A szakértőknek nem okozott meglepetést, hogy kudarcba fulladt a bukaresti kormány kísérlete a vendéglátóhelyeken adott borravalók megadóztatására – derült ki a Maszol magyar nyelvű erdélyi hírportál beszámolójából. A román adóhivatal azt a feladatot kapta, hogy egy év alatt 100 millió lejt (77 milliárd forint) szedjen be ebből a forrásból. Ehelyett 2023 első felében csak 9,7 millió folyt be a költségvetésbe – idézte a hírportál a hivatalos statisztikai adatot.
A bukaresti parlament 2022 végén fogadta el azt a törvényt, amelynek alapján tízszázalékos személyi jövedelemadót kellene fizetni a borravalóként keletkező jövedelmek után. A törvényt megszavazó parlamenti képviselők szerint ez a pénzt elfogadóknak is jó, mert így a borravalót adók kártyával is kifizethetik ezt a pénzt. Emellett felvetették, hogy nő a pincérek, pultosok jövedelme, így könnyebben kaphatnak hitelt. Ezzel az érvvel az egyik probléma az, hogy a bankok ritkán adnak hitelt egy bizonytalan, változó, átláthatatlan jövedelemre.
Belátták, hogy nem kell erőltetni
A Deloitte tanácsadó cég szerint Romániában a borravaló teljes összege egy év alatt 750 millió és 1,5 milliárd lej között alakul (58–116 milliárd forint). A vendéglátósok és alkalmazottaik azért nem vallják be, mert amellett, hogy csökkenti az utóbbiak jövedelmét, még elkerülhető adminisztrációs terhet is okoz nekik.
A pénzügyminisztérium közleménye arra utal, hogy kezdik kapiskálni, mi a helyzet. A tárca ugyanis arra céloz ebben, hogy a borravaló adóztatásával kapcsolatos jogszabály alkalmazását nem fogják erőltetni.
Korábban is felmerült
Nem először szerette volna megadóztatni a borravalót a bukaresti kormány, 2015-ben már próbálkozott vele.
Eugen Teodorovici román pénzügyminiszter a borravaló megadóztatásáról rendezett egyik szakmai egyeztetést követően azonban bejelentette be, hogy eltörlik e pénzek 16 százalékos megadóztatását, mert nem lehet alkalmazni minden területen. Akkor egy hónapot élt a törvény.