A Johns Hopkins Egyetem nemzetközi tanulmányok tanszékén tartandó előadására készült beszéd átiratának a pénzügyminisztérium által közzétett kivonatos változatában Janet Yellen kifejtette, hogy reményei szerint a magas szintű találkozókat meghiúsító feszültségek közepette is lehetősége nyílhat ellátogatni Pekingbe tárgyalásokat folytani hivatali kollégáival. Hangsúlyozta: az Egyesült Államok továbbra is a világ legnagyobb és legdinamikusabb, a legmagasabb jólétet biztosító gazdasága, amely vezető szerepet tölt be a legkülönbözőbb technológiai és innovációs területeken.
"Országunk sikere az erőforrásoknál és a földrajzi elhelyezkedésnél sokkal inkább az embereknek, a követett értékrendszernek és az intézményeknek köszönhető. Az amerikai demokrácia, bár nem tökéletes, védi az eszmék szabad áramlását és a jogállamiságot, amely a fenntartható növekedés alapját képezi" - fogalmazott Yellen.
A Biden-kormányzat Yellen szerint Kínával fenntartott viszonyában a többi között az amerikai nemzetbiztonsági érdekek biztosítását tekinti gazdasági prioritásnak, valamint az "egészséges" verseny elősegítését és - ahol lehetséges - az együttműködést olyan globális kérdésekben, mint az éghajlatváltozás, az adósságkönnyítés és a makrogazdasági stabilitás.
Washington azonban nem hagyhatja szó nélkül - mondta Yellen - az aggodalmait azzal kapcsolatban, hogy Kína egyre nagyobb mértékben támogatja az állami vállalatokat és a kínai magánvállalatokat a külföldi versenytársak feletti dominancia megszerzésében, valamint "agresszív" erőfeszítéseket is tesz az új technológiai know-how megszerzésére, a többi között a szellemi tulajdonjogok eltulajdonítása és "más tiltott eszközök" révén.
"Kulcsfontosságú érdekeink védelmében nem fogunk habozni" - mondta, hangsúlyozva, hogy Washington Kínával szembeni fellépését kizárólag az amerikai biztonsággal és értékekkel kapcsolatos aggodalmak motiválják, nem pedig a gazdasági versenyelőny megszerzése. Leszögezte: Washington nem fog kompromisszumot kötni ezekben a kérdésekben akkor sem, ha az gazdasági érdekei ellen való.
Elmondta, hogy a Biden-kormány nem a "győztes mindent visz" megközelítést alkalmazza a szabad verseny értelmezésében, hanem a kölcsönös előnyöket biztosító méltányos szabályrendszer meghonosítására törekszik. (MTI)