Jó biznisz a tengeri kalózkodás
A francia elnöki hivatal bejelentése szerint francia katonák kiszabadították szomáliai kalózok fogságából a szeptember elején elrabolt francia házaspárt. "Ez a (szabadító) művelet figyelmeztetés mindenkinek, aki ilyen bűnöző tevékenységre adja a fejét. Franciaország nem tűri, hogy a bűnözés kifizetődjön, és ezért a nemzetközi közösség mozgósítására szólítok fel" - mondta az elnök, hangsúlyozva, hogy "Franciaország nem tudja egyedül viselni" ennek a tengeri térségnek - a világ egyik legveszélyesebbjének - a felügyeletét.
"Már nem elszigetelt esetek vannak, hanem valódi bűnözési ipar" alakult ki. A kalózok egyre messzebb merészkednek a nyílt tengeren, a szomáliai partok menti és az ádeni-öbölbeli kalózkodás "szó szerint robbanásszerűen kiterjedt" az idén. Szomáliai kalózok jelenleg 150 embert tartanak fogva, és legalább 15 eltérített hajó van a hatalmukban - mondta.
A kalózkodás igen jól jövedelmező üzletnek számít a közel két évtizede polgárháborúba süllyedt, gyakorlatilag törvények nélküli Szomáliában. Az emberrablók általában jól bánnak foglyaikkal a busás váltságdíj reményében.
Sarkozy már áprilisban, szintén egy franciákat ért kalóztámadás okán is összehangolt nemzetközi akciót kezdeményezett a tengeri kalózkodás ellen. Ennek hatására kötetlen tanácskozást tartott a témában az ENSZ Biztonsági Tanácsának 15 tagországa. A BT június 2-án egyhangúlag elfogadott határozatában felhatalmazást adott hadihajóknak arra, hogy szomáliai felségvizeken is üldözzék a kalózokat.
Újra hódít a kalózkodás
Kína és Oroszország a kalóz toplistán
MTI