4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sikerült lefaragni a GDP-visszaesés mértékét a harmadik negyedévben.

Miközben a folyamatos orosz rakétatámadások miatt milliók vannak áram és víz nélkül Ukrajnában, az ország – legalábbis a számok szintjén - lassan stabilizálja gazdasági helyzetét, helyenként még javít is a GDP-t tekintve, bár ez csak viszonylagos. 

A gabonaexport egyelőre folyamatos. Fotó: MTI/EPA
A gabonaexport egyelőre folyamatos. Fotó: MTI/EPA

Az első negyedévben 15,1, a másodikban viszont már 37,2 százalékkal csökkent ez a mutató 2021 azonos időszakához képest. A harmadikban ugyanakkor 30,8 százalékon állt az Állami Statisztikai Hivatal szerint. Tavalyelőtt 3,8, míg tavaly 3,4 százalékkal nőtt az éves GDP, innen jött a visszaesés, természetesen főleg a háború miatt.

Az ukrán gazdasági minisztérium a kis javulás ellenére nem akar rózsaszínű képet festeni. Leszögezte: az október 10-én az ukrán kritikus infrastruktúrák ellen indított orosz támadások szinte megrendítő erejűek voltak, októberben 39, novemberben 41 százalékos gazdasági hanyatlást okozva, s emiatt az éves GDP-visszaesésre vonatkozó előrejelzést 32-ről 33,2 százalékra kellett módosítani. A Nemzetközi Valutaalap szinte tizedre azonos mértékű csökkenést vár.

Az ukrán embereknek kis könnyebbség, hogy a nyártól gyorsuló infláció lassulásba váltott. Augusztusban az előző hónaphoz képest 1,1, szeptemberben 1,9, októberben 2,5 százalékkal drágultak az áruk és szolgáltatások, ám novemberben az októberihez képest csak 0,7 százalékkal. A megelőző 12 hónapra vonatkozó pénzromlás októberben 26,6 százalék volt, novemberre csöppnyit javult, 26,5 százalékra.

Októberben az Ukrán Nemzeti Bank 30 százalékos éves inflációs ütemet jósolt 2022-re, a kormány ennél kicsit optimistább volt és pont a viszonylagos javulásra hivatkozva a korábbi 30,1 százalékos értékét 29,3 százalékra mérsékelte. Ukrajnában 2019-ben a most szinte hihetetlennek tűnő 4,1 százalékos volt az éves infláció, majd 2020-ban 5 százalékos lett, tavaly már 10 százalékra hízott. 

Leginkább az élelmiszerek drágultak keleti szomszédunkban, miközben az ország békeidőben jelentős exportőr több gabonaféléből, valamint zöldségekből is. Ukrajna mindig is önellátónak számított, a belső ellátást azonban most a háború jelentősen megnehezítette, különösen a középső, a déli és leginkább a keleti megyékben. 

Vállalati szinten a legnagyobb gondot a termeléshez és a kereskedelemhez szükséges alap infrastruktúra megsérülése okozza. Rengeteg cég él villanyáram nélkül vagy igyekszik az alatt a pár óra alatt mindent elvégezni, amit naponta kijelöltek számára. Az ellátási láncok sok helyütt megszakadtak, az áruk puszta eljuttatása is nehézségekbe ütközik, viszont például a vasút és a nyugati megyékben a közút jól teljesít. Üzemanyag ellátás terén ugyanakkor nem állnak jól az ukrán cégek, főleg azért nem, mert a hadsereg utánpótlása elsőbbséget élvez.

Minden olyan hír, ami a normális céges működésről szól a korábbinál is fontosabbnak tűnik. A hét végén például Kijevben új termelő részleget nyitott az 1995 óta működő Textile-Contact nevű vállalat. Olekszandr Szokolovszki főtulajdonos Facebook oldalán arról számolt be, hogy nagykereskedőknek gyártanak ruhákat, bútorszövetet, asztalterítőket, párnahuzatokat és a vendéglátóipar számára különféle textil termékeket. Kis sorozatokra is képesek, mert modern gépeket szereztek be, még a háború előtt.

Az A.G.R. Group nevű agárárexportőr vezetője, Misak Hidirjan azt közölte, hogy sikeresen átállt a közúti, a folyami és a vasúti áruszállításra. Eddig az ország déli tengeri kikötőit használta az Európai Unióba történő szállításoknál, de októbertől már a közútra terelte ezeket, egyebek mellett a Duna ukrajnai szakaszán lévő folyami kikötők segítségével. A vállalat Poltava, Kijev, Csernyihiv, Mikolajiv és Szumi megyékben folytat földművelést, az ott megtermelt árukat viszi külföldre.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG