Joe Biden alapvetően népszerűtlen elnök. A legfrissebb felmérések szerint az amerikaiak mindössze 41 százaléka értékeli "kedvezően". Az 1950-es évek óta csak Donald Trumpnak és Ronald Reagannek volt hasonlóan rossz a tetszési indexe elnökségének ezen időszakában.
Harris rendkívül népszerűtlen
Eközben Biden alelnöke, Kamala Harris még népszerűtlenebb a polgárok körében. Az amerikaiak mindössze 39 százaléka értékeli a politikust pozitívan.
Harris még elődjeihez képest is rossz képet mutat. Obama idején Biden 2009 szeptemberi szavazási számai sem voltak tündöklőek. Akkoriban az amerikaiak 42 százaléka „kedvezőnek” látta - ugyanakkor csak 40 százalék ítélte „kedvezőtlennek”.
Harrist és tevékenységét viszont a megkérdezettek több mint 54 százaléka "kedvezőtlennek" tartja. Az USA főparancsnok-helyettesének esetében a kritikusok vannak többségben.
Kételyek a vezetői képességeiben
Normális esetben ez aligha számítana. Ha egy jelöltről nem derül ki a választási kampányban, hogy teljesen alkalmatlan - mint például John McCain kiválasztott alelnökjelöltjéről, Sarah Palinról -, a „befutótársak” nem sok befolyással vannak a végeredményre.
Az amerikaiak elsősorban elnöküket választják meg, helyettese másodlagos szerepet játszik a megfontolásaikban. A következő, 2024-es elnökválasztáson azonban ez másképp lehet: Biden már 82 éves lenne, amikor hivatalba lép. Nem valószínűtlen az a forgatókönyv, hogy egészségügyi okokból idő előtt Harrisnek kell átadnia a felelősséget az amerikai világhatalom sorsáért. Ez a lehetőség bizony aggodalmat kelt sok bizonytalan szavazóban.
Üstökösi pálya
Harris kétségtelenül történelmet írt karrierje során, és több "üvegplafont" is áttört. Egy indiai mellrákkutató és egy jamaicai közgazdász lánya volt az első nő és fekete személy, aki kerületi ügyészként szolgált San Franciscóban. Ugyanez vonatkozik későbbi posztjaira is, mint kaliforniai főügyész, szenátor és jelenleg az Egyesült Államok alelnöke. Eddig azonban nem sikerült megnyernie az amerikaiak szívét országosan.
Ennek egyrészt az lehet az oka, hogy Biden nem vonzó és szinte megoldhatatlan dossziékat hagyott maga után: például a mexikói déli határ migrációs válságát és a választási törvény reformját. Ez állítólag elkeserítette Harrist, és konfliktusokhoz vezetett Bidennel. A média ugyanakkor arról számol be, hogy az alelnök csapatában "mérgező munkahelyi légkör" uralkodik vezetői képességeinek hiánya miatt és több vezető alkalmazottja is felmondott.
Másrészt Harris nem tudott megragadni a kitűnő alkalmakat, amikor erre lehetőségeket kapott. Múlt szeptemberben a Koreai-félszigeten a demarkációs vonalon tett látogatása során összetévesztette az USA szövetségesét ellenségével: "Az Egyesült Államoknak nagyon fontos kapcsolata van - szövetség - az Észak-Koreai Köztársasággal" – jelentette ki Harris.
Az is igaz, hogy 58 éves alelnök már jó ideje a nőgyűlölő és rasszista támadások célpontja, különösen az interneten. Már csak azért is, mert sötét bőrű nő, talán nehezebben szerezheti meg a konzervatív ingadozó szavazók bizalmát. De emellett Harrisből egyszerűen hiányzik egy Barack Obama retorikai ragyogása és személyes karizmája, aki képes volt inspirálni a politikai centrum jobbján álló szavazókat.
Imázsváltási kísérlet
Ezért Washingtonban régóta találgatások zajlanak arról, hogy Biden lecserélheti-e az egyre nagyobb politikai tehertételt jelentő alelnökét a jövő évi újraválasztásra? És ezt annak ellenére, hogy a Harris-szal való kapcsolatnak az elnök számára személyes szintje van.
Kedvenc fia, Beau, aki agydaganatban halt meg, Harris barátja volt. Ez egy fontos oka volt annak, hogy Biden őt választotta alelnöknek. És most úgy tűnik, hogy kitart mellette. Videóklipjében, amellyel Biden bejelentette újabb jelöltségét, Harris feltűnően az oldalán állt.
Ha ez így van, akkor viszont a Fehér Háznak aktívan dolgoznia kell az alelnök imázsának javításán. Amint az "Axios" hírportál beszámol róla, Harris mostantól gyakrabban fog megjelenni olyan rendezvényeken, amelyek olyan népszerű célokat szolgálnak, mint az infrastrukturális projektekbe való beruházás vagy az abortuszjog.
Egykori egyetemén az első ilyen beszédében az alelnök úgy tűnik, hogy élt a lehetőségével. A jelenlévők szerint Harris szokatlanul könnyednek tűnt, elszakadt a forgatókönyvétől és vicceket sütött el.
Az alma materében - egy történelmileg afro-amerikai egyetemen Washingtonban - mutatott április végi fellépése azonban hazai meccs volt. Ha Harris az elnök segítségére akar lenni a közelgő választási kampányban, meg kell nyernie a független ingadozó szavazókat, akiknek száma 2008 óta meredeken emelkedik az Egyesült Államokban.
Bármennyire is igyekszik azonban, egyelőre célpontja maradt republikánus ellenfelei számára. A konzervatív kritikusok kiemeltek egy részt beszédéből, és "szósalátáról" beszélnek. Biden idős korához hasonlóan a republikánusok az alelnökének retorikai tehetségtelenségét is kihasználható sebezhető pontként azonosították.
Egyelőre nem világos, hogy a Fehér Ház tehet-e bármit is ez ellen.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)