Paks 2 megépítése sosem lesz kifizetődő, nem hozza be az árát és a végén az adófizetők fáznak rá - mutat rá az a tanulmány, amelyet a Greenpeace rendelt a közép-európai energetikai elemzésekkel foglalkozó cégtől, a Candole Partners-től.
Ebből nem jövünk ki jól
A projekt megtérülésével foglalkozó dokumentum azért is érdekes, mert ugyanazokkal a számokkal, feltételezésekkel, költségvetéssel és időtartammal dolgozik, mint az a tanulmány, amelyet a Rotschild bankház elemzői készítettek a magyar kormány megbízásából és az atomenergiát hozta ki a jövő győztesének.
Két esetet számolt végig a Candole tanulmánya: egyszer a Rotschild által számolt alacsonyabb fenntartási és működési költségek melletti megtérülést, és a - szerintük realisztikusabb - francia számvevőszék által számolt költségek melletti megtérülést. A Candole arra jutott, hogy még a legjobb - azaz a legolcsóbb fenntartás - esetében sem éri meg a beruházás és nem hogy hasznot, de még az árát sem hozza vissza.
Ez a vélekedésük leginkább abból fakad, hogy az energiaárak a Candole szerint alacsonyabbak lesznek, mint ahogy azt a Rotschild-tanulmány vélte, ehhez pedig a World Energy Outlook tavalyi előrejelzését vették alapul, ám még a mostani előrejelzésekhez képest is drágább energiaárat számoltak a jövőre nézve. Az előrejelzéshez számításba vették a Nemzetközi Energetikai Ügynökség előrejelzését és az európai szénpiac átalakulását.
Ahogy azt konklúzióként megállapítják, még a Rotschild-tanulmányban szereplő erősen optimista előrejelzések alapján sem lesz megtérülő befektetés az üzembe helyezést követő 60 év alatt az erőmű.
Nem csak gazdasági problémákat okoz
A tanulmány második fele már arról szól, hogyan teszi tönkre az energiapiacon a versenyt Paks 2. Ahogy azt leírják, Paks 2 alig-alig tud majd közép-európai exportra termelni, mivel nagyon eltérnek a villamosenergiaárak a környező országokban, és ez a különbség a jövőben csak nőhet. A magyar piacot nézve rávilágítanak arra, hogy a bővítés csak tovább növeli az állami dominanciát a piacon és tönkreteszi a versenyt.
Mi lesz a befutó?
A 444 beszélt a tanulmányt készítő cég elemzési részlegének vezetőjével, aki elmondta: nem számított, hogy a Greenpeace rendelte a tanulmányt, a cég jó híre fontosabb. Azt is leírták volna, ha bombaüzlet Paks 2. Ám szerinte nem az a fentebb is leírt számítások miatt. A Candole szerint bejön a német Energiewende, azaz 2050-re sikerül az energia száz százalékát megújulókból előállítani, ez pedig óriási olcsóságot hozhat Európában.
Az Energiewende sikeréről nemrég beszélgettünk Holoda Attilával, itt a videó. |
Azon túl, hogy a németek sikeresen átállnak, a technológia fejlődése is egy sokkal rugalmasabb nemzetközi piacot szül majd, amelyben a lakosság akár vissza is adhat majd a rendszernek, ha túl sokat termel magának.
Jön a kasza?
Az Európai Bizottság jelenleg tiltott állami támogatás miatt vizsgálja Paks 2-t, aminek a vége egy újabb kötelezettségszegési eljárás lehet, ráadásul - ahogy azt a 444 is írja - komoly belharc alakult ki Lázár János és az MVM-t is felügyelő Seszták Miklós fejlesztési miniszter között azzal kapcsolatban, hogy ki felügyelje majd a projektet.