Bombaként robbant ma reggel a hír, hogy pozitív lett Donald Trump és felesége, Melania Trump koronavírustesztje.
Azonnal megkezdjük a karantént és a gyógyulási folyamatot. Együtt fogjuk átvészelni (a betegséget)
- közölte az amerikai elnök Twitteren.
A New York Times szerint Trump, aki számos kapmányrendezvényen is részt vett a közelmúltban, a héten együtt utazott az elnöki különgépen egyik legközelebbi tanácsadójával, Hope Hicksszel, akinél a napokban szintén diagnosztizálták a fertőzést.
A legrosszabkor jött
Az amerikai elnök, aki korábban számos alkalommal bagatellizálta a vírust – márciusban például arról beszélt, hogy a fertőzés a meleg időnek köszönhetően áprilisra eltűnhet –, a veszélyeztetettek csoportjába tartozik, hiszen idős, júniusban töltötte be 74. életévét.
Orvosa azt nem árulta el, hogy vannak-e tünetei. Annyit közölt, hogy jól van, és a Fehér Házban marad karanténban.
A fertőzés a lehető legrosszabbkor jött Trumpnak, hiszen
még ha nem is lesz nagyon beteg, a kampányát bizonytalan ideig kénytelen lesz félbeszakítani.
Márpedig demokratapárti kihívója, Joe Biden továbbra is mintegy 8-10 százalékponttal vezet előtte a közvélemény-kutatásokban, a választásokig pedig mindössze egy hónap van hátra. (Ugyanakkor, más oldalról megközelítve a kérdést, "a beteg elnök képe" elvileg összekovácsolhatja táborát, és még szavazatokat is szerezhet neki.)
Johnson és Bolsonaro is elkapta
Donald Trump a harmadik, jobboldali-populistának mondott nagyhatalmú vezető, aki benyelte a vírust.
A sort Boris Johnson nyitotta áprilisban. A brit kormányfő, aki a járvány legelején még kacérkodott egy svéd típusú megoldással, és az időseket különítette volna el a társadalom egésze helyett, az intenzív osztályt is megjárta a vírus miatt.
Az 55 éves politikus tizenegy nappal azután került az intenzívre, hogy pozitív lett a tesztje.
„Oxigénkezelést” kapott, de nem került lélegeztetőgépre, és végül sikerült legyőznie a fertőzést.
A következő vírusos vezető Jair Bolsonaro brazil elnök volt, aki korábban kis influenzának és hisztériának nevezte a járványt. Neki július elején lett pozitív a tesztje.
Nincs ok a félelemre. Ilyen az élet, minden megy tovább. Köszönöm Istennek az életemet és a szerepet, amely révén dönthetek ennek a nagy nemzetnek, Brazíliának a jövőjéről
- mondta akkor. Július végén közölte, hogy meggyógyult, saját bevallása szerint a maláriaellenes hydroxychloroquinnak köszönhetően.
Trump és Bolsonaro bírálói ugyanakkor felróják nekik, hogy kezdetben nem csak bagatellizálták a vírust, hanem elmulasztottak maszkot viselni, és nem feltétlenül tartották be a higiénai előírásokat, így maguk is előidezhették saját megfertőződésüket.
Az ismertebb politikusok közül pozitív lett a koronavírus-tesztje Michel Barniernek, az EU Brexit-ügyi főtárgyalójának, Peter Dutton ausztrál belügyminiszternek, Rand Paul amerikai republikánus szenátornak és II. Albert monacói hercegnek is – mindannyian meggyógyultak.
Pierre Nkurunziza, Burundi elnöke viszont júniusban életét vesztette. Hivatalos közlések szerint szívroham miatt hunyt el, diplomáciai és egészségügyi források szerint ugyanakkor koronavírusos volt – a két állítás persze nem feltétlenül zárja ki egymást.