A Magyar Közlönyben pénteken délután megjelentek szerint a közterületen, illetve nyilvános helyen mindenki köteles más emberrel a szociális érintkezést – a közös háztartásban élők kivételével – a lehető legszűkebb személyi körre korlátozni, és a másik embertől lehetőség szerint legalább 1,5 méter távolságot tartani.
A települések belterületén, az utcán és a közterületen mindenki köteles orvosi maszkot, munkavédelmi maszkot, illetve textil vagy más anyagból készült maszkot viselni. (Bár sokan várták, de nem utaltak arra, hogy például csak az FFP2-es típus lenne elfogadható, mint ahogy több külföldi országban – a szerk.)
Kijárási tilalmon kívüli időben az egyéni szabadidős sporttevékenység külterületen, valamint a települések belterületén – lehetőség szerint a zöldterületeken – egyedül vagy ugyanazon háztartásban élőkkel közösen folytatható, azzal, hogy másoktól legalább 1,5 méter távolságot kell tartani. Az egyéni szabadidős sporttevékenység során nem kell a maszkot viselni.
A külterületen, illetve a települések belterületén található parkok, arborétumok és erdők nyitva maradnak, azok az e rendelet hatálybalépésekor hatályos jogszabályi rendelkezések szerint látogathatók.
A kijárási tilalmon kívüli időben megengedett a tartózkodás és a vásárlás a napi fogyasztási cikket értékesítő élelmiszerüzletben, az illatszert, drogériai terméket, háztartási tisztítószert, vegyi árut és higiéniai papírterméket árusító üzletben. Ezen kívül a munkavégzés, a hivatásbeli kötelezettség, a gazdasági, mezőgazdasági és erdészeti tevékenység elvégzéséhez nélkülözhetetlen anyagokat, valamint eszközöket árusító üzletben (így különösen a járművet, a gépet, az alkatrészt, az építőanyagot és eszközöket árusító üzletben), ide nem értve a főtevékenységként szórakoztató és háztartási elektronikai eszközöket forgalmazó üzletet.
Ugyancsak szabad vásárolni az állateledelt, takarmányt forgalmazó üzletben, a mezőgazdasági üzletben, ideértve a műtrágyát értékesítő üzletet és a vágóhidat, a kertészeti árudában, a faiskolában, a piacon, a helyi termelői piacon, a gyógyszert, a gyógyászati segédeszközt, az optikai és látszerészeti eszközöket forgalmazó üzletben, az állatgyógyszertárban, az üzemanyagtöltő állomáson, a nemzeti dohányboltban és az újságosnál. A fel nem sorolt üzlet köteles zárva tartani.
A vendéglátó üzletben való tartózkodás az elvitelre alkalmas ételek kiadása és szállítása érdekében, az ehhez szükséges időtartamig megengedett. A nemzetközi nőnapra tekintettel 2021. március 8-án az elsősorban dísznövényt árusító üzlet meghatározott időben és feltételekkel nyitva tarthat. A virágüzletben a nyitvatartási idő alatt megengedett a tartózkodás és a vásárlás.
A személyes megjelenést igénylő szolgáltatás céljára szolgáló helyiség vagy helyszín köteles zárva tartani.
Kivételek:
- pénzügyi, közlekedési és szállítási, magánegészségügyi szolgáltatás, ideértve a szemüvegkészítés.
- szociális, postai, csomagküldő és a házhozszállítási szolgáltatás
- totózó és lottózó
- járműszervizek, mezőgazdasági és iparigép-szervizek, háztartásigép-szervizek
- épületgépészeti, informatikai, a kommunikációseszköz-javítási szolgáltatás
- temetkezési szolgáltatás,
- állategészségügyi szolgáltatás, állat-, növényegészségügyi, élelmiszer-vizsgálati laboratóriumi szolgáltatás
- élelmiszer-feldolgozási, közétkeztetési, állattenyésztési szolgáltatás
- ügyvédi, biztonsági, épületüzemeltetési és irodai szolgáltatás
- járműkölcsönzési és a gépkölcsönzési szolgáltatás
- mosási és tisztítási szolgáltatás
Tilos a játékkaszinónak, illetve a kártyateremnek a látogatása és e helyszíneken – az ott foglalkoztatottak kivételével – a tartózkodás. Az ideiglenes védelmi intézkedés betartásáról a játékkaszinó, valamint a kártyaterem üzemeltetője, illetve vezetője köteles gondoskodni.
A szálláshelyen a jogszerűen tartózkodó vendég a szálláshelyen található egyes helyszíneket nem látogathatja. A jégpályák, az uszodák, az edző- és fitnesztermek és a sportlétesítmények a versenyszerűen sportolók számára edzésen vagy sportrendezvényen való részvétel céljából – látogathatók.
Az ideiglenes védelmi intézkedések betartását a rendőrség a Magyar Honvédség közreműködésével ellenőrzi. Ha a kötelezettség megszegéséről szerez tudomást, 100 ezer forinttól 1 millió forintig terjedő bírságot szabhat ki, a helyiséget, területet, intézményt, illetve a helyszínt legalább egy napra, legfeljebb egy év időtartamra ideiglenesen bezárathatja. Szabálysértés esetén a pénzbírság legalacsonyabb összege ötezer forint, legmagasabb összege ötszázezer forint.
A köznevelési intézmények –az óvoda és a pedagógiai-szakmai szolgáltatást nyújtó intézmény kivételével –és a szakképző intézmények tantermen kívüli, digitális munkarendben működnek. Az óvodákban rendkívüli szünet van érvényben. A kollégiumok az oktatási intézmény igazgatója döntése szerint működnek. A köznevelési és szakképzési intézmények működése kapcsán a kormányzati intézkedések végrehajtásáról a köznevelésért, illetve a szakképzésért felelős miniszter határozatban rendelkezik.
A közigazgatásban foglalkoztatott személyek a munkájukat a munkavégzés rendes helyétől eltérően, a lakó-, illetve tartózkodási helyükön, saját eszközeikkel végzik. Munkahelyen történő munkavégzés rendelhető el azok számára, akiknek esetében ez feltétlenül szükséges, így különösen a koronavírus-világjárvány elleni védekezésben részt vevők, valamint azok számára, akiknek az elvégzendő munka jellege a lakó-, illetve tartózkodási helyükön történő munkavégzést nem teszi lehetővé.
A kormány felkérte a gazdaság szereplőit, hogy törekedjenek a gazdaság működtetése során az otthoni munkavégzés jogintézményének alkalmazására.