4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A helyhatósági választások megrázták Itáliát. Renzi miniszterelnök októberben lemond, ha nem kapja meg a támogatást alkotmányos reformjaihoz. Egy Brexit esetén bekövetkező EU periféria-sokk végzetes csapást jelenthetne a rendkívül sérülékeny olasz bankrendszer számára, ahol a nem teljesítő hitelek tömege eléri a GDP 12 százalékát.

Az elmúlt napok olasz helyhatósági választásai megmutatták, hogy az országban többségben vannak a radikális változásokat követelők.

Eddigi legnagyobb győzelmét érte el a mozgalomból és protestpártból az olasz politika egyik meghatározó erejévé előlépő 5 Csillag Mozgalom (M5S), amelynek jelöltje, a 37 éves Virginia Raggi győzött Rómában és ezzel ő lett a város 2769 éves történetének első női polgármestere. A római polgárok nyilvánvalóan már torkig vannak a politika és a maffia összefonódásaiból, a korrupciós botrányokból és a romló közszolgáltatásokból.

Mit akar az M5S?

A rómaiak egy olyan jelöltre bízták a 3 milliós világváros vezetését, aki híján van bármifajta érdemleges politikai tapasztalatnak és egy olyan pártot képvisel, amelynek nincsen egy épkézláb programja – mármint azon kívül, hogy be kell jelenteni az államcsődöt és vissza kell hozni a lírát, hogy az országot kiszabadítsák a német kereskedelmi szorításból.

A hagyományos pártokat a mamelukjaikkal együtt tehát a polgárok kihajították a történelem szemétdombjára. Különösen a frusztrált jobboldali szavazók ikszeltek a M5S mozgalomra, hogy kirántsák a szőnyeget a baloldali jelöltek alól. Ez alatt a baloldali szavazók inkább otthon maradtak, mert nekik Renzi kormányzása nem tűnik igazi baloldalinak.

Renzi türelme is fogy

A harag által életre hívott ’elutasítók egyesülése’ most azzal a veszéllyel járhat, hogy Renzi miniszterelnök reform-programját is ugyanazzal a lendülettel kihajítják. Márpedig Renzi októberben népszavazást akar tartani a tervezett alkotmányos reformjairól, és elejét venni a politikai patthelyzeteknek. Ez magában foglalná a felsőház létszámának és hatalmának radikális megkurtítását. Eddig a két, egyenlő hatalmú parlamenti kamara ízekre szedte a törvényjavaslatait és ebből a miniszterelnöknek elege van. Ha azonban nem sikerül átvinnie az akaratát, akkor Renzi távozik a posztjáról és előrehozott választások jönnek.

Már két és fél éve, hogy Matteo Renzi megalakította kormányát Rómában. A 42 éves kormányfő lassanként beindította 1948 óta a legkomolyabb alkotmányreformot, átalakította a választási rendszert, rugalmasabbá tette a munkaerőpiacot és oktatási reformba („Buona Scuola”) is belevágott.

Az elmúlt időszakban Renzi sokat tett az elaggott politikai rendszer megújítására. Saját pártjának régi gárdáját eltávolította, aztán kisiklatta Berlusconi pályáját – amellyel az olasz jobboldal hirtelen vezető nélkül találta magát. De tavaly már beszámoltunk róla, hogy a dinamikus miniszterelnök hamar szembetalálta magát a múlt démonaival. A pazarlás, a korrupció és a maffia mélyen beivódtak Olaszország politikájának és társadalmának mindennapjaiba. Egy 2014 decemberi felmérés szerint az olaszok csupán három százaléka gondolja, hogy a politikusok bármit is tesznek értük, és csak 15%-nak van bármilyen bizodalma az olasz állam iránt.

A feladatok pedig gigantikusak

Az államadósság továbbra is az egekben. Aránya a GDP-hez képest 133 százalékon áll, amely az EU-ban csupán Görögországban magasabb. A GDP 8 százalékkal, az ipari termelés pedig 25 százalékkal alacsonyabb szinten áll, mint a 2008-as krízist megelőzően.

Káncz Csaba

A fiatalkori munkanélküliség közel áll a 40 százalékhoz. Az ország stagnálása súlyos struktúrális gyengeségekre vezethetők vissza. Az EU-n belül Olaszországban legalacsonyabb a felsőfokú végzettségűek aránya, és a negyedik legmagasabb arányban vannak olyanok a népességben, akik csupán alapfokú végzettséggel bírnak. Sajnos ez a visszamaradottság a fiatal generációra is érvényes, így pedig hosszú idő kerül, hogy ezen trendek megváltozzanak.

Az olasz kormány most imádkozhat, hogy a britek többsége holnap ne döntsön a kilépés mellett. Egy Brexit esetén bekövetkező EU periféria-sokk újra megrázná alapjaiban a rendkívül sérülékeny olasz bankrendszert, amelyben a nem teljesítő hitelek tömege egyes becslések szerint eléri a GDP 12 százalékát. A helyhatósági választásokon meggyengült Renzi-kormányzatnak pedig nem igazán van puskapora egy komolyabb sokk kivédésére.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Amiről tájékoztatnak a tőzsdei kibocsátók és amiről nem, pedig kellene
Dr. Bodnár Éva | 2024. november 26. 13:51
A közösségi média segítségével egyre gyorsabban közzétehetik a tőzsdei cégek a befektetők számára fontos információkat. De vajon elegendő-e itt megtenniük, és milyen adatokat, információkat, kell kötelezően nyilvánosságra hozniuk hivatalos felületen akár rendszeresen, akár eseti jelleggel?
Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc padlógázzal nyomul az agráriumban
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:07
A felcsúti milliárdos nem foglalkozik hangfelvételekkel, hanem azt csinálja, amihez nagyon ért: vagyonkezelő céget alapít. Ebből sosem lehet elég.
Makro / Külgazdaság Nagy a baj: Németországban érik a gazdaságpolitikai fordulat
Káncz Csaba | 2024. november 26. 09:32
Súlyos helyzetbe került a német gazdaság, ezért Friedrich Merz CDU vezető kész az adósságfék reformjára, ha jövő februárban átveszi a kormányrudat. De az adósságot a jövőben csak beruházásokra lehet felhasználni, szociális kiadásokra nem. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Trump végre kiterítette kártyáit – itt vannak az első konkrét lépések
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 06:29
Donald Trump bejelentette: jelentős vámokat vet ki az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerére, Kanadára, Mexikóra és Kínára.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG