Nem túl kecsegtető adatokkal szolgált az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken. A magánszemélyekhez köthető átutalások legújabb vizsgálata szerint a lakosság 28,3 milliárd eurót utalt EU-n kívüli országokba 2013-ban, míg a bevétel összesen csak 10,3 milliárd volt. Ezek alapján 18 milliárdos mínuszban van az unió. A rendelkezésre álló adatok szerint az ilyen nem EU-s országot célzó folyósítások legnagyobb részét a fejlődő világból érkező bevándorlók és a kelet- közép-európaik indítják szülőhazájukba családjuknak. A mostani eredmény javulás a megelőző évekhez képest: 2010 és 2012 között még 20 milliárd körüli volt a negatív mérleg.
![]() |
Személyes utalások mérlege az Európai Unióban. Forrás: Eurostat |
A franciáktól küldik a legtöbbet
Franciaországból mintegy 9 milliárd eurót küldtek magánszemélyek nem uniós országba, ugyanakkor a beérkező utalások nagyjából félmilliárdot tettek ki. Ez azt jelenti, hogy a franciák 8,4 milliárdos hiánnyal a legrosszabb eredményt produkálták. Olaszország 4,7 milliárd, az Egyesült Királyság pedig csaknem négy milliárd eurós deficitet könyvelhetett el 2013-ban. Franciaország az egyik legnépszerűbb bevándorlási célpont. A francia statisztikai hivatal adatai alapján 2008 és 2012 között évente átlagosan kétszázezerrel nőtt a bevándorlók száma. A francia lakosság közel egytizede bevándorló. Legtöbben az egykori afrikai gyarmatokról érkeznek, illetve Európa többnyire keleti részéből.
A legtöbb pénzt viszont Portugáliába, és a térségünkben lévő Lengyelországba és Romániába küldik a külföldről: a portugálokhoz 3,6 milliárdot utaltak haza magánszemélyek, a lengyelekhez egymilliárddal kevesebbet, Romániába pedig majdnem kétmilliárd euró érkezett.
Mennyit küldenek haza a magyarok?
Az Eurostat adatai alapján a magyarok összesen 410 millió eurót küldtek haza, ebből 263 milliót más uniós országból folyósítottak, a többi 147 millió euró más, EU-n kívüli országból érkezett. Magyarországról mindösszesen 67 millió euró távozott személyes átutalások formájában, ennek több mint a fele azonban az unióban maradt.
A legvonzóbb célországok a magyar munkavállalók számára Nagy-Britannia, Németország és Ausztria. Pontos adatok azonban nincsenek arra vonatkozóan, hogy hányan hagyták már el az országot, de az általános becslések 500-700 ezer magyarról szólnak.