5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Biden Ázsiában a „Quad” vezetőire koncentrál biztonságpolitikai szövetségesként és zavartan figyeli a Fülöp-szigetek és Thaiföld egyre autokratikusabb rendszerét. Peking az ASEAN és Közép-Ázsia felé tesz egyre több gesztust. Káncz Csaba jegyzete

Joe Biden elnök június eleji rendeletében büntetőintézkedéseket hozott 59 olyan kínai vállalat ellen, amelyek a kínai védelmi és megfigyelési technológiai ágazathoz köthetők. Az intézkedés értelmében az amerikai vállalatok augusztus 2-ától nem fektethetnek be a vállalatokba és értékpapírjaikkal sem kereskedhetnek.

A tiltott cégekről pontos listát közölt a Nikkei Asia, megtalálható köztük a Huawei, a kínai olajipari óriás CNOOC (China National Offshore Oil Corporation), több nemzeti közlekedési és telekommunikációs cég, a globális félvezető hiány kellős közepén Kína legnagyobb chipgyártója, az SMIC, és az Aviation Industry Corp. dróngyártó.

Az ipar kiüresítése ellen

A Fehér Ház mindezeken túl kedden bejelentette, hogy a Biden-kormányzat egy „kereskedelmi ütőerőt” hoz létre Katherine Tai kereskedelmi képviselő vezetésével, hogy az amerikai ipar „kiüresedését” megállítsák, ahogyan a kritikus beszállítói láncok (félvezetők, gyógyszerek) erózióját is.  

Az intézkedéseket egy 255 oldalas tanulmány keretében hozták nyilvánosságra, ugyanazon a napon, amikor a Szenátus által 68-32 arányban elfogadott törvényjavaslat értelmében az USA mintegy 250 milliárd dollárt invesztál az amerikai feldolgozóipar és technológia felpörgetésébe, válaszul Kína egyre nagyobb dominanciájára ezeken a területeken.

Washington a QUAD-ra épít

Biden Ázsiában láthatóan inkább az úgynevezett „Quad” (India, Japán, Ausztrália) vezetőire koncentrál biztonságpolitikai szövetségesként és zavartan figyeli egykori szövetségesei, mint a Fülöp-szigetek és Thaiföld egyre autokratikusabb rendszerét. Szintén érezhető Washington részéről egy jó adag frusztráció az Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségével (ASEAN) kapcsolatban is.  

Míg az Afrikai Unió ugyanis azonnal felfüggesztette Mali tagságát a múlt heti katonai puccsot követően, addig a 11 tagú és 2 milliárdos népességet összefogó ASEAN gyakorlatilag törvényesítette a mianmari huntát és vezetőjét meghívta áprilisban a csúcstalálkozójára.

Kína az ASEAN-t támogatja

Kína viszont azonnal megérezte a kínálkozó alkalmat és június 7-én ASEAN külügyminiszteri csúcstalálkozót rendezett Csongking városában. Vang Ji kínai külügyminiszter áradozott a kereskedelmi kapcsolatok alakulásáról, amely Peking és az ASEAN között 3 évtized alatt 8 milliárd dollárról 684,6 milliárd dollárra nőtt, amely több mint 80-szoros megugrás.

Vang Ji büszkén emelte ki, hogy tavaly novemberben – hét éves tárgyalás után – az ASEAN-tagállamok és partnereik – összesen 15 ország – aláírták a Regionális Átfogó Gazdasági Partnerség (Regional Comprehensive Economic Partnership, RCEP) nevű ázsiai szabadkereskedelmi megállapodást, amely tömb a világkereskedelem 29,1 százalékát és a globális befektetések 32,5 százalékát fedi le. Az aláíró országok összesített GDP-je 26,2 ezermilliárd dollár, ezzel pedig nagyobb gazdasági tömb jött létre, mint az USA-Mexikó-Kanada Megállapodás, illetve az Európai Unió. 

A Peking és az ASEAN közötti kereskedelem értéke három évtized alatt több mint a 80-szorosára nőtt. Fotó: depositphotos
A Peking és az ASEAN közötti kereskedelem értéke három évtized alatt több mint a 80-szorosára nőtt. Fotó: depositphotos

A Kínai Kommunista Párt lapja éles hangon szögezi le: „Az elmúlt években az USA megkísérelte Kína stratégiai bekerítését és ezért Délkelet-Ázsiára koncentrált. De csak csekély eredményt ért el”. A lap hozzáteszi, hogy Washingtonnak nem sikerült az ASEAN-t magához láncolni, holott a Fülöp-szigetek és Thaiföld amerikai katonai szövetségeseknek tekinthetők.   

De Peking a vakcina-diplomácia eszközeit is felhasználja a térségben. Miközben a nyugati COVID-19 vakcinagyártók független vállalkozásoknak tekinthetők, a hasonló kínai vállalatok esetében a pekingi kormány irányítja a kutatási és fejlesztési tevékenységüket.  

Példának okáért Kína több szállítmányvakcinát adományozott 13 országnak, közöttük olyan közeli szövetségesének, mint Pakisztán, Mianmar és Kambodzsa.  A kínai külügyminiszter az év elején látogatásokat tett délkelet-ázsiai országokba – amelyek közül többel területi vitában áll a Dél-kínai-tengeren – és a vakcina szállítása ott is a tárgyalások témája lett.

Gesztusok Közép-Ázsia felé

Kína hasonló nagyvonalúsággal próbálta május közepén magához kötni a közép-ázsiai szomszédokat is, amikor Vang Ji külügyminiszter Hszian városában vendégül látta Kazahsztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán és Üzbegisztán külügyminisztereit. Peking regionális együttműködést ígért a COVID-19 gyártásában és további kínai finanszírozású infrastrukturális projekteket.  

Az Új Selyemút (BRI) közép-ázsiai projektjeivel kapcsolatban Pekingnek a korábbiaknál óvatosabban kell eljárnia, mert Kazahsztánban és a Kirgizisztánban helyi tüntetések törtek ki a kínai térnyerés drámai növekedése miatt. Nem tekinthető véletlennek, hogy míg a térség országaiban az Oroszországgal szembeni ellenszenve egy számjegyű, addig Kínával szemben Kazahsztánban 30, Kirgizisztánban pedig a népesség 35 százaléka viseltet negatív érzelmekkel.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A kínaiak ismét meglepték a világot
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 11:54
Váratlant húzott a távol-keleti nagyhatalom jegybankja: nem változtattak a kamatokon.
Makro / Külgazdaság Ismét változik az üzemanyagár, ez sokakat kellemetlenül érint
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 10:23
Nagy fordulat várható a hétvégén: olcsóbb lesz a dízel, mint a benzin!
Makro / Külgazdaság Fityiszt mutat az Orbán-kormány Brüsszelnek
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 13:12
Közölte a miniszter, nem fizetik be a migrációs bírságot, de dolgoznak azon, hogy a napi egymillió euró ne halmozódjon tovább.
Makro / Külgazdaság Még soha nem volt ennyi svájci - ott már lassítanák a népesség növekedését
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 12:19
Nem akarnak tízmilliós országot, népszavazást is tartanának erről.
Makro / Külgazdaság Újabb országban jön az árvíz - ne induljon el, aki oda készült
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 11:29
Van, ahol helikopterrel kellett menteni az embereket Észak-Olaszországban.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a magyar kormány a felrobbantott csipogók ügyében
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 18:05
Kovács Zoltán ismertette a kormány álláspontját - furcsamód nem látnak nemzetbiztonsági kockázatot, miközben egy magyar céget neveztek meg a személyhívók gyártójaként.
Makro / Külgazdaság Újra üzent David Pressman Orbán Viktornak: már nem működnek a kifogások, Amerika cselekedni fog
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 14:13
Figyeli az Egyesült Államok, hogy mit mond és mit tesz a magyar kormány - és ezek alapján fog cselekedni.
Makro / Külgazdaság Csipogós robbantás: nyilatkozott az egyik érintett cég vezetője
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 12:51
Cristiana Bársony-Arcidiacono megerősített, hogy együttműködtek a tajvani Gold Apollóval. 
Makro / Külgazdaság Elfogyott az árvízi tartalék, sokkal több pénzre lesz szüksége a lengyeleknek
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 11:19
Csak a gyorssegélyekre elegendő az eddig félretett pénz. 
Makro / Külgazdaság Merész jóslat jött: a háború 2025-ben véget érhet?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 07:22
Egy brit diplomata szerint akár Kamala Harris, akár Donald Trump nyeri az amerikai elnökválasztást, a jövő évben komoly béketárgyalások kezdődhetnek az orosz–ukrán háború befejezése érdekében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG