1p
Az izlandi bankszektor 2008-as csődje után a szigetország az IMF-hez fordult, gazdasága 2009-ben 7%-ot zuhant. Súlyos megszorítások, áfaemelés és a háromkulcsos adórendszer bevezetése után Izland 3%-os GDP-növekedéssel zárta a tavalyi évet. De mennyire tartós a szigetország felemelkedése, lesz-e bezzeg ország a nemrég felminősített Izlandból?

A Fitch Ratings olyan lépésre ragadtatta magát a múlt héten, amire kevesen  számítottak, a hitelminősítő javította egy európai ország hosszú távú devizaadósságának besorolását, mi több, Izlandot - merthogy a szigetországról van szó - kiemelte a bóvli kategóriából.

Holott Izland 2008-ban az összeomlás szélére került, tulajdonképpen a teljes bankszektor csődbe ment, pontosabban az ágazat 85%-át adó három nagy pénzintézet: a Kaupthing, a Landsbanki és a Glitnir - adósságuk elérte az izlandi GDP 10-szeresét. Ezek közül is a Landsbanki okozta a legnagyobb fejfájást, igaz főleg a holland és angol befektetőknek. A bank Icesave nevű leánycégének vesztesége után ugyanis az izlandi betétbiztosítási alap nem fizetett kártérítést a külföldi befektetőknek.



A helyzet megoldása az volt, hogy a kormány tulajdonképpen államosította a szektort - igen sajátságos módon. Az izlandi kormány finanszírozta ugyanis a bankok veszteségét, de csak az izlandi állampolgárok megtakarításait védte meg. A külföldiek kártalanítását Izland először arra hivatkozva tagadta meg, hogy mind a betétbiztosítási alap, mind pedig a Landsbanki magántársaság, ami helyett az izlandi költségvetésnek, tehát közvetve az adófizetőknek nem kötelessége helytállnia.

A hitelezés így is teljesen befagyott, a mindössze 300 ezer lakossal rendelkező ország gazdasága 2009-ben 7%-ot zsugorodott, az infláció 12%-ra hízott, miközben valutája erősen leértékelődött az euróval szemben. A közvélemény egyre nagyobb nyomást helyezett a kormányra, Geir Haarde tehetetlennek tűnt, a válság hihetetlen erővel csapott le a szigetre: a kormányfő távozott. Mindez 2009-ben történt.

Eltelt 3 év és Izland magához tért

Azóta az ország túl van egy kemény megszorító csomagon, a tavalyi év utolsó harmadában pedig újra felbőgött az izlandi gazdaság motorja, az évet 3%-os GDP-növekedéssel zárták - erről Magyarország ma már csak álmodik. Izland napjainkban már nem szorul külső támogatásra. Nem volt ez mindig így, az izlandi korona értékvesztését csak az IMF segítségével tudták megállítani, a Valutaalap - mai árfolyamon számolt - 1,6 milliárd eurós hitelkerettel segített a szigetországnak, az 1976-os brit válság óta először "tért vissza" a térségbe.

A Fitch a felminősítéshez fűzött kommentárjában kiemeli, hogy Izland sikeresen lépett ki az IMF gyámság alól, 2012-ben, vagyis 4 évvel az összeomlás után visszatérhet a tőkepiacokra. Paul Rawkings, a Fitch elemzője szerint Izland egy ígéretes fellendülés útján indult el, a pénzügyi szektor szerkezetátalakítása jól halad, az államadósság GDP-hez mért aránya pedig végre csökkenésnek indulhat a költségvetési konszolidáció után.



A megmentő Jóhanna Sigurðardóttir személyében érkezett. A miniszterelnöknő kemény megszorításokat vezetett be, a hajdan stewardessként a pályáját kezdő gazdasági végzettségű Sigurðardóttir háromkulcsos jövedelemadót, adóemeléseket, köztük áfaemelést jelentett be - az ország nehéz helyzetére hivatkozva ugyanakkor meg tudta győzni a szociális partnereket a lépések szükségességéről és viszonylag erős társadalmi támogatottsággal vághatott bele a reformokba.

 

Jóhanna Sigurðardóttir kemény megszorításokat vezetett be



Izlandnál van a siker receptje?

Ennek tükrében felvetődik a kérdés, vajon Izland ismeri-e a kilábalás receptjét? Segítséget tud-e nyújtani az eurózóna perifériájának, a bajba jutott görögöknek, a nehéz helyzetbe került spanyoloknak, illetve a portugáloknak, akik újabb mentőcsomagra szorulhatnak? Jó példa-e a szigetország annak, a szintén a csőd szélére kerülő Írországnak, melynek államadóssága közel 30%-kal nőtt bankjai feltőkésítése miatt?

Steingrímur J. Sigfusson, izlandi pénzügyminiszter korábban a Bloombergnek adott interjújában intett óva mindenkit attól, hogy az izlandi receptet másolja. "Izland nem tudta megmenteni a bankjait, mert nem volt hozzá elég pénzügyi kapacitása, így nem maradt más hátra, mint nem szokványos eszközhöz nyúlni" - emlékezett vissza arra a tárcavezető, miképp hagyta veszni a külföldi betétesek pénzét a szigetország 2008-ban. Az ún. Icesave-egyezményt az izlandiak már kétszer is elutasították referendumon, így nem jött létre megállapodás továbbra sem Izland, Hollandia és Anglia között. Sigfusson szerint "Izlandnak alázatosnak kell maradnia, és nem adhat tanácsot más országoknak a kilábalás mikéntjéről, főleg ami a bankszektor problémáit illeti". A tárcavezető szerint a 2008-as intézkedéseket a szükség szülte, és azt nem lehetett elkerülni. A kártérítésről való lemondás komoly bizalmi deficitet is okozott Izlandnak, egyáltalán nem volt könnyű döntés.

Izland nem Görögország
Izland Görögország
Lakos 300 ezer 11 260 ezer
GDP (millió euró) 8 500 241 119
Mentőcsomag (millió euró) 1 595 - IMF 240 000 - IMF/EU
Valuta Korona Euró
GDP (2011) +3% -5,5%



Ha Izlandot és az eurózóna perifériájának országait akarjuk összehasonlítani, akkor az almát a körtével hasonlítanánk össze. Először is Izland mindössze 300 ezer lakossal rendelkezik, meglehetősen kis gazdaság Európában, összesen 8,5 milliárd euró a GDP-je - szemben Görögország 240 milliárdos nemzeti össztermékével. A két gazdaság közti különbséget jól jelzi, hogy míg Izland "csupán" 1,6 milliárd eurós hitelt vett fel a Valutaalaptól, addig a Görögországnak nyújtott nemzetközi mentőcsomag már eléri a komplett görög GDP értékét.

Izland saját pénzzel rendelkezik (korona), vagyis a fiskális és monetáris politika eszköztárából bátran válogathat, ez a közös pénzt használó görögökre, portugálokra és spanyolokra nem mondható el. Izland a monetáris eszközökkel, a korona erősítésével és stabilizálásával például a külső adósságának elszabadulását is meg tudta fékezni.
És rögtön kilyukadunk az önállóság kérdéséhez. Izland számára az IMF is készített egy mentőtervet, de a kormány viszonylag nagy önállósággal dönthetett a súlyos megszorításokról. Izland nincs úgy betagozódva az európai gazdaságba, mint Görögország, arról nem is beszélve, hogy a francia és német pénzintézetek előszeretettel vásároltak korábban görög állampapírokat. Így Görögország bár nem az EU legnagyobb gazdasága, képes volt arra, hogy válságba taszítsa az egész euróövezetet.

Amire Izland sem büszke

De nemcsak ezek miatt nem jó ötlet a bajban lévő eurózónatagoknak másolni az izlandi receptet. Reykjavíknak több függő ügye is van, aminek a végére még nem sikerült pontot tenni.
Az egyik nyilván az Icesave-ügy. Hollandia és Anglia továbbra is várja, hogy Izland kártalanítsa azt 320 ezer ügyfelet, akik összesen 3,9 milliárdot buktak az izlandi bankcsődön. A kárpótlást a két állam megelőlegezte, így az ügyfelek ma már nyugodtan alszanak, de sem Londonban, sem pedig Amszterdamban nem mondtak le a pénzükről.

A Fitch a felminősítés mellett jelezte, hogy bár tavaly év végén felpörgött az izlandi gazdaság, a következő két évben lesznek gondok a növekedéssel, akár 2%-ig is visszaeshet a teljesítmény, aminek nem kedvez, hogy az export csökken, miközben úgy tűnik, egyre kevesebb a beruházás is. És ne felejtsük el, hogy bár az izlandi államadósságot - úgy tűnik - sikerül csökkenő pályára állítani, a privát szektor adóssága még mindig hatalmas (ez például nem igaz a görögökre).




LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyarország vétókkal fenyeget
Privátbankár.hu | 2025. március 18. 11:33
Bóka János szerint az uniós csúcstalálkozón születendő nyilatkozatok ellentétesek lehetnek a magyar érdekekkel. 
Makro / Külgazdaság Trump kedden tárgyal Putyinnal: miről lesz szó?
Privátbankár.hu | 2025. március 18. 08:59
Az előzetes információk szerint Putyin és Trump tárgyalásán a békekötés mellett szó lesz az erőművekről is. 
Makro / Külgazdaság Kedden publikálhatják a Kennedy-gyilkosság teljes dokumentációját
Privátbankár.hu | 2025. március 18. 08:18
Várhatóan kedden közzéteszi Washington a volt elnök, John F. Kennedy elleni merényletről szóló iratokat. 
Makro / Külgazdaság Súlyos légicsapást mért Izrael a Gázai övezetre
Privátbankár.hu | 2025. március 18. 07:50
Az izraeli hadsereg (IDF) nagyszabású légicsapásokat mért a Gázai övezetre, a Hamász terrorszervezet irányította egészségügyi minisztérium szerint életét vesztette legkevesebb kétszázharminc gázai hétfőről keddre virradóra. 
Makro / Külgazdaság Az oroszok örülhetnek Trump csapásainak?
Privátbankár.hu | 2025. március 18. 07:22
Az orosz vállalatok exportját közvetve erősítheti a világ országainak kibontakozóban lévő kereskedelmi háborúja, amit Donald Trump büntetővámjai indítottak el. Nyitott kérdés, mekkorát kaszálhatnak.
Makro / Külgazdaság Ezt hogyan magyarázza meg Orbán Viktor a Kossuth Rádióban?
Csabai Károly | 2025. március 18. 05:43
Az 5,6 százalékos februári éves inflációnknál egész Európában csak négy országban volt magasabb, az Európai Unióban azonban egyben sem – derül ki lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből. Ez a helyezés az oka annak, hogy miközben az előző felmérésünk óta több jegybank is kamatot csökkenthetett, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) esetében ez fel sem merült. De az emelés sem, aminek következtében a visszatekintő reálkamatok összevetésében is hátrébb kerülünk.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor nyerte március 15-ét, de milyen áron? Klasszis Podcast Nagy Attila Tiborral
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. március 17. 18:59
Orbán Viktor beszéde összeszedettebb és célzottabb volt, Magyar Péter hatalmas öngólt lőtt – állítja Nagy Attila Tibor politikai elemző. Kiket és hogyan próbált megszólítani a két nagy párt vezetője a nemzeti ünnepen és mennyire sikerült ez? Miért látszik csökkenni a Tisza Párt lendülete? Van-e új a poloskázásban? E kérdések is szóba kerültek a Klasszis Podcast legújabb adásában. A szakértőt Litván Dániel, az Mfor és a Privátbankár újságírója kérdezte.
Makro / Külgazdaság Még mindig fizetni kell a benzinért, ha tankolunk a kocsinkba
Privátbankár.hu | 2025. március 17. 11:25
A héten kedden kisebb korrekciót figyelhetünk majd meg az üzemanyagárakban.
Makro / Külgazdaság Élesedett a kormány csodafegyvere az infláció ellen
Privátbankár.hu | 2025. március 17. 07:47
Harc az infláció ellen.
Makro / Külgazdaság „Én nem egy demokráciában élek, a félelemkeltés a lényeg” – az utca emberét kérdeztük Orbán Viktor ünnepi beszédéről
Bózsó Péter - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. március 16. 18:11
Orbán Viktor közel huszonöt perces ünnepi beszéde nagy indulatokat kavart, különösen az a kijelentése, amely politikusokat, bírókat, újságírókat, álcivil szervezeteket és politikai aktivistákat olyan poloskákhoz hasonlította, mint amelyeket korrupt dollárokból vásároltak meg és átteleltek. A helyszínen kértünk gyorsreakciókat a járókelőktől.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG