Az Európai Bizottság arra kérte a schengeni övezet tagállamait, illetve a társult államokat, hogy a koronavírus-járvány elleni küzdelem sikere érdekében további 30 nappal, május 15-éig hosszabbítsák meg az EU-ba irányuló, nem alapvető fontosságú utazásokra vonatkozó ideiglenes korlátozást, írja az MTI.
Az EU március 15-én már döntött egy 30 napos korlátozásról.
Egységes végrehajtás kell
A bizottság szerint a tagállamok és a világjárvánnyal küzdő nem uniós országok tapasztalatai azt mutatják, hogy 30 napnál hosszabb időre van szükség ahhoz, hogy a vírus továbbterjedése elleni intézkedések eredményesek legyenek.
A bizottság szerint a külső határokra vonatkozó intézkedések csak akkor lehetnek hatékonyak, ha azokat az összes uniós tagállam és schengeni tagállam mindegyik határ esetében egységesen hajtja végre, és ugyanakkor szünteti be.
Az utazási korlátozás, valamint annak meghosszabbítására vonatkozó felhívás 30 országra, a schengeni övezet valamennyi országára, valamint a négy schengeni társult államra, Izlandra, Liechtensteinre, Norvégiára és Svájcra vonatkozik.
A korlátozás ugyanakkor nem vonatkozik azokra az uniós (vagy társult államhoz tartozó) polgárokra, akik haza akarnak térni.
Nem vonatkozik továbbá az egészségügyi szakemberekre, egészségügyi kutatókra, idősgondozással foglalkozó szakemberekre, határ menti ingázó munkavállalókra, árufuvarozást végző szállítókra, diplomatákra, nemzetközi szervezetek alkalmazottjaira, a katonai személyzetre és a humanitárius dolgozókra.
Javul Johnson állapota
Ami az egyéb történéseket illeti, Boris Johnson továbbra is az intenzív osztályon fekszik. A koronavírusos brit kormányfőt vasárnap szállították be egy londoni kórházba, és hétfő este vitték át az intenzívre.
Szerda esti hivatalos közlések szerint állapota javul, reagál a kezelésekre.
Rendszeresen felül betegágyában és aktívan kommunikál az orvosi stábbal.
Korábbi hírek szerint „oxigénkezelést” kap, de képes segítség nélkül lélegezni, és nem került lélegeztetőgépre.
A BBC szerint nem dolgozik, de el tudja érni a szükséges személyeket; hangulata jó. Távollétében Dominic Raab külügyminiszter vezeti le a kormányüléseket.
Az 55 éves Johnson tizenegy nappal azután került a kórház intenzív osztályára, hogy pozitív lett koronavírus tesztje.
Kritikus időszak
Az Egyesült Királyságban eddig több 60 ezer fertőzöttet regisztráltak – körülbelül annyit, mint Iránban –, a halálos áldozatok száma hétezer fölé nőtt. Az elmúlt 24 órában több mint 900-an hunytak el.
Ez az eddigi legmagasabb napi halálozási szám.
A brit kormány szerint a karanténra vonatkozó szabályokat jövő héten tekinthetik át újra. Arra kérik a briteket, hogy tartsák magukat a kijárási korlátozásokhoz ebben a kritikus időszakban.
Lassuló ütem?
Európa két legfertőzöttebb országa továbbra is Spanyolország és Olaszország, ahol korábbi közlések szerint már csökken a járvány terjedésének üteme.
Olaszországban mintegy 140 ezer fertőzöttet regisztráltak eddig. Az újonnan diagnosztizált esetek száma ugyan 1200 közelébe emelkedett tegnap, de ez a szám elmarad a korábbi több ezres értékektől. Több mint 26 ezren meggyógyultak.
A halottak száma 18 ezer közelébe emelkedett, ez a legmagasabb érték a világon.
Spanyolországban a regisztrált fertőzöttek száma csaknem 150 ezer – ennél több vírushordozó csak az Egyesült Államokban (430 ezer) van –, és csaknem 15 ezren vesztették életüket.
Az USA-ban csaknem 13 ezren hunytak el eddig a koronavírussal összefüggésben.
Csaknem 1,5 millió fertőzött
A Johns Hopkins kórház ma reggeli adatai szerint eddig világszerte csaknem 1,5 millió fertőzöttről tudnak.
A koronavírussal összefüggésben több mint 88 ezren vesztették életüket, 330 ezren meggyógyultak.
A diagnosztizált vírushordozók számát tekintve Magyarország továbbra is Litvániával és Örményországgal, a halálos áldozatok számát tekintve Argentínával, Malajziával és Szerbiával van körülbelül egy szinten.