4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az utóbbi pár évtizedben egyre gyakrabban fordul elő, hogy egy demokratikusan választott politikus egy előző, hasonlóképp választott vezető rokona, többnyire fia. Érdekes folyamat, hisz az örökletes hatalom rendszerétől nagy eredmény volt megszabadulni, igaz, akkor nem választás útján jött az utód.

Dinasztiák 3 kontinensen

Most Kanadában történt meg, hogy egy korábbi miniszterelnök, Pierre Trudeau fiát, Justin Trudeau-t választotta meg a nép miniszterelnökének. A szomszédos Amerikában is van már hagyománya a dolognak: az ifjabb Bush követte az idősebb Bush-t, és egy rokonuk most is versenyben van. Ugyanakkor a volt elnök, Bill Clinton felesége verseng most az elnökjelöltségért, és a merénylet áldozataként elhunyt Kennedy elnök testvére is indult egy későbbi választáson, meg is nyerhette volna, ha nem éri őt is merénylet.

Görögországban egy még összetettebb láncolat jött létre: egy nagypapa miniszterelnök után fia, majd unokája következett, persze nem közvetlenül egymás után. A Papandreu családról van szó, melynek legidősebb tagja, Georgios Papandreu többször volt miniszterelnök 1944 és 1965 között. Fia, Andreas a 80-as években volt hosszú ideig kormányfő, majd rövid ideig 1993-ban is. Az unoka, George, már apja kormányában miniszter volt, majd 2009-11 között volt miniszterelnök.

Pakisztánban egy korábbi vezetőt, a 70-es években hivatalban lévő Ali Bhuttót lánya, Benazir követte a 80-as évek végén, majd 1993-96 között. A szomszédos Indiában viszont anyát követte fia: Indira Gandhi  halála után fiát, Rajiv Gandhit választották meg miniszterelnöknek. A Fülöp-szigetek jelenlegi elnöke Benigno Aquino már negyedik leszármazottja egy politikus dinasztiának, közülük édesanyja, Corazon Aquino ugyancsak az ország elnöke volt.

Önmagában nem rossz

A példákat lehetne folytatni, látszik, hogy ez gyakran előforduló jelenség a demokráciában. Az a kérdés, hogy ez kedvező vagy kedvezőtlen, mik az okai, befolyásolja-e a demokráciát, és persze hogy mi várható most Kanadában.

A példákat elnézve, többnyire azért választják meg egy vezető leszármazottját, mert maga az eredeti vezető népszerű volt. Ebből persze nem adódik, hogy az ifjabb családtag is ugyanolyan jó lesz, de a néplélek hajlik ezt megelőlegezni neki, és ne feledjük, hogy ugyanúgy meg kell neki mérettetni, mint bármely más politikusnak. Ha tehát a híres ős ellenére az illető nem szimpatikus vagy elég felkészült önmagában, nem elég a dinasztikus név, a választók elfordulnak tőle.

Többször már ártalmas lehet

Úgy tűnik, hogy ahol egyszer zajlik ilyen jelenség, ott ebben semmi rossz nincs. Ha mégsem váltja be a reményeket a politikus-utód, a következő választáson ugyanúgy leváltható, mint bárki más. Probléma talán akkor van, ha megjelenik a harmadik generáció is, vagy más családban ismétlődne dinasztikus választás. Görögországban a harmadik Papandreu kormányzása már népszerűtlen volt, igaz, hogy az egybeesett az ország igen súlyos válságával, amiből azóta sem sikerült kimászni.

Amerikában a jelenlegi, közelgő elnökválasztás során vitákat kelt az, hogy vannak olyan jelöltek, akik újra egy dinasztikus választást jelentenének. Egyrészt van egy újabb Bush, de az igazán érdekes Clinton esete. Rendhagyó dologról van szó, hisz nem fia, lánya, netán testvére egy korábbi vezető politikusnak a jelentkező, hanem a házastársa. Ennek akár előnyei is lehetnek, Hillary Clinton esetében leginkább a férje mellett szerzett tapasztalatot szokták említeni, ami ráadásul külügyminiszterként rengeteget bővült később. Tulajdonképpen egyedül azért nehezményezik Clinton indulását, mert ez rövid időben belül a második „családi” elnökség lenne.

Nincs nehéz helyzetben

Kanadában semmi gond nem merül fel, az új miniszterelnök apja is népszerű volt, ráadásul Nixon amerikai elnök ha poénból is, de már csecsemőkorában utalt Justinra, mint leendő miniszterelnökre. A sors fintora, hogy Nixon a Watergate botrány miatt nem tölthette ki mandátumát.

Kanadában viszont a helyzet is kedvező a kormányzáshoz: nincsenek súlyosabb gondok, nem vár nehéz feladat az ifjú politikusra. Az ország egyetlen komolyabb hosszú távú problémája, a francia ajkú lakosság szeparatizmusa most épp nem játszik szerepet, miután korábban volt már két népszavazás, az első épp Pierre Trudeau idején.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG