7p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Gyorsan közeledik az Egyesült Államok elnökválasztásának időpontja, az első elnökjelölt-vitán már túl is vagyunk, a választást pedig november 8-ára tűzték ki. A demokraták jelenleg mind országosan, mind az egyes államokban kis előnnyel vezetnek. A GDP egyenletes ütemben növekszik, a munkanélküliség történelmi mélyponton van, a reáljövedelem emelkedik.

Felmerül a kérdés: ha nem a gazdaság a 2016-os elnökválasztás fő témája, akkor mire figyeljenek a befektetők? A Fidelity International szakértői erre adnak választ.

A kulcskérdés az, hogy hogyan csapódik le a republikánusok népszerűségének országos növekedése az egyes államokban és az elektori kollégiumban leadott szavazatok számában. A friss közvélemény-kutatások szerint Trumpnak mind a 29 maradék „hintaállamot” (swingstates) maga mellé kell állítania, és meg kell nyernie legalább egy bizonytalan demokrata államot ahhoz, hogy győzni tudjon. Jelenleg 39 százalék az esélye annak, hogy ez sikerül neki.

A korábbi választások alkalmával erős volt a korreláció a bizonytalan államok gazdasági teljesítménye és szavazatuk iránya között: a javuló tendenciát mutató államok általában a status quo mellett szavaztak. Azonban kiderül, hogy ez már nincs így: bizonyos államok (pl. Florida) napjainkban a republikánusok felé hajlanak, annak ellenére, hogy jelenleg demokrata államként nyújtanak jó teljesítményt. Ebből adódóan a választás kimenetele mind kiszámíthatatlanabbá válik.

Protekcionizmus

Ez a 2016-os választás egyik legtöbbet emlegetett kifejezése, de vajon mitől vált a protekcionizmus ilyen kiemelt témává? A globalizáció és az annak nyomán megvalósult szabad kereskedelem és a munkaerő szabad áramlása hozzájárult az életszínvonal emelkedéséhez, de a folyamat kedvező hatásaiból nem feltétlenül részesedett mindenki egyenlően.

A fejlett országok alsóbb rétegeinek bére általában lassabban nőtt, mint a legjobban keresőké: az 1. grafikonból kiderül, hogy háztartások bevételének mediánja folyamatosan nőtt, de a legjobban kereső 1% egyre nagyobb mértékben részesedik ebből a növekményből. Mivel nőtt az egyenlőtlenség érzete és egyre többen félnek attól, hogy az olcsó külföldi munkaerő miatt a hazai lakosság elveszíti a munkáját, sokan úgy érzik, a politika „hátrahagyta őket”.

Ezt az érzést mindkét jelölt meglovagolta, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy mindketten zászlajukra tűzték az amerikaiak munkahelyének védelmét és a szabadkereskedelmi megállapodások érvényességének korlátozását. Persze a politikusok könnyen dobálóznak a protekcionizmus szóval, de ha meg is valósítják, annak súlyos hatásai lehetnek mind az Egyesült Államok, mind a világ kereskedelmére, ezért ez egy olyan kockázati tényező, melyet nem szabad félvállról vennünk.

Peter Khan – Global Credit and HighYield

Gyakran hallani, hogy ha a Fehér Ház és a Kongresszus nem azonos politikai oldalon áll, az megvédi a magánszektort a kormányok túlbuzgóságától – de Khan abból indul ki, hogy tartós politikai patthelyzetre kell felkészülnünk. Mindkét jelölt egyetért abban, hogy további lendületet kell adni a banki hitelezés bővítésének, de a megvalósulás módja és az ágazat jövője a törvényhozásnak a pénzügyek alakításában játszott szerepéről alkotott eltérő elképzeléseiktől függ majd.

A figyelem a gyógyszergyártó cégekre terelődött, mivel a gyógyszerárak központi témává léptek elő. A kötvények már beárazták az árplafonok által jelentett kockázatok jó részét, de tekintettel az ágazat erős lobbi potenciáljára, a Fidelity nem számít jelentős változásokra, és ki fog használni minden vételi lehetőséget. Az égetően szükséges infrastrukturális kiadások a győztes személyétől függetlenül igazi áldást jelenthetnének az építőipar számára. Az persze még nem tudható, hogy milyen politikai irányelvek mentén születnek az új jogszabályok, ezért felülsúlyozottak a választási körforgástól független, nem ciklikus ágazatokban.

Steve Ellis – Emerging Market Debt

A feltörekvő piaci team számára az amerikai elnökválasztás másodhegedűs szerepet játszik a Fed rövid távú intézkedései és az azok által a dollár erejére gyakorolt hatások mögött. A mindkét jelölt által hangoztatott protekcionista retorika ugyanakkor komoly lefelé mutató kockázatot jelent a feltörekvő piacokra nézve, mivel az elmúlt húsz évben ezek növekedésének jelentős része a kereskedelmi korlátozások feloldásának és a tőkepiacok globalizálódásának volt köszönhető.

A protekcionista tervek fő vesztese Mexikó lehet, és a NAFTA újratárgyalására vonatkozó fenyegetések hatására máris romlott a peso teljesítménye. Ha nem sikerül ratifikálni a Csendes-óceáni Partnerségi Megállapodást (TPP), az komoly károkat okozhat a délkelet-ázsiai országoknak, például Vietnámnak és Malajziának. A nyílt sisakos kereskedelmi háború kockázata a Fidelity szerint alacsony, még akkor is, ha a Fehér Ház és a Kongresszus is ugyanazon a politikai oldalon állna, de az erősen protekcionista politika nagyon is valós kockázatot jelent. Ezért a Fidelity totalreturn alapokban alulsúlyozottak a helyi valutában jegyzett devizaárfolyam-kockázatok, és felülsúlyozottak a hitelek terén – elsősorban a védekező jellegű, magas meggyőződési szintű papírokra összpontosítanak.

Tim Foster – Global Inflation-Linked Bonds

A szalagcímekben legtöbbször említett kockázatot a dollár gyengesége jelenti, és az, hogy a protekcionizmus megerősödése és a kereskedelmi megállapodások felbontása felsrófolhatja az amerikai fogyasztók által fizetendő árakat. A Fed szintén fontos szerepet játszik, mivel a további kamatemelések elodázása a dollár gyengülését és az infláció felpörgését eredményezhetné. Ugyanakkor a dolláron kívül más nem jelent komoly veszélyt az inflációs előrejelzés megvalósulására. Ami az energiahordozókat illeti, egyik jelölt sem rendelkezik markáns kőolaj-termelési vagy zöldenergia-stratégiával.

A szövetségi bérminimum növelése felfelé nyomhatná az inflációt, de ahogy az Egyesült Királyság példáján is láthattuk, a munkaadók megtalálják a módját, hogy csökkentsék a kiegészítő juttatásokat, így csökkentve a bérköltségüket, így a végső hatás meglehetősen bizonytalan.

A bevándorlás korlátozásának fordított hatása lehet: a kevesebb munkavállaló nagyobb bérnyomást eredményez, de potenciálisan csökkenti a fogyasztók számát is, ezért a végső hatás itt is nehezen számszerűsíthető. Összefoglalva: a választás rövid távon nem fenyegeti a Fidelity befektetési filozófiájának érvényességét, és az USA-ra kiegyensúlyozott inflációval rendelkező, fundamentálisan olcsó országként tekint.

Rick Patel – Global and US Aggregate Bonds

Az államkötvények piacát a Fed és a Bank of Japan közelgő ülése és az ott születő pénzpolitikai döntések fogják meghatározni. A hosszabb távú növekedési kilátások nem annyira a választás eredményétől, hanem a fundamentális gazdasági adatoktól függenek majd, de ha a piac kormányzati bizalma alacsony, akkor számítani lehet a növekedési kilátások csökkenésére, az államkötvények ralijára és a dollár megerősödésére – a befektetők így keresnék a biztos menedéket.

Másfelől az infrastrukturális beruházások mindkét fél által kilátásba helyezett felpörgetése a görbe meredekebbé válását idézheti elő, hiszen nőne a kibocsátott államkötvények volumene, de ez attól függ, hogy sikerül-e a költségvetési reformot keresztülvinni a várhatóan republikánus többségű Kongresszuson. Az USA gazdaságának alakulását végső soron az USA gazdasági folyamatainak alakulása, a világgazdaság helyzete és a Fed intézkedései fogják meghatározni.

A Fidelity felkészült a hozamgörbe meredekségének növekedésére, de a protekcionista irányelvek hatásai által jelentett kockázat fedezése céljából némi reál futamidejű pozíciót is vállal.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mikor lesz Rogán-per vagy felcsúti per? Ligeti Miklós a Rogán-botrányról és az elszámoltatás buktatóiról
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. január 18. 10:37
Orbán Viktornak is helye lenne azon a szankciós listán, amelyre Rogán Antalt feltették? Bíróság elé állhat a NER legnagyobb hatalmú minisztere? Ligeti Miklóst, a Transparency International jogi igazgatóját ezeken a kérdéseken túl egy esetleges Magyar Péter-kormány lehetőségeiről is kérdeztük az elszámoltatás és a felelősségrevonás területén a Klasszis Podcast friss adásában.
Makro / Külgazdaság GDP, olajár, infláció: kijött az IMF jóslata
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 15:46
A tavaly októberben vártnál 0,1 százalékponttal gyorsabban, 3,3 százalékkal nő idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken kiadott prognózisa szerint. A jövő évre vonatkozó 3,3 százalékos GDP-növekedési várakozás nem változott. Tavaly a globális gazdaság 3,2 százalékkal nőtt.
Makro / Külgazdaság Visszavágták az osztrák GDP-előrejelzést
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 14:31
Lefelé módosította 2029-ig terjedő osztrák GDP-növekedési előrejelzését a Wifo gazdaságkutató intézet pénteken publikált prognózisában.
Makro / Külgazdaság A fővárosi csatornákat is meghódítja Csányi Sándor cégbirodalma
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:55
A milliárdos bankvezér érdekeltségének az ellenzéki vezetésű fővárosi önkormányzattal lett közös biznisze.
Makro / Külgazdaság Infláció: drágul a benzin, így minden drágább lesz
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:32
Szombaton tovább emelkednek a kutak nagykereskedelmi árai.
Makro / Külgazdaság Nyereséges, de kockázatos, amit a magyarok az orosz energiahordozókkal tesznek
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:03
Az újabb szankciók komoly kihívás elé állíthatják az oroszokat, tovább nehezedhet az energiahordozók importja. A háborús agresszor országnak közben égető szüksége lenne a bevételekre a harcok folytatásához.
Makro / Külgazdaság Hűtlen kezelés? Megszólalt az Integritás Hatóság gyanúsított elnöke
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:45
Bíró Ferenc szerint az ügyészségi eljárás volumene és időtartama is indokolatlan volt.
Makro / Külgazdaság A kínai édesítő tönkreteszi az európai ipart, visszamenőleg is büntettek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 17:33
Az EU dömpingellenes vámokat vetett ki az ázsiai országból behozott eritritolra, ami sokáig érvényben marad.
Makro / Külgazdaság Magyar cég is megnyalná a sóbizniszt Romániában
Bózsó Péter | 2025. január 16. 15:21
A Salrom romániai monopóliumát két új cég akarja megtörni – az egyiket Magyarországról irányítják.
Makro / Külgazdaság Az üzemanyag-fogyasztás 2024-es számai nem derűsek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 14:45
Tavaly 0,5 százalékkal több motorbenzin és 1,4 százalékkal kevesebb gázolaj fogyott a kiskereskedelmi forgalomban, mint 2023-ban, így az üzemanyag-fogyasztás átlagosan 0,6 százalékkal csökkent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG