MTI Fotó: Varga György |
A részben labilis állapotú levegő ugyanakkor helyenként kedvezett a gomolyképződésnek, elsején a Bakony térségében voltak több helyen zivatarok. Veszprém megyében tornádó is kialakult, szerencsére károkról nem érkezett jelentés. Másodikán este egy hidegfront érkezett, ennek mentén több helyen alakult ki zápor, zivatar, helyenként felhőszakadás is volt.
Másnapra megszűnt a hőség, az Északi-középhegységben és Tiszántúlon voltak további záporok, zivatarok - írja az Időkép.
Ötödikén este újabb gyenge hidegfront érkezett, a részben szakadozott felhőzetéből 6-án délig szórványos fordult elő zápor, itt-ott zivatar, délutántól keleten és délen is csökkent a felhőzet. Anticiklon nyúlt fölénk, ezért két napon keresztül kevés volt a felhő felettünk, előbb mérsékelt volt a felmelegedés, 25 fok környékén szóródtak a maximum hőmérsékletek.
Kilencedikén virradó reggelre egy hidegfront érintette országunkat. Szakadozott felhőzetéből északkeleten alakultak ki zivatarok, jégesővel és viharos széllel a Nyírségben szupercella haladt át. Másnap nyoma sem volt frontnak, egy-két fokot emelkedett a hőmérséklet.
Kánikulára jött a jégeső
Tizenegyedikétől 3 napon keresztül hőség és extrém erős volt az UV-B sugárzás. 12-én kora hajnalban ismét nlc-t, azaz éjszakai világító felhőket sikerült lencsevégre kapni. Országos szinten ekkor tetőzött a hőség, a 35-36 fokok sem voltak ritkák. Késő délutántól a Dunántúlon zivatarok alakultak ki, a szélerősödéssel és jégesővel kísérve Szombathelyen szupercella haladt át. A kánikula harmadik napján a Dunántúlon egy közeledő hidegfront miatt alább maradtak a hőmérsékletek.
Kora este a Nyugat-Dunántúlra szupercellák léptek be az országba, amelyek kelet felé haladva erősödtek. A viharos kifutószél és jégeső társaságában mozgó viharok a Balatont és a Bakonyt kapták telibe. Később Baranyában is heves zivatarok alakultak ki. Tizenegyedikén reggelre a keleti országrészt is elérték a viharok, az Alföldön görgőfelhővel vágtázott át a front. Délkelet kivételével 20-60 mm esett, kisebb gócokban viszont 70-100 mm-nél is többet mértek.
Ciklon, nagy esők, hűvös
Késő délutántól egy ciklon felhőzete borította be az égboltot, Szerbia felől esők, záporok, helyenként zivatarok érkeztek. Az éjszaka egyre több helyen nyíltak meg az ég csatornái, a Dél-Alföldön intenzív esőzés volt, erre néhány óra alatt egy havi csapadék hullott.
Tizenhatodikán sokfelé, tizenhetedikén egyre kevesebb helyen esett az eső, az Alföldön és nyugaton fel-felszakadozott a felhőzet.
Fülledtség, heves zivatarok
A jellegtelen nyomási mező és a Kárpát-medencét kitöltő labilis, kissé nedves légtömegek továbbra is kedveztek gomolyképződésnek.
Huszonkettedikén virradóra a Dunántúl északi felén, a Balaton térségében és a fővárosban volt zivataros az éj. A fülledtséget elviselhetetlenebbé tette a rekordvékony ózonpajzs miatt extrém erős UV sugárzást
A hónap vége sem alakult máshogy
Július 26. sem telt el események nélkül, előbb a Dél-Alföldön, majd egy többfelé alakult ki zivatar. A következő nap reggelén számos helyen tapasztalhattunk ködfoltokat, később pedig a ködöt elszórt zivatarok váltották.
Huszonnyolcadikán aztán egy gyenge hidegfront hatásaként labilizálódott a légkör, a kiterjedt zivatarok nyugatról keletre mozogtak. A legfőbb kísérőjelenség a felhőszakadás volt, de esett jég is, néhol villámcsapás okozott kárt.
Harmincegyedikén napközben az ország nagyobb részén sokat sütött a nap, ugyanakkor északon zivatarok törtek ki, Komáromban hatalmas felhőszakadás volt. Kora este a nyugati megyéket hidegfront érte el, ennek mentén a zivatarok vonalba rendeződtek. Heves villámtevékenység közepette éjfélkor a fővárosban és a középső területeken is megdörrent az ég.