A Tesco és Morrisons áruházláncok kitiltják az üzleteikben működő kínai gyártmányú biztonsági kamerákat, mivel gyártóikkal kapcsolatban biztonsági és etikai aggályok merültek fel – adta hírül a Retail Gazette hírportál. A hírről először a konzervatív The Telegraph számolt be, megnevezve azt a két kínai elektronikai vállalatok, amelyek termékei tiltólistára kerültek.
Az egyik a Hikvision, a másik a Dahua. Az a vád merült fel velük szemben, hogy eszközeiket rendszeresen használják a Kína északnyugati részén élő muszlim vallású ujgur kisebbséget elnyomó hatósági intézkedésekben.
Civil jogvédők felteszik a kérdést a két áruházláncnak, hogy miért csak most ébredtek fel ez ügyben. A Marks & Spencer például nyugodtan jelenthette be, hogy egyetlen Hikvision gyártotta kamerát sem használ az áruházaiban. Tisztában voltak ugyanis azzal, hogy ez sértette volna azt az elvárásukat, miszerint beszállítóiknak emberi jogi szempontból támadhatatlannak kell lenniük.
Emellett az is köztudott volt, hogy az Egyesült Államokból kitiltották a Hikivision termékeit, miután az amerikai hatóságok úgy vélik, hogy azok használata nemzetbiztonsági kockázattal járna. Kínában a törvény szerint minden vállalat köteles együttműködni az állami hírszerző szervezetekkel.
A Tescóra és a Morrisonsra a Big Brother Watch civil szervezet is nyomást gyakorolt a kínai megfigyelőkamerák eltávolítása érdekében. Madeleine Stone, a szervezet egyik jogásza szerint a Hikivision és a Dahua mesterséges intelligenciával működő CCTV rendszerei veszélyeztetik az áruházakba betérő emberek magánéletének biztonságát.
A brit kiskereskedelmi láncok a kitiltásról szóló közleményükben megemlítik ezeket a körülményeket. Hozzáteszik, hogy a szállító kínai cégek jó kapcsolatokat ápolnak Kínában a hatóságokkal és többször találtak rendszereiken biztonsági réseket. A Tesco és a Morrison is gőzerővel keresi az új beszállítót, amelynek kamerái felválthatják a kínai termékeket.
Arról nem szól a hír, hogy a Tesco magyarországi áruházaiban milyen megfigyelőkamerákat használnak.
A Big Brother Watch azért még megjegyzi, hogy miközben a brit vállalatok láthatóan rájöttek, hogy saját érdekükben meg kell szabadulniuk a gyanús kínai termékektől, a kormány késlekedik a megfelelő intézkedésekkel. A Hikvisionnak és a Dahuának a civil szervezet szerint nincs helye az Egyesült Királyságban.