A görög Kathimerini nevű vezető napilap jelentése szerint az elmúlt napok görög mentőcsomag tárgyalásainál Spanyolország gyakorolta a legkeményebb nyomást Athénra. A spanyol gazdasági miniszter, Luis de Guindos határozottan Wolfgang Schäuble oldalára állt és követelte a görögöktől a megszorítási kurzus betartását. Guindosz jól kiismeri magár a csődök világában: a politikai karrierje előtt a Lehman Brothers befektetési bank spanyol vezetője volt. Guindost favoritként emlegetik Jeroen Dijsselbloem utódjaként, aki még ebben az évben visszalép az eurócsoport elnöki tisztségétől. Guindos szóvivője kijelentette, hogy Spanyolországnak saját belpolitikai helyzetét is figyelembe kell vennie, amikor állást foglal a Trojka-programmal kapcsolatban.
Guindosz gazdasági miniszter (balra) eligazító beszélgetés közben Varufakisz görög pénzügyminiszterrel |
A spanyol hagyományos pártok rendkívül idegesek az idei év végén tartandó általános választások miatt. A radikális baloldali proteszt-párt Podemos vezeti a közvélemény-kutatásokat és a Szirizához rendkívül hasonlatos programmal rendelkezik. Nem meglepő, hogy a Podemos szerint a megszorító kurzust Európában azonnal abba kell hagyni.
Politikai dominók
Nem Spanyolország az egyetlen euró-tagállam, ahol jelenleg drámai belpolitikai fejlemények zajlanak. Több EU tagállamban euró-szkeptikus vagy radikális pártok törtek elő és alakították át a politikai spektrumot. Valójában a francia Front National előretörése okozza a legnagyobb fejtörést az euróövezet politikai vezetőinél: Marine Le Pen a párizsi terrormerénylet után is biztosan vezeti a közvélemény-kutatásokat. A szocialista Francois Hollande elnöknek a jelen állás szerint esélye sincsen az euró-ellenes és Moszkvától hitelt is elfogadó Front National-lal szemben.
Az euró-szkeptikusok és a megszorítás-ellenesek előretörése (Deutsche Bank Research grafika) |
Ezért is olyan elszánt és zárt alakzatban mozgó Athénnal szemben az euró-csoport az elmúlt napokban és hetekben: politikai gátszakadástól tartanak az euró-övezet belső magját képező államainál is!
Washington Moszkvára figyel, nem enged belső vitákat
Az euró-övezet gazdaságpolitikai fejleményeit az Egyesült Államok is árgus és aggodalmas szemekkel figyeli. Az amerikaiak most egy egységes európai partnert szeretnének látni a Moszkva elleni geopolitikai érdekek érvényesítésekor. Washington a NATO-t egységes tömbként kezeli és emiatt határozottan elutasítja Athén kilépését az euró-övezetből.
Jack Lew amerikai pénzügyminiszter a múlt héten hívta fel görög kollégáját és a felszólította, hogy konstruktívan álljon hozzá az európai partnerekkel és az IMF-el folytatott tárgyalásaihoz. Az USA bejelentette, hogy a minden tárgyalófélre nyomást gyakorolt a megegyezés érdekében, mert a jelenlegi bizonytalanság „nem jó Európa számára”.
Káncz Csaba jegyzete