Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter ma Kormányinfót tartott, amelyen sok kérdést kapott a befagyasztott európai uniós források ügyének állásáról.
A miniszter elmondta, hogy a magyar kormány teljesítette a Bizottság által megszabott feltételeket, majd az ezekkel kapcsolatos újabb követelésekre is előállt újabb törvénytervezetekkel, de ezekre egyelőre nem kapott válaszokat.
"Csúsznak a visszajelzésekkel azokban az ügyekben, amelyeket végigtárgyaltak az illetékes biztosokkal. Ígértek egy határidőt a visszajelzésre, de ezt nem tartják be"
- fogalmazott Gulyás Gergely az uniós pénzek érkezésének idejét firtató kérdésre. A legnagyobb akadályt jelenleg az igazságügyi reform kérdése jelenti, de ebben is van egy "kölcsönösen elfogadott" törvénytervezet, azonban a visszajelzésre itt is folyamatosan csúsztatja a határidőt a Bizottság.
Az uniós forrásokhoz szintén kapcsolódó a magyar "gyermekvédelmi" törvény ügyében zajló bírósági eljárásra reagálva pedig azt mondta:
"A bíróság döntését természetesen megvárjuk, és a bíróság döntéseinek Magyarország mindig is eleget tett, de az a szándékunk változatlan, hogy a lehető legerősebb, leghatékonyabb eszközökkel védjük meg a fiatalokat, a gyermekeket, és erre mindig lesz kellő eszközünk."
Ettől függetlenül a törvény tervezett szigorítása már "legkésőbb nyárra" elkészülhet, Gulyás Gergely azt tartja a jelenlegi szabályozásokkal kapcsolatban a legnagyobb problémának, hogy a 14 éven felüli gyermekeket "semm sem védi.
Laptársunk, az Mfor kérdéseire a miniszter kijelentette, hogy a Yettel-Vodafone részvénycserével
"az állam jól járt",
a monetáris tanács új tagjainak ügyében egyeztetések folyank, a betéti kamatstop meghosszabbítása pedig a pénzügyi stabilitást szolgálja, amelyet egyelőre nem lehetséges kivezetni, de erre előbb-utóbb szükség lesz, mint minden, a piacot korlátozó intézkedés esetében.
Ide tartozik, hogy a kormány egyelőre nem döntött a hatósági árak a jelen határidőn túli fenntartásáról, de egy korábbi kérdésre válaszolva arról beszélt, hogy az infláció ütemének "jelentős csökkenésére" nyártól számít a kormány, addig pedig szükség van az infláció hatásait mérséklő intézkedésekre.
A svéd és finn NATO-csatlakozást lehetővé tévő törvény a magyar Országgyűlés általi megszavazásával kapcsolatban Gulyás Gergely nem árult el sok konkrétumot, a finn csatlakozásról a korábban közölt napon szavaz a parlament, a svéd ügyében viszont csak "reméli" a kormány, hogy a tavaszi ülésszak vége előtt sor kerülhet rá.
A Kormányinfóról részletes tudósítást az Mfor oldalán olvashat.