Kedden a Magyar Nemzet szivárogtatta ki, hogy Varga Judit igazságügyi miniszter vezetheti a jövő évi európai parlamenti (EP-) választáson a magyar kormánypártok listáját. Laptársunk, az Mfor már akkor arról számolt be, a magyar összeférhetetlenségi szabályok miatt a miniszter asszonynak távoznia kell a tárca éléről, ha a strasbourgi ülésterem padsorait választja.
Szerdán pedig a kormányközeli lap interjút is közölt a politikussal, ahol ugyan közölte, a listavezetésről pártja elnöksége dönt, de kijelentette, július 31-vel lemond az igazságügyi miniszteri pozíciójáról. Mint fogalmazott,
„a 2024-es EP-választásnak most nagyon nagy a tétje: konzervatív fordulatot kell elérni az európai intézményekben, és ebben szeretnék aktív szerepet vállalni. Ez a feladat viszont, ahogyan miniszteri teendőim is, egész embert kíván.”
Hozzátette: jövőjét az EP-ben képzeli el.
Laptársunk, az Mfor megpróbált utánajárni, mi lehet a távozás hátterében, ugyanis – emlékeztetnek – a 2019-es EP-választás előtt Trócsányi László vezette a Fidesz listáját, aki ezzel párhuzamosan igazságügyi miniszteri teendőit is ellátta, és – Vargával ellentétben – csak a választás után, EP-képviselővé válásakor mondott le miniszteri pozíciójáról.
Az Mfor felidézi, ellenzéki politikusok szerint Varga Judit a Völner Pál korábbi miniszterhelyettes és Schadl György végrehajtói kamarai elnök neveivel fémjelzett korrupciós botrány miatt mond le, erre utal Ungár Péternek, az LMP országgyűlési képviselőjének és Donáth Annának, a Momentum EP-képviselőjének (Renew Europe képviselőcsoport) Facebook-bejegyzése is.
Laptársunk azonban megkeresett olyanokat, akik kapcsolatban állnak Varga Judit köreivel, és ők az Mfornak egymástól függetlenül és egybehangzóan azt állították,
inkább magánéleti ok állhat a szerepcsere hátterében.
Varga Judit ugyanis már tavasszal megerősítette, válófélben van, ám miniszteri teendői mellett kevés ideje jut gyermekeire. (Kérdés persze, hogy ebből a szempontból mennyivel lenne előnyösebb egy EP-képviselői poszt, amely állandó ingázást kíván meg Brüsszel és Budapest között – teszi fel a kérdést az Mfor.)
Laptársunk a Politicóra hivatkozva megjegyzi, Varga korábban magyar képviselők tanácsadójaként dolgozott az EP-ben, majd 2018-ban a Miniszterelnökség európai uniós kapcsolatokért felelős államtitkára, végül 2019-ben igazságügyi miniszter lett, ilyen minőségében pedig az Európai Bizottsággal vívott jogállamisági eljárásban és az uniós források megnyitásáért folyó csatákban vesz részt, Vargát emiatt jól ismerik Brüsszelben.
A Politico kormányközeli forrásra hivatkozva felveti, hogy az EP-listavezetői poszt után
Varga Juditot akár uniós biztosnak is jelölheti Orbán Viktor,
ám az Mfor emlékeztet, ez kockázatos, ugyanis Trócsányi László 2019-es jelölését sem fogadta el az illetékes uniós szerv.
Varga Judit utódjaként a magyar kormányfő már meg is nevezte Tuzson Bencét, aki eddig a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára volt.