"Annyira leszünk készek előrelépni az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolataink helyreállításában és fejlesztésében, amennyire az amerikai partnereink készek lesznek" - jelentette ki a szóvivő.
Peszkov emlékeztetett rá, hogy Putyin több ízben is kifejezte Moszkva érdekeltségét a kétoldalú kapcsolatok fejlesztésében. A kérdésre, hogy Washingtonnak kell-e megtennie az első lépést a viszony helyreállítása érdekében, Peszkov kijelentette: "Itt inkább a politikai akarat megléte a fontos".
Putyin nyíltan nem foglalt állást egyik elnökjelölt mellett sem, ugyanakkor többször is pozitívan nyilatkozott az általa személyesen nem ismert Donald Trumpról. Méltatta, hogy a republikánus elnökjelölt konstruktív együttműködésre törekedne Moszkvával. Vlagyimir Putyin úgy vélekedett, hogy Trump a hagyományos republikánus értékrendet követő választói réteget, az átlagjövedelmű átlagembereket képviseli, akik belefáradtak az évtizedek óta hatalmon lévő elitbe. Az orosz elnök pozitív jelzőkkel illette Trumpot, kijelentve, hogy extravagáns stílusának célja az egyszerű szavazók megszólítása, ugyanakkor elutasította azt a feltételezést, hogy ő lenne a favoritja.
Hillary Clintonról, aki külügyminiszteri minőségében nem egyszer találkozott vele, Putyin többször nyilatkozott kritikusan, de volt, amikor méltatta a konstruktív hozzáállását. Az orosz vezető annak idején élesen reagált arra, hogy Clinton az amerikai diplomácia vezetőjeként 2011 decemberében már azelőtt leszögezte, hogy az orosz parlamenti választások nem voltak tisztességesek és igazságosak, hogy megkapta volna az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalának jelentését.
Az orosz elnök többször valótlannak minősítette azokat a Washingtonban, főleg a demokraták részéről megfogalmazott vádakat, melyek szerint Moszkva beavatkozik az amerikai elnökválasztási küzdelembe.
"Valaki tényleg azt gondolja, hogy Oroszország valahogy befolyásolni tudja az amerikai nép választását? Amerika talán valami banánköztársaság? Amerika nagyhatalom. Ha nincs igazam, javítsanak ki, legyenek szívesek" - mondta.
Maria Olson, az Egyesült Államok moszkvai nagykövetségének szóvivője kedden közölte, hogy a képviselet jegyzéket kapott az orosz külügyminisztériumtól, mert korlátozták az Egyesült Államokban szolgálatot teljesítő, a voksolást megfigyelni kívánó orosz diplomatákat amerikai választóhelyiségek megközelítésében. Olson alaptalannak minősítette az orosz vádat. Mint mondta, az oroszoknak felajánlották, hogy csatlakozzanak az EBESZ-tagállamok megfigyelői csoportjaihoz, Moszkva azonban nem nevezte meg delegáltjait. Rámutatott, hogy az Egyesült Államok több államának hatóságai megkövetelik, hogy a külföldi megfigyelők egyenesen hozzájuk forduljanak választások idején, ezért - ha ezt orosz részről megtették - a döntés az adott szövetségi államok hatáskörébe tartozik.
Dmitrij Peszkov kijelentette, hogy a tiltakozó jegyzékben egyúttal nemkívánatosnak minősítették a jövőbeni oroszországi választások amerikai diplomaták általi megfigyelését. Marija Zaharova, az orosz külügyi tárca szóvivője hétfőn közölte: az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda ügynökei a texasi Houstonban feltartóztatták az orosz főkonzulátus egyik munkatárásnak gépkocsiját. Az ügynökök állítólag azt "sugalmazták", hogy a választásokat nemcsak megtekintenie nem szabad, de arra gondolnia sem. Zaharova állítása szerint az eset nem volt egyedi. A szóvivő nehezményezte, hogy az amerikai külügyminisztérium jegyzékben tanácsolta Oroszország képviselőinek, hogy "önállóan ne közelítsék meg a szavazóhelyiségeket", néhány állam hatóságai pedig még bűnvádi eljárással is fenyegetőztek.