
Jön az 1 százalék alatti alapkamat?
A hét befektetői szempontból legfontosabb eseménye a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának keddi kamatmeghatározó ülése lesz. Az előző kamatdöntő ülésen, április 26-án az elemzői várakozásoknak megfelelően újabb 15 bázisponttal 1,05 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot a tanács; a folytatással kapcsolatban azonban megoszlanak az elemzői vélemények.
Magyarországi bankok szakértői szerint a következő hónapokban a jegybank tovább csökkenti az alapkamatot, egyes elemzők szerint akár 0,75 százalékig, vagy az alá. Londoni pénzügyi elemzők úgy vélik, a legutóbbi kamatdöntéshez fűzött közlemény a vártnál kissé óvatosabb hangvételű, és ez akár arra is utalhat, hogy az MNB enyhítési ciklusa a közeljövőben befejeződik.
A jegybank április 28-án tartott szakmai háttérbeszélgetésén a Privátbankár.hu is részt vett; Nagy Márton alelnök itt arról beszélt, hogy a most zajló kamatcsökkentés várhatóan nem fog már sokáig tartani, egy-két csökkentésre van kilátás. Ez azt jelenti, hogy a jegybanki alapkamat jó eséllyel 1 százalék alá csökken, de nem megy mélyen az alá, vagyis a zéró kamat réme nem fenyeget minket.
Mennyit vásároltunk, amikor még zárva voltak a boltok vasárnap?
Szerdán közli a Központi Statisztikai Hivatal a részletes márciusi kiskereskedelmi adatokat. Az előzetes számok szerint márciusban árnyalatnyit lassult a kiskereskedelmi forgalom éves növekedési üteme, a naptárhatástól megtisztított adat szerint a bolti forgalom volumene 4,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit az előző havi 6,6 százalék után.
Mennyi kell még az 1 millió munkahelyhez?
Csütörtökön a február-áprilisi munkaerőpiaci adatokat publikálja a statisztikai hivatal.
Az első negyedévben, január-március során tovább nőtt a foglalkoztatottak száma, és 145 ezerrel többen dolgoztak, mint egy évvel azelőtt. Lázár János egyébként nemrég úgy számolt: a Fidesz által ígért 1 millió új munkahelyből 500 ezer már megvan.
A 15-64 éves korosztályban a foglalkoztatási ráta 65,1 százalékra emelkedett, a tavalyi év utolsó negyedévében regisztrált 64,8 és az egy évvel korábbi 62,4 százalékról.
A munkanélküliség ugyanekkor 6,1 százalékos volt a 15-64 éves korosztályban, ami további csökkenés az előző negyedévi 6,2 és az egy évvel korábbi 7,8 százalékossal összehasonlítva. a 15-74-es korosztályban 6 százalékos a munkanélküliség.