnában, hanem személyesen tőle” – mondja Mendel.
„Kezdetben Zelenszkij meglehetősen agresszív volt, mégis sok ukrán ember kollektív gondolatait és érzéseit fejezte ki” – teszi hozzá Mendel, az elnök tavaly márciusi beszédére utalva, amikor azt mondta a NATO-nak, hogy gyenge, mert attól tartott, hogy a nyugat bürokratikusan és lassan fog reagálni a február 24-én kirobbant orosz-ukrán háború miatt.
Aztán az ukrán hadsereg legutóbbi sikerei óta – nyugati segítséggel – Zelenszkij retorikája finomabb lett, s valódi partnerként akarja megmutatni Ukrajnát.
Európai vezető egy még nem európai országban
Grant Farred cornelli professzor, a Zelenszkij-módszer szerzője szerint az elnök vonzereje abból fakad, hogy a nyugatot saját értékei követésére szólítja fel. „Európa a Krímben kezdődik, és Zelenszkij is így gondolja” – mondta Farred a nemzetközi jog elveire utalva. Zelenszkij új európai projektbe kezdett, amely mára túlszárnyalta őt, mint egyént, és Ukrajnáról, mint egészről szól – mondta Farred.
„Zelenszkij egyfajta megtestesülése egy európai vezetőnek, egy olyan országból, amely még nem Európa teljes jogú tagja” – mondta Farred.
Ám míg Zelenszkij nemzetközi sztárokat mondhat barátainak, és szinte legendás a státusza Hollywoodban, addig Ukrajnában a kabinetfőnök, Valerij Zaluzsnyij még népszerűbb – annak ellenére, hogy a háború kezdete óta csak néhány interjút adott.
Az ukránok ugyanis a katonaságnak, tehát Zaluzsnyijnak tulajdonítják a háborús sikereket. És az igazsághoz hozzátartozik, hogy 2022 nyarán Zelenszkij belföldi megítélése csorbát szenvedett, amikor egy interjúban azt mondta, úgy döntött, hogy a gazdaságtól való félelem miatt nem akarja elmondani, hogy az orosz invázió küszöbön áll – amit néhány ukrán nehezen bocsátott meg. Tehát Zaluzsnyij népszerűsége „bizonytalanságot generált” Zelenszkij csapatában.
Zelenszkij rendszeres frontvonali látogatásairól széles körben tudósítanak, s felreppent a hír, hogy az elnök csapata egyszer megakadályozta, hogy Zaluzsnyij is odautazzon, miközben más források szerint Zaluzsnyi nem volt hajlandó odautazni csak az újságírók kedvéért. De az ukránok továbbra is támogatják Zelenszkijt, akinek népszerűsége segít, hogy a világ a háborún tartsa a szemét, és akinél a hírességek látogatásai az ukránok számára is kiemelt jelentőségűek.