3p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy kaliforniai cég, melynek nagy tapasztalata van a szélturbinák formájának tökéletesítésében, most az óceánok mély vizébe lógatja a lapátokat, és ahol megfelelő vízáramlás van, az ugyanúgy meghajtja azokat, mint a szél. A tervek ambiciózusak, a szélenergiához hasonló jövőt vizionál a cég. Van azonban egy hátulütője is a dolognak.
Fotó: EPA / Nic Bothma

Az új erő

Az elképzelés egyszerű: ahogy a szél meghajtja a nagy lapátokat, úgy a tengerben meglévő erősebb vízáramlat is képes erre. A Bloomberg szerint az Aquantis, egy kaliforniai cég 2018-ban Wales közelében, valamint az angliai Isle of Wight mellett telepítene turbinákat. Másik terve egy 200 megawattos turbinatelep Florida partjainál, de ez már problémákat is felvethet. Itt ugyanis az induló, nagy erejű Golf-áramlatot csapolnák meg, és persze néhány nagy kerék nem sokat számít, de ha nagyon rákapnának a területre, az már lelassíthatja az áramlatot, ami Európára nézve tragikus hatással járna.

Van viszont olyan óceáni mozgás, amit nyugodtabban ki lehetne aknázni. Ez az árapály jelenség, melynek során naponta kétszer váltanak irányt az erős óceáni áramlatok, amit a kerekek megfordításával remekül ki lehet aknázni. Persze ez nem olyan ideális, mint a folyamatos tengeri áramlat, de legalább nem okozna környezeti károkat.

Kísérletek

A cég vezetője, Jim Dehlsen azt mondja, hogy a 70-es években senki nem vette komolyan a szélenergiát, mint lehetőséget, aztán a 3 lapátos turbinákkal sikerült megtalálni a megfelelő megoldást, és 15 év alatt kifejlődtek az optimális és olcsó szélerőművek. Szerinte ugyanez a jövő vár a tengeri turbinákra, és 2030-ra Amerika áramtermelésének már 8-9 százalékát is adhatná az új forrás. Persze tegyük hozzá, ez csak akkor jó ötlet, ha nem a Golf-áramlatot csapolják meg vele.

Más cégek is próbálkoztak már az iparágban, de az ő módszerük még költséges: a szerkezet alját beássák a tengerfenéken, és javításkor azt a felszínre kell hozni, majd visszaásni a mélybe. Az Aquantis most ezzel szemben azzal kísérletezik, hogy tengervízzel töltött ballasztokkal stabilizálja a szerkezetet, melynek legfelső része kilóg a vízből. Teszt-telepeket akarnak létrehozni Brazília északkeleti csücskénél és Dél-Afrikánál, és ezekhez technológiai cégektől és befektetőktől próbálnak támogatást szerezni.

Másodlagos hasznosítás

Előbbieket nem akármilyen ötlettel akarják bevonni: az a terv, hogy másodlagos hasznosítás gyanánt a szerkezetek nem mozgó részeibe adattároló szervereket telepítenének, mintegy vízi szerverpark gyanánt. Így nem kellene pénzt költeni a légkondicionálásra, miután a viszonylag hideg tengervíz ezt megoldja, az áram pedig korlátlan mennyiségben adott. A Microsoft már tett egy próbát egy Kalifornia partjainál telepített turbinával: 105 napig folyamatosan működött a rendszer, és nem volt sem szivárgás, sem egyéb technikai probléma. A cég most a Facebook-ot, az Apple-t és a Google-t akarja rávenni hasonló kísérletre.

Ami az árakat illeti: a cég arra számít, hogy 3-5 éven belül 10 cent alá szorítja a kilowattóránkénti költséget. A szélenergia jelenleg 3 és 8 cent között van, a napenergia 4 és 7 között, a hagyományos földgáz 5 és 8 cent között.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump győzelme vagy az adók emelése számít a magyar autósoknak?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 15:58
A keddi amerikai elnökválasztás a gazdaság számos területére hatással lehet. Az ugyan túlzott egyszerűsítésnek tűnik, hogy Donald Trump győzelme egyértelműen kedvez az olajiparnak, míg Kamala Harris megválasztása a megújulóenergia-ágazat számára fontos. Ugyanakkor az tény, hogy a korábbi elnök visszatérése esetén a környezetvédelmi kérdések háttérbe szorulhatnak, és a fosszilis energiahordozók kivezetése lassabb lehet. Mindez az olajárakra is hatással lehet, de a magyar autósok számára rövid távon ennél is fontosabb lehet, hogy a költségvetés problémái miatt egyes adók, így például az üzemanyagokat terhelő jövedéki adó infláció követő lehet. Egyebek mellett ezekről a témákról is beszélt a Trend FM hétfő délelőtti adásában kollégánk, Király Béla.
Makro / Külgazdaság Pogátsa Zoltán: Nincs apokalipszis, de az sem igaz, hogy minden rendben lenne a magyar gazdaságban
Csabai Károly | 2024. november 4. 15:11
A közgazdásszal, szociológussal, a Soproni Egyetem docensével a lapcsoportunk által működtetett Klasszis Klub Live-ban beszélgettünk. Annak apropóján, hogy a magyar gazdaság 2023 után az idén is recesszióba zuhant, a GDP két egymást követő negyedévben csökkent. Szóba került a kis- és középvállalkozások támogatása, a felfüggesztett uniós pénzek, az oktatás és az egészségügy helyzete, a minimálbér emelése, valamint az, mennyire jó ötlet a nyugdíjpénztárakban lévő összegek beforgatása lakáscélokra. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 62. adását most meg-, illetve visszanézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül? Erről is kérdezzük Vitézy Dávidot a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 14:26
A közgazdász, közlekedési és városmobilitási szakértő, az októberben megalakult új Fővárosi Közgyűlés tagja november 13-án, szerdán 16 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. A rendszerváltás óta talán még soha nem voltak annyira kiegyenlítettek a politikai erőviszonyok Budapesten, mint a most kezdődött ötéves ciklusban. Az azonos szavazati aránnyal rendelkező Fidesz és a Tisza Párt mellett a többiek jelenthetik a mérleg nyelvét. Köztük a háromfős Podmaniczky Mozgalom, élén Vitézy Dáviddal. A frakcióvezetővel szokás szerint élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ez már szerencsejátékfüggőség? – Klasszis Podcast
Natív tartalom | 2024. november 4. 13:33
Mi a játékfüggőség? Milyen tünekre figyelhet fel az érintett és a környezete? Magányos farkasok, akik időt és pénzt áldoznak a szerencsejátékokra? Párkapcsolatok és remek pozíciók mehetnek rá a függőségnek köszönhetően? Férfiak vagy nők játszanak többet? Milyen segítség áll a játékfüggőségbe keveredett embereknek? Többek között ezekről is beszélgettünk Dr. Marjai Kamillával, a Semmelweis Egyetem adjunktusával, addiktológiai konzulenssel. 
Makro / Külgazdaság Saját bányacége lett Orbán Viktor unokaöccsének is
Vég Márton | 2024. november 4. 13:12
Ezúttal a miniszterelnök unokaöccse látta elérkezettnek a pillanatot arra, hogy egy saját bányacéget rakjon össze. 
Makro / Külgazdaság A romániai Ford nem kér a magyar akkumulátorokból, csinál magának
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 12:25
Saját magának gyárt majd akkumulátorokat a romániai Ford-üzem. 
Makro / Külgazdaság Ötössel kezdődhet a benzinár?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 10:44
A benzin olcsóbb, a gázolaj drágább lehet. 
Makro / Külgazdaság Zuhanás Magyarországon, pocsékul áll az egyik fontos mutató
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 09:45
Lejjebb ment a BMI. 
Makro / Külgazdaság Egy csatát megnyert az EU
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 09:05
Hatalmas rózsacsokorral a kezében ünnepelte győzelmét a moldovai elnökválasztáson az Európa-barát Maia Sandu, aki meggyőző fölénnyel hozta a szavazás második fordulóját oroszbarát ellenfelével szemben.
Makro / Külgazdaság Katasztrófa Indonéziában: kitört a Laki-laki vulkán
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 08:29
Legalább tíz halálos áldozata van az indonéziai vulkántkitörésnek. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG