5p
Nagyon régen látott ekkora konfliktust a Perzsa-öböl, mint amibe most Szaúd-Arábia hajszolta a térséget. Nem kizárt, hogy Katar izolálása akár fegyveres konfliktushoz is vezethet, azonban egyelőre még óvatosak a felek. Mindenkinek vannak még kijátszatlan lapjai, de az igazi kérdés az, mennyire szánták el magukat a szaúdiak Katar megregulázására.

Egy emberként hördült fel hétfőn a világ, amikor öt arab állam bejelentette: minden kapcsolatot megszakít Katarral, amelyet a terrorizmus erőteljes támogatásával vádolnak. Az Egyesült Arab Emírségek, Egyiptom, Bahrein, Jemen és Szaúd-Arábia döntése akár háborúba is sodorhatja a térséget. De miért érdekük az egyensúly megbontása?

Szaúdi törekvések a háttérben?

A drasztikus lépést - amellyel elvágtak minden szárazföldi, légi és vízi kapcsolatot - hivatalosan a meghatározó katari támogatásokkal indokolják, amelyeket különféle terrorszervezetek kaptak az Iszlám Államtól kezdve az al-Núszra Fronton át a Jemenben harcoló húszi lázadókig.

Az Arab Tavasz után ugyanis Katar volt a Perzsa-öböl-menti olajkirályságok közel egyetlen országa, amely a monarchiákkal szemben azokat az újból felbukkanó iszlamista erőket (mint például a Muszlim Testvériséget) támogatták, amelyek erős ellenzéket jelenthetnek a politikai színtéren. Ezzel viszont keményen rátapostak az Öböl Menti Együttműködési Tanácsot is vezető Szaúd-Arábia tyúkszemére. Az ország külpolitikai törekvéseit és befolyásszerzését ez a lázadó magatartás jelentősen aláásta, hiszen Katarnak mindig nehezére esett elfogadni a szaúdiak vezető szerepét a térségben.

Rijád most úgy vádolja terrorizmus támogatásával Katart, hogy közben a kicsiny, ám mérhetetlenül gazdag ország is tagja az Arab Ligának, és részese éppen annak a koalíciónak, amely az Iszlám Állam és a Jemenben harcoló húszik ellen is szövetkezett. Szaúd-Arábia és szövetségesei mégis tényként állítják, hogy Katar igazából a húszik mögött is álló Irán szekerét tolja. Valószínűleg éppen ez a mostani konfliktus igazi oka is, hiszen Szaúd-Arábiának Irán maga a megtestesült gonosz, amely fenyegeti a jól felépített dominanciáját.

Ez volt a tökéletes alkalom, de mi jön most?

A gyújtópont minden esetre az volt, amikor állítólagos hackerek feltörték a katari hírügynökség rendszerét és az Irán-ellenes politikát és Donald Trumpot ellenző szavakat adtak a katari emír, Tamim ibn Hamad ibn Halífa Al Táni sejk szájába. Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek tényként könyvelték el és lecsaptak a megszorongatás lehetőségére, pedig Katar azonnal cáfolt és közölte, hackertámadás áll a hamis hírek mögött.

A legrosszabbtól tartanak a katariak: a nagy szakítás hírére elözönlötték a boltokat és áruházakat a katari lakosok. Mindenki attól tart, hogy az elhúzódó konfliktus, a kapcsolatok megszakítása élelmiszerhiányhoz vezet majd, mivel egyedül a szaúdiakon keresztül tudnak élelmet importálni a szárazföldön, azt is a szövetség többi tagjától.

Egyelőre csak nagyon kevés szakértő mer konkrét jóslatokba bocsátkozni Katar jövőjével kapcsolatban, az viszont bizonyos, hogy egy ekkora állam nem tudná felvenni a harcot Rijáddal és szövetségeseivel, ha összecsapásokig mérgesedne a viszony. Szaúd-Arábia és szövetségeseinek célja, hogy minél inkább elszigeteljék az országot, persze kérdés, hagyja-e idáig fajulni az eseményeket a mindkét féllel kifizetődő kapcsolatot ápoló Egyesült Államok. Donald Trump ugyan a múlt hónapban a szaúdi politika támogatásáról beszélt rijádi látogatása során, ám Katar szintén fontos partnere a szuperhatalomnak: a legnagyobb katonai bázisa a katari Al Udeidben található, amely az egyik legfontosabb bázisa a terrorizmus elleni küzdelemben.

Törökország viszont egyértelműen Katar mellett áll, illetve Oroszország és Kína is fontos energetikai partnere az országnak, így nagyon nehéz dolga lesz Szaúd-Arábiának, ha izolálni akarja az olajmonarchiát főleg úgy, hogy ha valóban olyan jó a viszony, akár Irán is besegíthet a "biztonságpolitikai kérdések újratárgyalásába". Irán tekintetében viszont úgy tűnik, rátalált a közös hangra Mohamed bin Zayed, Abu-Dzabi koronahercege és a szaúdi fiatal titán, Mohamed bin Szalmán herceg, akik egyaránt sarokba szorítanák a közös ősellenséget, a feszültség tehát nagyobb a térségben, mint mostanában bármikor.

2014-ben még mosolygós volt a viszony, most bármikor egymás torkának eshetnek. EPA/RAED QUTENA

Mi lesz az olajjal és az OPEC-megállapodással?

Mindazonáltal a szemben álló felek egyaránt óvatosan viselkednek, és fel tudják mérni a radikálisabb lépések következményeit. Erre számít az Erste Befektetési Zrt. olajipari szakértője, Pletser Tamás is, aki blogjában arról ír, hiába a síita-szunnita ellentét, a pénz szaga mégis erősebb: nem fogják se a szaúdiak, se Katar se Irán, se Irak felrúgni az OPEC-megegyezést, mivel minden félnek az az érdeke, hogy tovább nőjön az olajár, hiszen a 50 dolláros Brent ár még mindig nem elég magas. A szakértő azonban arra is számít, hogy ezek a feszültségek előbb vagy utóbb szétfeszítik az OPEC-et, amint az árak normális szintre emelkednek.

(A cikkhez forrásként felhasználtuk: Washington Post, CNN, Magyar Nemzet, Erste Research)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság „Nem vagyok biztos benne, hogy megvan az a 280 milliárd forint” – milyen csontvázak vannak Matolcsy György szekrényében?
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:35
Úgy tűnik, szabad elvonulást engedélyezett Matolcsy Györgynek Orbán Viktor, cserébe a távozó jegybankelnök is szépeket mond róla búcsúzóul. De mi van, ha esetleg mégis megkapargatják kicsit az ügyeit, például a a Kúria és az Alkotmánybíróság döntése szerint „közpénz-jellegüket el nem vesztett” milliárdokat kezdik keresni?
Makro / Külgazdaság Több tucatnyian kerültek kórházba romlott osztriga miatt
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:05
Több mint 80 beteg lett rosszul, miután nyers osztrigát ettek a Los Angeles-i étterembemutató rendezvényén. 
Makro / Külgazdaság Egy napja nem kap olajat több uniós ország sem a Barátság vezetéken keresztül
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:35
Magyarország is érintett, de a vezetéket üzemeltető orosz cég nem reagál.
Makro / Külgazdaság 4122 milliárdos hiánycéllal, 100 milliárdos tartalékkal vág bele Magyarország 2025-be – megszavazták a költségvetést
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 12:22
Megszavazták a jövő évi költségvetést, vajon utoljára még jól számolt Varga Mihály?
Makro / Külgazdaság Karácsony előtt még jön egy kellemetlen meglepetés a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:56
Szombattól változás jön az üzemanyagáraknál.
Makro / Külgazdaság A miniszterelnök szerint is bajban leszünk, ha januárban nem lő ki a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:48
Repülőrajtot kell venni 2025-ben, ez a siker kulcsa Orbán Viktor szerint. Donald Trump miatt is aggódik a kormányfő, derült ki pénteki rádiós megszólalásából.
Makro / Külgazdaság Mekkora fizetésre számíthat Magyarországon jövőre az átlagember?
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:30
Jelentős emelkedést mutatnak a magyarországi fizetések. Ahogy a reálbérmutató is szépen nőtt, amire nagy szükség is volt a tavalyi esés után. 
Makro / Külgazdaság Ingyenes lesz a tömegközlekedés Budapest „testvérvárosában”
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:58
Szerbia fővároságban, Belgrádban 2025 első napjából kezdve ingyenesen lehet majd utazni a tömegközlekedésen. A város lakossága szempontjából akkora, mint Budapest.
Makro / Külgazdaság Egy sor kockázattal kell számolni 2025-ben is
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:44
Együttműködés, elszántság, higgadtság – a világgazdasági szereplők részéről ezek szükségesek ahhoz, hogy visszatérjünk a fenntartható növekedési pályára – állapítja meg friss előrejelzésében a KPMG. A cég várakozásai szerint a globális GDP 2025-ben enyhén, 3,2 százalékkal emelkedik, az infláció pedig 3,5 százalékra csökken. A geopolitikai kockázatok azonban továbbra is magasak. Az Egyesült Államok választások utáni politikája, illetve a közel-keleti, valamint az ukrajnai konfliktus lesz komoly hatással a növekedésre.
Makro / Külgazdaság Kardot ránt a román kormány a magyar „lopakodással” szemben?
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:02
A román kormány nem igazán van elragadtatva attól a lehetőségtől, hogy az MVM megvegye az egyik legnagyobb romániai energiaszolgáltató céget.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG