4p
Az utóbbi pár évtizedben egyre gyakrabban fordul elő, hogy egy demokratikusan választott politikus egy előző, hasonlóképp választott vezető rokona, többnyire fia. Érdekes folyamat, hisz az örökletes hatalom rendszerétől nagy eredmény volt megszabadulni, igaz, akkor nem választás útján jött az utód.

Dinasztiák 3 kontinensen

Most Kanadában történt meg, hogy egy korábbi miniszterelnök, Pierre Trudeau fiát, Justin Trudeau-t választotta meg a nép miniszterelnökének. A szomszédos Amerikában is van már hagyománya a dolognak: az ifjabb Bush követte az idősebb Bush-t, és egy rokonuk most is versenyben van. Ugyanakkor a volt elnök, Bill Clinton felesége verseng most az elnökjelöltségért, és a merénylet áldozataként elhunyt Kennedy elnök testvére is indult egy későbbi választáson, meg is nyerhette volna, ha nem éri őt is merénylet.

Görögországban egy még összetettebb láncolat jött létre: egy nagypapa miniszterelnök után fia, majd unokája következett, persze nem közvetlenül egymás után. A Papandreu családról van szó, melynek legidősebb tagja, Georgios Papandreu többször volt miniszterelnök 1944 és 1965 között. Fia, Andreas a 80-as években volt hosszú ideig kormányfő, majd rövid ideig 1993-ban is. Az unoka, George, már apja kormányában miniszter volt, majd 2009-11 között volt miniszterelnök.

Pakisztánban egy korábbi vezetőt, a 70-es években hivatalban lévő Ali Bhuttót lánya, Benazir követte a 80-as évek végén, majd 1993-96 között. A szomszédos Indiában viszont anyát követte fia: Indira Gandhi  halála után fiát, Rajiv Gandhit választották meg miniszterelnöknek. A Fülöp-szigetek jelenlegi elnöke Benigno Aquino már negyedik leszármazottja egy politikus dinasztiának, közülük édesanyja, Corazon Aquino ugyancsak az ország elnöke volt.

Önmagában nem rossz

A példákat lehetne folytatni, látszik, hogy ez gyakran előforduló jelenség a demokráciában. Az a kérdés, hogy ez kedvező vagy kedvezőtlen, mik az okai, befolyásolja-e a demokráciát, és persze hogy mi várható most Kanadában.

A példákat elnézve, többnyire azért választják meg egy vezető leszármazottját, mert maga az eredeti vezető népszerű volt. Ebből persze nem adódik, hogy az ifjabb családtag is ugyanolyan jó lesz, de a néplélek hajlik ezt megelőlegezni neki, és ne feledjük, hogy ugyanúgy meg kell neki mérettetni, mint bármely más politikusnak. Ha tehát a híres ős ellenére az illető nem szimpatikus vagy elég felkészült önmagában, nem elég a dinasztikus név, a választók elfordulnak tőle.

Többször már ártalmas lehet

Úgy tűnik, hogy ahol egyszer zajlik ilyen jelenség, ott ebben semmi rossz nincs. Ha mégsem váltja be a reményeket a politikus-utód, a következő választáson ugyanúgy leváltható, mint bárki más. Probléma talán akkor van, ha megjelenik a harmadik generáció is, vagy más családban ismétlődne dinasztikus választás. Görögországban a harmadik Papandreu kormányzása már népszerűtlen volt, igaz, hogy az egybeesett az ország igen súlyos válságával, amiből azóta sem sikerült kimászni.

Amerikában a jelenlegi, közelgő elnökválasztás során vitákat kelt az, hogy vannak olyan jelöltek, akik újra egy dinasztikus választást jelentenének. Egyrészt van egy újabb Bush, de az igazán érdekes Clinton esete. Rendhagyó dologról van szó, hisz nem fia, lánya, netán testvére egy korábbi vezető politikusnak a jelentkező, hanem a házastársa. Ennek akár előnyei is lehetnek, Hillary Clinton esetében leginkább a férje mellett szerzett tapasztalatot szokták említeni, ami ráadásul külügyminiszterként rengeteget bővült később. Tulajdonképpen egyedül azért nehezményezik Clinton indulását, mert ez rövid időben belül a második „családi” elnökség lenne.

Nincs nehéz helyzetben

Kanadában semmi gond nem merül fel, az új miniszterelnök apja is népszerű volt, ráadásul Nixon amerikai elnök ha poénból is, de már csecsemőkorában utalt Justinra, mint leendő miniszterelnökre. A sors fintora, hogy Nixon a Watergate botrány miatt nem tölthette ki mandátumát.

Kanadában viszont a helyzet is kedvező a kormányzáshoz: nincsenek súlyosabb gondok, nem vár nehéz feladat az ifjú politikusra. Az ország egyetlen komolyabb hosszú távú problémája, a francia ajkú lakosság szeparatizmusa most épp nem játszik szerepet, miután korábban volt már két népszavazás, az első épp Pierre Trudeau idején.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lenyűgöző videó került elő Varga Judit, Rogán Antal és Gulyás Gergely közös múltjából
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 12:48
Magyar Péter vádjainak fényében a szereplők minden egyes arcrándulása egészen új értelmezést nyer.
Makro / Külgazdaság Valamit már mondott az ügyészségnek Varga Judit - kihallgatták a hangfelvétel ügyében
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 10:56
Elárulta az ügyészség, hogy berendelték a volt igazságügyminisztert a Magyar Péter vádjai kapcsán indult eljárás során.
Makro / Külgazdaság Hszi Csin-ping nem hagyja magát
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 09:06
És a kínai fejlődést sem engedi megállítani. Erről is beszélt a kínai vezető a holland miniszterelnökkel történt találkozója után.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hírt is kapott Orbán Viktor, itt vannak a friss adatok
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 08:30
A bruttó átlagbér már 600 ezer forint felett jár, 14,6 százalékos növekedéssel.
Makro / Külgazdaság Kitalálja, milyen nevek nem hangzottak el Varga Judit közel kétórás interjújában?
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 07:16
Sokat beszélt, de a lényegről kevesett mondott a volt miniszter.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor váratlanul felhívta Szijjártó Pétert, miközben interjút készítettünk a külügyminiszterrel
Csabai Károly - Wéber Balázs | 2024. március 27. 16:22
Nagyinterjút adott a Privátbankárnak a külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Ilyet is ritkán látni a benzinkutakon!
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:50
Az egyik drágul, a másik olcsóbb lesz.
Makro / Külgazdaság Hasít a svéd H&M ruházati cégóriás
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:20
Megugrott a svéd Hennes & Mauritz AB (H&M), a világ második legnagyobb divatáru-kiskereskedelmi láncának profitja a február végével záródott negyedévben.
Makro / Külgazdaság Ez történne, ha nálunk is euró lenne
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 13:27
Márciusban javult, három havi csúcsot ért el a gazdasági hangulatindex mind az EU-ban, mind az euróövezetben, a foglalkoztatási kilátások mutatószáma pedig magas szinten stabilan tartotta magát az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG ECFIN) szerdai jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Bécs? Budapest? Vagy Bukarest? Érdekes rangsor készült
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 11:12
A világ nagyvárosai éles versenyt vívnak azért, hogy magukhoz vonzzák a kezdő vállalkozásokat, amelyek nagyra nőve országaik gazdaságának jelentős szereplői és nem mellesleg adóalanyai lehetnek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG