4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Sziriza kormány 3 hónapos regnálása olyan zűrzavart hozott az ország számára, ami lassan már felülmúlja a 2-3 évvel ezelőttit, amikor végül összehozták a mentőcsomagot. A kormány több megegyezést aláírt európai partnereivel, ezeket nem tartotta be, a pénzt viszont várná, miközben csődbe vezeti országát.

A három hónapos pávatánc már lassan mindenkinek a könyökén jön ki, nem is írnánk róla, ha ez a hét nem lenne döntő az ügy szempontjából, ill. ha Putyin Oroszországa nem keveredett volna a történetbe. Pénteken ülnek össze az eurózóna pénzügyminiszterei, hogy döntést hozzanak. Az athéni kormány már rég át kellett volna, hogy adjon nekik egy elfogadható reformtervezetet, de ezt mindeddig elkerülte, és már csak 2-3 napig maradt rá ideje. A pénzügyminiszterek elszántnak tűnnek: nem akarják, hogy továbbra is bohócot csináljanak belőlük.

Most már döntés lesz

Két lehetőség van: a kedvező eset, ha a görögök az utolsó pillanatban beadják a derekukat. Ennek az lenne a logikája, hogy mégiscsak el akarják kerülni a csődöt, és akkor abbahagyják a kakaskodást. Ugyanakkor az eddigi viselkedésük alapján már egyre kevésbé számít erre bárki is.

A másik eset, hogy továbbra sem működnek együtt, 24-én eredménytelenül zárul a találkozó, és nem utalnak pénzt Athénnak. Ebben az utóbbi esetben már nincs is értelme újabb 2-3 napos, 1 hetes haladékokat adni, hisz eddig is ez történt, és nem lett eredménye. A görögök feltehetően még megpróbálnák majd kifizetni, amit kell, de a nyáron lejáró nagyösszegű IMF tartozással már nem fognak bírni. Az pedig maga az államcsőd, ami persze már korábban is bekövetkezhet, mert lehet, hogy már addig sem tudják kifizetni a lejáró állampapírokat, esetleg a béreket és nyugdíjakat.

Az orosz szál

A hétvégén felröppent a hír, hogy az oroszok átutalnának bő 3 milliárd eurót a görögöknek a Török Áramlat gázvezeték rajtuk áthaladó szakaszának építésére, és ezt nem kellene visszafizetniük, hanem a távoli jövőben levonják majd az őket megillető tranzitdíjból. A fő probléma ezzel az lenne, hogy a görögök ezt most azonnal elköltenék adósságfizetésre, utána már meg sem tudnák építeni a vezetéket, ráadásul ez csak pár hónapra elég nekik, utána további új hitel nélkül ugyanúgy csődbe mennek.

A dolog tehát nem oldana meg semmit, az oroszok is csak beleöntenének egy adag pénzt a feneketlen kútba. Hamar cáfolták is ezt az értesülést, és ha belegondolunk, tényleg nincs sok realitása, hogy ilyen ésszerűtlen lépést tenne Putyin. Ha valaki az EU és az IMF helyett akarná az országot finanszírozni, százmilliárdokat kéne előrántania a mellényzsebéből, és ilyen jelentkező nemigen akad.

A csőd módozatai

Nézzük meg, mi történik a csődeseménynél. Múlt héten felröppent egy másik hír is, miszerint készítenének egy vészforgatókönyvet, mely szerint az államcsőd úgy következne be, hogy Görögország megtartja az eurót. Erről aztán többet nem is lehetett hallani, valószínűleg ugyanúgy kacsa volt, mint az orosz hitel. Értelme ugyanis nincs, pontosabban közgazdaságilag kivitelezhetetlen megoldás. Ha az ország fizetésképtelen, de mégis euró a fizetőeszköz, akkor valaki eurót kell, hogy adjon neki a folyó fizetésekhez, vagy az adósságot engedik el, és akkor megvalósul, amit a Sziriza akar.

Az sem működik, hogy a bankok kapnak eurót, a pénzforgalom zajlik, de közben az államnak nincs pénze, tehát ő nem fizet. Ekkor a közalkalmazottak nem kapnak bért, a nyugdíjasok nyugdíjat. Ez nyilván fenntarthatatlan állapot, és akkor kénytelen a görög állam valami másban fizetni, vagyis ki kell bocsátania egy önálló valutát.

A nyári forduló

Döntő lesz a mostani péntek, izgatottan várjuk. Ha most meg is állapodnak, két hónap múlva újra egy kemény tárgyalás következik az új programról, de legalább addig lenne egy kis nyugalom, közben még akár parlamenti választásokat is tarthat az ország, sőt még az euróövezeti tagságról is tarthatnak egy népszavazást. Így igazán demokratikus lenne a megoldás, akár az eddigi programot, akár a Grexitet választják.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Akarja tudni a tutit? Ekkor lehet 415 forint egy euró!
Privátbankár.hu | 2024. november 27. 14:11
És akkor még az Erste elemzői optimistának tűnnek.
Makro / Külgazdaság Az uniós pénzek hiánya is bedöntheti a 2025-ös költségvetést – több kockázatra is rámutatott a Költségvetési Tanács
Privátbankár.hu | 2024. november 27. 13:16
Horváth Gábor a parlamentben hívta fel a kormány figyelmét a kockázatokra. Van belőlük bőven.
Makro / Külgazdaság Megalázó pofon érkezett a déli határon túlról Nagy Mártonnak
Privátbankár.hu | 2024. november 27. 12:14
Gyorsuló növekedést mértek a szomszédban – így is lehetne csinálni?
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentésekre készül a kormány? Azt már tudjuk, mit csinál szerda este Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2024. november 27. 11:29
Nem pihen a kormány, csütörtökön megtudjuk, mire jutottak. Azt viszont már most megtudtuk, mivel tölti a „melós nap” estéjét a miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Így kell? Törvénnyel tiltják ki a gyerekeket a közösségi médiából Ausztráliában
Privátbankár.hu | 2024. november 27. 10:28
Hatalmas többséggel fogadta el az ausztrál parlament a döntést, 16 éves kor alatt tilos lenne közösségi médiát használni, a platformok kapnák a bírságot.
Makro / Külgazdaság Amiről tájékoztatnak a tőzsdei kibocsátók és amiről nem, pedig kellene
Dr. Bodnár Éva | 2024. november 26. 13:51
A közösségi média segítségével egyre gyorsabban közzétehetik a tőzsdei cégek a befektetők számára fontos információkat. De vajon elegendő-e itt megtenniük, és milyen adatokat, információkat, kell kötelezően nyilvánosságra hozniuk hivatalos felületen akár rendszeresen, akár eseti jelleggel?
Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc padlógázzal nyomul az agráriumban
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:07
A felcsúti milliárdos nem foglalkozik hangfelvételekkel, hanem azt csinálja, amihez nagyon ért: vagyonkezelő céget alapít. Ebből sosem lehet elég.
Makro / Külgazdaság Nagy a baj: Németországban érik a gazdaságpolitikai fordulat
Káncz Csaba | 2024. november 26. 09:32
Súlyos helyzetbe került a német gazdaság, ezért Friedrich Merz CDU vezető kész az adósságfék reformjára, ha jövő februárban átveszi a kormányrudat. De az adósságot a jövőben csak beruházásokra lehet felhasználni, szociális kiadásokra nem. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Trump végre kiterítette kártyáit – itt vannak az első konkrét lépések
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 06:29
Donald Trump bejelentette: jelentős vámokat vet ki az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerére, Kanadára, Mexikóra és Kínára.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG