1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A világgazdaság stagnálása, és az uniós problémák nem kedveznek a közép-kelet-európai régió országainak sem, ugyanakkor a régió kettészakadásáról még nem lehet beszélni. Magyarország esetében a kormányzat fiskális intézkedései nem párosultak a növekedés beindításával, így idén recesszióra, míg jövőre enyhe kizárólag export vezérelt növekedésre lehet számítani.

A Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Kutatóintézetének közép- és kelet-európai országokról szóló összehasonlító elemzése szerint a világgazdaság stagnálása, a pénzpiaci bizonytalanság és az Európai Unióval kapcsolatos strukturális és intézményi problémák nem kedveztek a felzárkózni kívánó térség számára. A válság után az optimista előrejelzések már 2010-re konszolidációt, majd növekedést vártak, ezzel szemben a térség országainak gazdaságai egy rövid ideig tartó fellendülést követően 2012-ben ismét lassúbb fejlődésre számíthatnak.

Az elemzés szerint a vizsgálatban szereplő 10 uniós tagország közel hasonló fejlődési trend mentén halad, azonban míg a régió kettészakadásáról nem lehet beszélni, eltérő teljesítményekről már annál inkább. A növekedési adatok versenyképességi különbséget mutatnak, elsősorban a vállalati szektor állapotával, a munkaerő mennyiségével, és minőségével, valamint a növekedéshez szükséges pénzügyi források meglétével kapcsolatban.

Szűkös évek előtt a lakosság

A régió gazdaságai a növekedés forrásainak tekintetében nagymértékben függnek az exporttól, mely alól egyedül a jelentős belső piaccal rendelkező Lengyelország és Románia a kivétel. A válság nagy vesztese az építőipar, amely egyszerre esett áldozatul az állami beruházások és a magánfogyasztás zsugorodásának. A fejlesztések további korlátja a hitelforrások szűkössége és egyes országokban a bankszektor igen rossz mutatói.


A régiót az elmúlt két évben alapvetően a közpénzügyi stabilizáció jellemezte, elsősorban az európai elvárásoknak megfelelően, így a tervezés során a fiskális célok a növekedési céloknál sokkal fontosabbak voltak. Az elemzés szerint a térség országai most a külső piacok bővülésétől függnek, amely a belső források szűkössége mellett, a lakosság számára újabb szűk esztendőket vetít előre, ha nem sikerül mobilizálni a növekedés belső tényezőit.

Magyarország legsúlyosabb társadalmi problémája a népességfogyás

Az MTA elemzése szerint Magyarország legnagyobb társadalmi problémáját a népességcsökkenés romló trendje jelenti. A népszámlálás alapján a lakosság 2,1 százalékkal csökkent a 2001-es népszámláláshoz képest, amely az előzetes adatok alapján 9 millió 982 ezer főt jelent. Tovább rontja a helyzetet, hogy a fiatalok egyre nagyobb aránya szeretne külföldön tanulni, illetve munkát vállalni.

További társadalmi kihívás a válság óta kétszámjegyűre nőtt munkanélküliség, valamint a rendkívül alacsony foglalkoztatottság. A legálisan foglalkoztattok aránya 2011-ben Magyarországon 55,8 százalék volt, miközben a hasonló népességű Csehországban 10 százalékponttal magasabb ez a ráta, a válság ellenére is. Magyarországon szintén gondot okoz a fogyasztás visszaesése/stagnálása, a teljes külső adósság rendkívül magas szintje, valamint a szegénység és a mélyszegénység jelensége, különösen egyes térségekben.

A válság előtt is voltak gondok

Az elhúzódó válság következményeként Magyarországon a tavalyi szerény növekedés után a GDP idén ismét zsugorodni fog. További problémát jelent, hogy a magyar gazdaság már válság előtt is gyenge volt, és a felzárkózás folyamata gyakorlatilag stagnált. A problémákat tovább súlyosbította, hogy az államadósság GDP-arányosan 80 százalék fölé emelkedett, valamint világossá vált, hogy a kormánynak a hiányt tartósan a GDP 3 százaléka alá kell szorítania.

A kormány az európai viszonylatban is magas újraelosztás mértékét fokozatosan csökkenteni kívánja, és alapvetően a közvetlen adók mérséklésével igyekszik támogatni a növekedést a magas jövedelemközpontosítás helyett. Az új intézkedések nagyobb részben, 2012-ben 58 százalékban, 2013-ban 53 százalékban tevődnek ki a kiadáscsökkentésből, és kisebb részben a bevételnövelésből.

Egyedül az export miatt növekedhetünk

Az elemzés szerint a kormány fiskális intézkedései egyelőre nem párosultak a növekedés motorjainak beindításával, annak ellenére sem, hogy a német gazdaság 2011-ben 3 százalékkal bővült. A magyar GDP 2011-ben még 1,7 százalékkal nőtt, de a gazdaság az idén recesszióba fordul, és 2013-ra is csak csekély 1 százalékos bővülés várható, amely kizárólag az exportnak lesz köszönhető.

A hazai gazdaság kilátásaival kapcsolatban az elemzés kiemelte, hogy 2012 közepén egy sor hátrány és rizikó is beazonosítható, miközben néhány kitörési pont is látszik. A gazdaság fellendülését visszafogó tényezők között említhető egyebek mellett a magas kamatszint, illetve a magas hozamfelár, az állandó árfolyam-ingadozások, a hitelezési tevékenység beszűkülése, az említett visszaeső beruházási kedv és az alacsony foglalkoztatottság, vagy a rendkívül nehezen áttekinthető adójogszabályok.

Mi jelenthet kitörési pontot?

A kitörési pontok közé sorolható ugyanakkor az exportstratégia tervezett megújítása, a nagyberuházások támogatása, a kohéziós politikai keretből a még fennmaradó 5500 milliárd forintos rész felhasználása, a cégeket terhelő bürokrácia fokozatos és jelentős csökkentése, vagy az egészségipar, illetve a zöld beruházások támogatása.

A belső tényezők mellett a kis és nyitott magyar gazdaság helyzetét továbbra is jelentősen befolyásolják a külső tényezők, elsősorban az európai konjunktúra alakulása, valamint az euróövezet, és benne a legproblematikusabb országok jövője.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG