Januárban 50,3 pontra, hét havi csúcsra emelkedett az euróövezet kompozit beszerzésimenedzser-indexe a decemberi 49,3 pontról. A mutatószám hat egymást követő hónapon át tartózkodott a teljesítménynövekedést a csökkenéstől elválasztó 50 pontos határ alatt - derült ki a londoni S&P Global Market Intelligence piackutató intézet beszerzésimenedzser-indexéből (BMI). A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének növekedését, 50 pont alatti értéke pedig zsugorodását jelzi.
A szolgáltatóipari szektor BMI mutatója 50,8 pontra emelkedett januárban a decemberi 49,8 pontról.
A már szerdán publikált feldolgozóipari BMI januári értéke 48,8 pont lett az előző havi 47,8 pont után. Januárban az euróövezeti feldolgozóipari BMI már a nyolcadik egymást követő hónapban tartózkodott az 50 pontos határ alatt.
"A gazdasági teljesítmény növekedésének akár csak minimális visszaállása is örvendetes hír, és azt sugallja, hogy az euróövezet megmenekülhet a recessziótól.
Az elmúlt hónapokban az inflációs nyomás jelentősen csökkent, a kínálati korlátok enyhültek, valamint az állami támogatások, az alacsonyabb árak és az enyhe tél mérsékelték az energiapiaci aggodalmakat. A javuló üzleti bizalommal együtt mindez erősíti a következő pár hónapban meginduló fellendülésbe vetett reményt" - kommentálta a felmérést Chris Williamson, az S&P Global Market Intelligence vezető közgazdásza.
Hozzátette: azonban korai lenne még figyelmen kívül hagyni az inflációs kockázatokat. Az emelkedő kamatlábaknak a gazdasági növekedésre gyakorolt hatását pedig majd csak a későbbiekben lehet felmérni, mert nagyon sok vállalat a pandémia során felhalmozott megrendeléseinek feldolgozásával foglalkozik.
"Egy robosztus fellendülés megindulásához a megrendeléseknek is növekednie kell, januárban azonban az új megrendelések tovább csökkentek" - figyelmeztetett. "Az majd a későbbiekben válik el, hogy a januárban tapasztalt szerény növekedés folytatódik-e, vagy a 2012-eshez hasonlóan törékenynek bizonyul és ismét teljesítménycsökkenésbe vált át" - fogalmazott.
Ezzel szemben Magyarország várhatóan erős recesszióba zuhan
Hazánkban a harmadik negyedévi 0,4 százalékos visszaesés után a negyedik negyedévben az előző negyedévhez képest 1,2 százalékos visszaesést valószínűsítenek a szakértők. Noha az utolsó negyedévre vonatkozó előzetes KSH-adatok csak február 14-én látnak napvilágot, annyi azonban szinte bizonyos, hogy Magyarország erőteljes recesszióba zuhan.
Ezzel szemben a hazai gazdaság várható visszaesése a jelenleg ismert adatok szerint a második legnagyobb lesz az unióban.
A legnagyobb negyedéves csökkenést Litvániában mérték, 1,7 százalékost, Ausztriában 0,7, Svédországban pedig 0,6 százalékost negyedéves alapon.