4p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A helyhatósági választások megrázták Itáliát. Renzi miniszterelnök októberben lemond, ha nem kapja meg a támogatást alkotmányos reformjaihoz. Egy Brexit esetén bekövetkező EU periféria-sokk végzetes csapást jelenthetne a rendkívül sérülékeny olasz bankrendszer számára, ahol a nem teljesítő hitelek tömege eléri a GDP 12 százalékát.

Az elmúlt napok olasz helyhatósági választásai megmutatták, hogy az országban többségben vannak a radikális változásokat követelők.

Eddigi legnagyobb győzelmét érte el a mozgalomból és protestpártból az olasz politika egyik meghatározó erejévé előlépő 5 Csillag Mozgalom (M5S), amelynek jelöltje, a 37 éves Virginia Raggi győzött Rómában és ezzel ő lett a város 2769 éves történetének első női polgármestere. A római polgárok nyilvánvalóan már torkig vannak a politika és a maffia összefonódásaiból, a korrupciós botrányokból és a romló közszolgáltatásokból.

Mit akar az M5S?

A rómaiak egy olyan jelöltre bízták a 3 milliós világváros vezetését, aki híján van bármifajta érdemleges politikai tapasztalatnak és egy olyan pártot képvisel, amelynek nincsen egy épkézláb programja – mármint azon kívül, hogy be kell jelenteni az államcsődöt és vissza kell hozni a lírát, hogy az országot kiszabadítsák a német kereskedelmi szorításból.

A hagyományos pártokat a mamelukjaikkal együtt tehát a polgárok kihajították a történelem szemétdombjára. Különösen a frusztrált jobboldali szavazók ikszeltek a M5S mozgalomra, hogy kirántsák a szőnyeget a baloldali jelöltek alól. Ez alatt a baloldali szavazók inkább otthon maradtak, mert nekik Renzi kormányzása nem tűnik igazi baloldalinak.

Renzi türelme is fogy

A harag által életre hívott ’elutasítók egyesülése’ most azzal a veszéllyel járhat, hogy Renzi miniszterelnök reform-programját is ugyanazzal a lendülettel kihajítják. Márpedig Renzi októberben népszavazást akar tartani a tervezett alkotmányos reformjairól, és elejét venni a politikai patthelyzeteknek. Ez magában foglalná a felsőház létszámának és hatalmának radikális megkurtítását. Eddig a két, egyenlő hatalmú parlamenti kamara ízekre szedte a törvényjavaslatait és ebből a miniszterelnöknek elege van. Ha azonban nem sikerül átvinnie az akaratát, akkor Renzi távozik a posztjáról és előrehozott választások jönnek.

Már két és fél éve, hogy Matteo Renzi megalakította kormányát Rómában. A 42 éves kormányfő lassanként beindította 1948 óta a legkomolyabb alkotmányreformot, átalakította a választási rendszert, rugalmasabbá tette a munkaerőpiacot és oktatási reformba („Buona Scuola”) is belevágott.

Az elmúlt időszakban Renzi sokat tett az elaggott politikai rendszer megújítására. Saját pártjának régi gárdáját eltávolította, aztán kisiklatta Berlusconi pályáját – amellyel az olasz jobboldal hirtelen vezető nélkül találta magát. De tavaly már beszámoltunk róla, hogy a dinamikus miniszterelnök hamar szembetalálta magát a múlt démonaival. A pazarlás, a korrupció és a maffia mélyen beivódtak Olaszország politikájának és társadalmának mindennapjaiba. Egy 2014 decemberi felmérés szerint az olaszok csupán három százaléka gondolja, hogy a politikusok bármit is tesznek értük, és csak 15%-nak van bármilyen bizodalma az olasz állam iránt.

A feladatok pedig gigantikusak

Az államadósság továbbra is az egekben. Aránya a GDP-hez képest 133 százalékon áll, amely az EU-ban csupán Görögországban magasabb. A GDP 8 százalékkal, az ipari termelés pedig 25 százalékkal alacsonyabb szinten áll, mint a 2008-as krízist megelőzően.

Káncz Csaba

A fiatalkori munkanélküliség közel áll a 40 százalékhoz. Az ország stagnálása súlyos struktúrális gyengeségekre vezethetők vissza. Az EU-n belül Olaszországban legalacsonyabb a felsőfokú végzettségűek aránya, és a negyedik legmagasabb arányban vannak olyanok a népességben, akik csupán alapfokú végzettséggel bírnak. Sajnos ez a visszamaradottság a fiatal generációra is érvényes, így pedig hosszú idő kerül, hogy ezen trendek megváltozzanak.

Az olasz kormány most imádkozhat, hogy a britek többsége holnap ne döntsön a kilépés mellett. Egy Brexit esetén bekövetkező EU periféria-sokk újra megrázná alapjaiban a rendkívül sérülékeny olasz bankrendszert, amelyben a nem teljesítő hitelek tömege egyes becslések szerint eléri a GDP 12 százalékát. A helyhatósági választásokon meggyengült Renzi-kormányzatnak pedig nem igazán van puskapora egy komolyabb sokk kivédésére.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hétfőtől újra szembejön a valóság a magyar kormánnyal
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 08:34
Fontos adatok érkeznek, vajon lesz köztük derűlátásra okot adó?.
Makro / Külgazdaság Trump szombati meglepetése: 30 százalékos vámot vet ki az EU-ra és Mexikóra
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 15:45
Donald Trump amerikai elnök a saját social felületein jelentette be.
Makro / Külgazdaság Vannak, akiket gazdaggá tett volna Zelenszkij, ha rendesebben felöltözik
Litván Dániel | 2025. július 12. 14:07
Vannak akik szerint meg is tette. Öltönyt viselt vagy nem az ukrán elnök? Tudta, hogy ilyesmire is lehet ám fogadni?
Makro / Külgazdaság Oroszországban tovább romlik a rubel – csak kicsit lassabban
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 12:12
Oroszországban lassult az infláció júniusban éves és havi összevetésben a statisztikai hivatal adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Lengyelország éjjel bevetette vadászgépeit Oroszország miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 10:34
Lengyelország riadót fújt vadászrepülőinek, miután éjszaka orosz drónok csapódtak be Nyugat-Ukrajnába, egészen közel a lengyel határhoz. 
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomtak a rekordszintű vámbevételek az amerikai költségvetésben
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 09:19
Az amerikai költségvetés 27 milliárd dollár többlettel zárta a júniust elsősorban a rekordszintű, 27,2 milliárd dollárnyi vámbevétel hatására – áll az amerikai pénzügyminisztérium jelentésében.
Makro / Külgazdaság Nem sok jót várhatunk a benzinkutakon jövő héten sem
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 08:42
Bánhatja, ha nem tankolt meg pénteken. 
Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG