Izrael anno nagyon gyorsan reagált a koronavírus-válságra, és jelentős mennyiségű oltóanyagot (elsősorban Pfizert) biztosított magának. Ennek köszönhetően
a zsidó állam haladt a leggyorsabban az oltásokkal, és idén tavasszal az elsők között oldhatta fel a járvány miatt elrendelt korlátozásokat.
A vakcinát azonban ott is sokan elutasítják, ami a jelek szerint egyre komolyabb problémákat okoz, főleg a delta vírusváltozat terjedése miatt. Az izraeli kormány most
az eddiginél erőteljesebb oltási kampánnyal és megszorításokkal próbálja megállítani a delta okozta negyedik hullámot,
jelentette a Jediót Ahronót című újság hírportálja.
Szankciók és korlátozások
Csütörtök esti televíziós beszédében Naftali Bennett miniszterelnök szokatlanul kemény hangon bírálta az oltás felvételét megtagadó, mintegy egymillió izraelit, és szankciót helyezett kilátásba velük szemben: saját tesztjeik költségének kifizetését.
A tudomány egyértelműen és világosan kimondja: az oltások működnek, hatékonyak és biztonságosak. Az oltásokat megtagadók minden izraeli állampolgár egészségét, környezetét és szabadságát veszélyeztetik: a munkavégzéshez, gyermekeink tanulásához, a családok örömünnepeinek megtartásához szükséges szabadságot. Az oltásokat megtagadók mindannyiunknak ártanak, mert ha mindannyian felvesszük az oltást, akkor a szokásos kerékvágásban folytatódhat az életünk
- mondta Bennett. (Izrael már március elején, az újranyitás napján előnyben részesítette a védetteket a nem védettekkel szemben - a szerk.)
A járványügyi kabinet csütörtöki ülésén egyúttal
elfogadta a tömeges sport, kulturális vagy más szabadidős eseményekre vonatkozó korlátozásokat.
Az új, úgynevezett "zöld címkével ellátott" szabályozás július 29-én lép életbe, ha addig a teljes kormány is megszavazza. A 12 évesnél idősebbek eszerint csak akkor léphetnek majd be a száz fősnél nagyobb, zárt vagy nyitott térben tartott rendezvényekre, ha már kétszer beoltották őket, vagy felgyógyultak a betegségből, vagy 72 órán belüli negatív tesztjük van. Utóbbi augusztus 8-tól már önköltséges lesz.
A hatóságok reményei szerint az új szabályozás jelentősen növeli majd az oltási hajlandóságot is.
A korábban elfogadott "öröm címke" is érvényben marad, amely hasonló követelményeket írt elő a családi rendezvényekre, esküvőkre. Ezek a korlátozások a 12 év alattiakra is vonatkoznak.
Nem a harmadik oltásra
Eközben a helyi közszolgálati rádió értesülése szerint az egészségügyi minisztérium illetékes bizottságában a harmadik oltás ellen szavaztak. Az indoklás szerint
idővel csökken ugyan a beadott vakcinák hatékonysága, mégis meg kellene várni, amíg az amerikai Pfizer vállalat kifejleszti újabb vakcináját, amely már a delta változat ellen is véd, és csak azután fognak újraoltani.
Az egészségügyi minisztérium legfrissebb adatai szerint
a Pfizer vakcinája ma már csak 39 százalékos hatékonysággal óv a fertőzéstől, és 41 százalékban a tünetek megjelenésétől, de továbbra is 91.4 százalékban megment a súlyos megbetegedéstől.
Nadav Davidovics epidemiológus szerint az oltás továbbra is kiváló a kórházi kezelést igénylő esetek és a halál megelőzésére, csak a fertőzés megakadályozásában kevésbé hatékony. Ezért megszorító intézkedésekre van szükség, hogy gátat vessenek a vírus terjedésének, idézte az izraeli lapot az MTI.
Véd vagy nem véd?
Ugyanakkor a minisztérium kutatóközpontjának egy friss tanulmánya szerint
a kétszer beoltott 60 évnél idősebbeket csak 50 százalékos arányban, a többi oltottat pedig csak 80 százalékban védi meg a Pfizer oltása a súlyos betegségekkel szemben a koronavírus delta változatánál.
Igaz, a The Times of Israel című szerint ezt az adatot az izraeli szakemberek jelentős része vitatja.
Jael Paran, egy helyi kórházban dolgozó járványügyi orvos szerint a súlyos esetként meghatározott betegek jelentős része olyan idős ember, akinél csökkent a vér oxigénszintje, ami az oltások előtt, az előző járványhullámok idején állapotuk jelentős romlását jelezte. Az oltással védett betegek számára ez azonban gyakran már csak egy rövid, szteroidokkal jól kezelhető időszakot jelent, és nem jelez jelentős romlást.
A haifai Technion műszaki egyetem egészségügyi statisztikus szakértője, Dvír Aran is kételkedik a kutatás következtetéseiben. Szerinte a kiinduló adatok a hibásak a hamis eredményekért, mert egyrészt olyan kevés - 60 körüli - súlyos esettel számolnak, ahol kicsi hibahatár is jelentős hatással lehet az eredményekre, másrészt eleve kevésbé jelennek meg a kutatásban a teszteket is jóval kisebb számban elvégző, a betegségben vagy az oltásban kételkedő, vakcinát elutasító emberek.
A védettség jelenlegi szintje azért kulcsfontosságú, mert ennek alapján döntenek az egészségügyi hatóságok az esetleges harmadik adag vakcináról.
Az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyeleti hatóság (FDA) szerint egyelőre nincs szükség harmadik adagra - emlékeztetnek izraeli szakértők.
Ugrásra készen
Benjámin Netanjahu, a parlamenti ellenzék és a jobboldali Likud párt vezetője több alkalommal beszélt telefonon Naftali Bennett miniszterelnök tudta és beleegyezése nélkül az amerikai Pfizer és Moderna gyógyszergyártó vállalatok vezetőivel, Albert Bourlával és Stéphane Bancellel, akiknél a harmadik dózis beszerzését sürgette Izrael számára.
Nachman As professzor, az egészségügyi minisztérium igazgatója szerint
a minisztérium közvetlen kapcsolatban áll a gyógyszergyártókkal, és szükség esetén képesek beszerezni az oltásokat.
A professzor reményét fejezte ki, hogy
Izrael képes lesz - az oltások arányának növelése révén - együttélni az újabb, delta vírusváltozattal a járvány jelentősebb kitörése nélkül,
s jogosnak nevezte a vitát a járvány elszabadulásának megelőzését szolgáló újabb szigorításokkal kapcsolatban.
Izraelben a fertőzöttek száma meredeken, a súlyos betegek száma viszont csak lassan növekszik az átoltottságnak köszönhetően.
Csütörtökön 1263 új vírushordozót azonosítottak mintegy 75 ezer teszt elvégzésével. Az egészségügyi minisztérium honlapja összesen 10 194 aktív fertőzöttet tart nyilván. Közülük csak 167-en kerültek kórházba, 81 súlyos beteg van, és 17-en szorulnak lélegeztetőgépre.
A pandémia megjelenése óta 857 554 koronavírus-fertőzöttet azonosítottak. A koronavírus okozta Covid-19 betegség szövődményeibe tavaly február óta 6457-en haltak meg a közel-keleti államban.
A december végén kezdődött oltási kampányban
Izrael mintegy 9,3 millió lakosából eddig 5 775 067 tizenkét évesnél idősebb kapta meg a Pfizer vakcina legalább első adagját. Ez az ország lakosságának 61,89 százaléka.